• |
ide | kryesore

Farmacistët në Lezhë hezitojnë të bëjnë vaksinën e Sinovac

-Instant, Lajme, Të fundit

Vetëm 7 farmacistë kanë marrë vaksinën anti-Covid në Lezhë, 6 prej të cilëve për shkak të moshës.


Farmacistët kanë hezituar të kryejnë vaksinën.


Mësohet se 6 nga farmacistët plotësonin fashën moshore mbi 70 vjeç. Ata e kanë bërë Pfizer më herët në Shkodër.

Ndërsa nga dita e djeshme deri mesditën e së enjtes në qendrën e vaksinimit në Lezhë ka marrë dozën e Sinovac vetëm kjo farmaciste.

Argentina Ndreu ka dyshime për efektivitetin e vaksinës kineze dhe thotë se u detyrua ta bënte për shkak se vuan nga sëmundje kronike.

“Një pjesë kanë bërë Pfizer në Shkodër. Edhe unë kërkova të bëj të njëjtën vaksinë, por e kanë ndërprerë dhe kanë dërguar kinezen.

Vaksinën kineze e bëra sepse kam probleme shëndetësore. Por qytetarët hezitojnë ta bëjnë kineze sepse nuk është e certifikuar nga EMA”, tha ajo.

Kjo infermiere është e indinjuar pasi e quan të vonuar vaksinimin e kësaj kategorie.

“Farmacistët dhe dentistët i lanë pas dorë. Vaksinën fillimisht e bënë të moshuarit, s’mund të bëjë 90 vjeçari para farmacistëve që janë gjithë kohës në kontakt. Ministria e Shëndetësisë duhet bënte këtë favor, siç bëri vaksinimin tek mjekët e infermierët, duhet të vaksinonte edhe farmacistët e stomatologët  me vaksinën Pfizer”, shtoi më tej Ndreu.

4 Comments

  1. Lapsi nuk lodhet sepse eshte bere zeri i qytetareve dhe ka bere opozite sa opozita. Duke e ditur

    se te njejten qendrim kane mbajtur edhe ndaj qeverise se meparshme ,kjo e ben dyfish me te

    lexuar dhe me te besueshem ne analizat qe ben. Falemnderit Lapsi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu