• |
ide | kryesore

Rinas/ Peleshi autorizon Ballakun të zëvendësojë kontrollorët: T’i gjejmë nga brenda apo jashtë vendit

-Instant, Lajme, Të fundit

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi ka zbardhur vendimin e marrë gjatë orëve të vona në mbledhjen e Komitetit të Mbrojtjes Civile. Në një intervistë për emisionin “7 pa 5”, Peleshi deklaroi për herë të parë se ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku është autorizuar për të bërë zëvendësimin e kontrollorëve. Peleshi siguroi se do të merret çdo masë për të rinisur sa më parë puna.


“Pika e parë ngarkon ministrin e Infrastrukturës dhe Energjisë për marrjen e masave të nevojshme për të bërë të mundur rikthimin e punës, qoftë edhe duke zëvendësuar e kontrollorët, qoftë me të huaj, qoftë me vendas; të përcaktojë kriteret e licencimit për të rinisur fluturimet sa më parë dhe të bëhet çfarë është e nevojshme për rifillimin gradual të punës. Nuk mund të rrimë në vend, nuk mund të ngelemi peng i lojës politike, do të kryej deri në fund detyrën time si ministër, nisur nga rezultati i këtij Komiteti, ministrja Balluku ngarkohet për të bërë gjithçka për të rifilluar punën. Njerëzit kanë shumë pikëpyetje kur do të vijnë, kur do të ikin, priten vaksinat, e kemi vlerësuar si një kërcënim për Mbrojtjen Civile dhe kemi marrë këtë vendim.” tha Peleshi.


Qysh prej të mërkurës, fluturimet në Rinas janë pezulluar për shkak të protestës së kontrollorëve, që kundërshtojnë uljen e pagës prej pandemisë dhe shkarkimet selektive të disave prej tyre.

16 Comments

 1. Ore komentues idiot dhe trushperlare te opozites.Keta kontrollore jane per burg direkt, si mund te bllokohet nje vend ne kete menyre.Nuk eshte ceshtje vaksinash, e gjitha eshte e organizuar per te deshtuar stervitja e Natos me 26 prill.Likja dhe Berisha nuk duan ushtrine e Natos ketu per te bere trazira me 26 kur te marrin lajmin e hidhur te humbjes.Kam 2 kusherinj te mi qe po sorrollaten aeroporteve te europes per te ardhur ne shqiperi per rast vdekje e keta robqira,lene punen ne bllok se u stresuan te gjithe njeheresh.Ia qifsha robt kush I jep vote Lsi-se

  1. S’ke faj – arsimohesh te gazeta Tema!
   Je fiks per te shkuar per kontrollor ne vend te te arrestuarve!

   (Ne Poloni e ne Itali ndodhen 2 greva te ngjashme para pak kohesh…)

  2. Po per po , bravo e gjete grupin e sabotatoreve. Trushplar je ti me shoke qe cfardo qe te ndodhi nendon se fajin e ka Saliu, apo se cdokush qe kritikon udheheqesin tend te dashur eshte simpatizant i PD. Ca do beje ti po te ulej rroga me 50%, se gjasme ska lek kompania dhe nga ana tjeter sperdorohen kep pa fund? Ca do beje ti pasi je mundu 1 vit me u mar vesh me shtetin (i cili ka caktu drejtorin), dhe do te shperfilleshe me arrogance maksimale.
   Pse nuk behet publik buxheti dhe shpenzimet per vitin 2020? Apo dhe kete gje nuk e lejon Saliu?
   Por ju jeni mesuar t’jua shtypi kokat pushteti, nuk ju ben pershtypje.

 2. Hajde reagim hajde!!!!
  Nje shtet qe merret me 50-60 njerez te nderuar, familjare qe i kane sherbyer per vite te tera ketij shteti. Shikoni cfare sjellje arrogante.
  E gjithe kjo behet per Kaprico te zonjes.
  Kjo eshte find e krye ceshtje negociatash, komunikimi dhe diskutimi.
  Ushtria policia prokuroria skane lidhje fare.

  1. Keshtu ja beri dhe presidenti amerikan ronald regan ca kontrolloreve qe ben greve ne usa. I zevendesoi brenda dites. Ai eshte shtet. Te tregon vendin

   1. Pse i ka pergjysmu dhe USA rrogat kontrollorve, apo hajd e perserisim ketu te pa vertetat qe thote Rilindja.
    Ne USA kontrolloret paguhen minimalisht 13 000$ ne muaj dhe nuk ia ka ul njeri rrogen tani kur filloi pandemia.
    Meqe deshi bytha jote me u krahasu me Ameriken.

    1. Uuu o bythe … nga e nxorre ti kete 13000 $ ne muaj rroga e kontrollorve ne amerike ???
     Nuk din cte shkruajne robt dhe fillojne hapin thesin.

 3. Sipas ketyre rilindasve hajdute e bandite, kur populli kundershton haduterine, autokracine, neperkembjen

  e te drejtave dhe lirive, kur kundershton prishjen e shtepive dhe gazin helmues ne syte e femijve, kur

  kundershton gjoben 110 milion e uro qe duhet ti paguajme Becchettit per tekat e KM se nuk duron

  dot nje tv kritik ndaj vjedhjeve te tije, atehere ky popull duhet zevendsuar. Ate qe s’e bene romaket,

  bizantinet, turqit, fashistet as nazistet, duan ta bejne keta, te zevendesojne popullin shqiptar me

  punetore azialik e afrikane qe nuk dine shqip e sa te fillojne te mesojne sic tha KM ne Shkoder ti

  largoje. Pra keta kerkojne nje popull nemec, pa goje e te nenshtruar qe vete te jetojne jo vetem ne

  luks te shfrenuar sic po bejne por edhe te mos shqetesohen nga sklleverit sic e konsiderojne keta

  popullin.

 4. Po ata kontrolloret qe do marre nga jashte kjo cicelopa, sa do ti paguaje?
  Besoj me pak se 2400 dollare!
  Ne se i pvuan me shume, pse s’paguan keta qe jane?

  1. Minimumi 15 000€ ne muaj po i mori nga Europa. Nese i mer nga Bangladeshi nuk di te them pastaj …
   Nuk eshte ceshte pagese, eshte ceshtjeforce, nuk mund te guxoj kush ti kundervihet ktij regjimi se ndryshe do perfundoj si komtrolloret, ne burg.

 5. per ne si popull ne burg duhet te jete ministra balluku qe kauzoi kete gje a sepse ajo ka gryken e madhe per te vjedhur

 6. Shume mire e kane bere. Smund te mvajen peng njerezit qe duan te udhetojne nga ca te papergjegjshem qe na qenkan stresuar nga ulja rroges. Rrota kari

  1. Ik ti Igli se qenke ne qejf dhe i pa stresuar ,tamam rrote kari. Nje person qe ka fituar nje te drejte nuk mund ti hiqet se i do pjeshka ministresesh. Dhe nuk marrin 2500 dollare si thote pjeshka e Rames ( ajo merrte 77 milione ne vit) por 1,5 milione te vjetra ,pra 1200 euro.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu