• |
ide | kryesore

Rrëfimi i kontrollores së Rinasit/ Si u ulën rrogat mes tenderave të luksit në Albcontrol

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Historia e ngërçit në Rinas ka hyrë në spiralen e politikës, që e ka veshur me skenarë për rrëzimin e shtetit dhe cënimin e sigurisë kombëtare, por rrëfimi i njërës prej kontrollorëve, Flora Ndreca, tregon se situata në Albcontrol, është një nga ato që mund të ndodhë kudo në një ndërmarrje, ku punonjësit nëpërkëmben për kushtet e punës dhe pagën. Durimit të kontrollorëve u ka ardhur fundi jo vetëm se kishin një vit që ankoheshin, jo vetëm se u refuzoheshin kërkesat, por sepse tenderat dhe luksi i dretjuesve të Albcontrol vazhdonte para syve të tyre me cinizëm dhe indiferencë.


Kërkesa kryesore e kontrollorëve kishte të bënte me rikthimin e pagave në shumën fillestare, që është 4400 dollarë dhe që në pandemi u reduktua në 2500 dollarë, por gjithçka precipitoi kur disa nga kontrollorët e Rinasit refuzuan të vazhdojnë punën për pak ditë sipas një të drejte që ua jep ligji.


Duke qenë se për kontrollorët ligji e ndalon grevën, atëherë autoritetet nuk e imagjinuan se situata do të presipitonte deri në bllokimin e Rinasit dhe tërheqjen nga puna të të gjithë punonjësve. Por kontrollorët gjetën një tjetër hapësirë në ligj për të shtuar presionin.

Sipas kontratës, nëse një kontrollor ndjehet i stresuar ka të drejtë të mos shkojë në punë. Ditën e martë, 5 prej tyre e shfrytëzuan këtë mundësi, dukshëm duke qenë në një situatë pakënaqësie të përgjithshme në punë, në një situatë të tensionuar pas disa takimesh pa zgjidhje me bordin. Kontrollorja Flora Ndreca tregoi në Opinion se ndërsa ishin 6 veta në turn, 5 prej tyre plotësuan një dokument ku pranonin se ishin të stresuar dhe nuk do të punonin.

“5 nga ne dje u ndjemë të stresuar, ishim të pagjumë dhe vendosëm ta mbanim trafikun deri në 2 të ditës dhe në fund të turnit që përkonte me orën 14.00 të plotësonim një formular ku pranonim se ishim të paaftë për të vepruar përkohësisht. Unë personalisht kërkova 3-4 ditë periudhë relaksi” tha Ndreca.

Përgjigjia që I dha këtyre kontrollorëve ishte ekstreme. Duke menduat t’i bëjnë shembull drejtuesit i shkarkuan nga puna.

“Supervizori jonë dorëzoi formatin tek eprori jonë, nisemi për në shtëpi, kur morëm telefonatë nga eprorët tanë, drejtori operacional, na thonë: Kthehuni!. U kthyem dhe gjetëm zgjidhjen e kontrats së punës. Nuk kishte arsye. Refuzova ta firmos. Nuk më dhanë një arsye, se përse.”

Për shkak të ligjit që ndalon grevën, drejtuesit e Albcontroll nuk e menduan se kontrollorët do të tregonin të tillë solidaritet mes tyre sa të bllokonin fluturimet nga Rinasi.

Flora Ndreca shpjegoi se pas pushimit nga puna, situata u përshkallëzua. Kolegët e saj u bashkuan me punonjësit e pushuar nga puna dhe shfaqën të gjithë “paaftësinë e përkohshme” për solidaritet duke u gjendur kështu në mes të një cikloni që shpërtheu në fushatën për zgjedhjet e 25 Prillit.

Ndreca shpjegoi se rroga e saj, ndryshe nga sa flitej në media nuk ishte disa mijëra dollarë, por 156 mijë lekë. Por situata e krijuar nuk ka në thelb të saj thjesht pagat e kontrollorëve.

“Stresi kryesor i joni është se nuk jemi dëgjuar. Jemi munduar të bëjmë dialog social që nga data 12 qershor e deri ne 12 mars. Nuk jemi dëgjuar, jemi injoruar komplet” tha Ndreca duke zbuluar edhe thelbin e të gjithë krizës, që është arroganca me të cilën u trajtuan kontrollorët.

“U gjendëm para faktit të shfuqizimit të kontratës kolektive për ne të gjithë, tha Ndreca, por më kryesorja është se janë hequr kontrollorë të trafikut ajror dhe një nga ato jam unë. Dhe kontrollorët janë solidarizuar. Ne vazhduam deri sa patëm mundësi. Kërkuam të bënim negociata. Në datën 16 mars ishte takimi i parë, i negociuar nga ambasada amerikane dhe nga presidenti i republikës. Jemi ulur me datën 16 mars me drejtorinë tonë dhe na u ofrua një rritje pagash 20% nga qershori dhe 5% në shtator. Por futuni pak tek Agjensia e Prokurimeve Publike dhe shikoni tenderat që bëhen, shpenzimet që bëhen, ndërkohë që ne na ndërpritet rroga. Menaxhmenti jonë nuk ka ndërprerë shpenzime luksi, makina, telefona, ndërkohë që ne na thoni “Hiqni gjysmën e kontrollorëve çojeni në shtëpi dhe gjysma tjetër, do marrë rrogën e plotë”. Pra nëse jemi 60 kontrollorë, 30 do rrinë dhe ato që do rrinë do marrin rrogat e atyre që ikin”, tha Flora Ndreca.

Në fakt, Sindikata e Pavarur e Kontrollit të Trafikut Ajror (SPKTA) e paralajmëroi protestën pasi kontrollorët ishin të pakënaqur me trajtimin dhe kushtet e punës prej një viti, që nga fillimi i pandemisë. Që në fillim të muajit, në një deklaratë zyrtare, Sindikata akuzoi se Këshilli Mbikqyrës i Shoqërisë Albcontrol Sh.A. ka shkelur njëherazi një numër të konsiderueshëm aktesh ligjore dhe nënligjore që rregullojnë marrëdhëniet kontraktuale, marrëdhëniet e punës, por që në mënyrë të drejtpërdrejtë cenojnë sigurinë e hapësirës ajrore të Republikës së Shqipërisë në përgjithësi dhe sigurinë e trafikut ajror në këtë hapësirë në veçanti.

“Me datë 29.04.2020, nëpërmjet njoftimeve personale, Kontrolloret e Trafikut Ajror janë njoftuar se me vendimin numër 1, datë 24.04.2020 të Këshillit Mbikqyrës së Shoqërisë Albcontrol Sh.A. është vendosur ulja e pagave të tyre dhe pezullimi i të drejtave të fituara me kontratën kolektive të punës”. Ndihemi të shtrënguar të vëmë në dijeni opinionin publik mbi rrezikun e pamundësisë së garantimit të sigurisë së fluturimeve ajrore mbi dhe në Republikën e Shqipërisë, dhe rrezikun e mbylljes përfundimtare të saj për një periudhë kohore të papërcaktuar,”– thuhet ndër të tjera në deklaratë, ku ky konsiderohet si një nga profesionet më të vështira dhe më stresuese në rang botëror.
Shqetësimi iu eshte bere prezent Kryeministrit Rama, Ministres së Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku dhe Drejtores së Përgjithshme të Autoritetit të Aviacionit Civil, Zonjës Edlira Kraja nga ana e ATCEUC (Air Traffic Controllers Europian Union Coordination) me shkresën e datës 18 maj 2020 dhe 29 Shtator 2020 te cilën do ta gjeni bashkangjitur, ku e cilëson atë që po ndodh në Shqipëri si unikale dhe të paprecedentë.©Lapsi.al

41 Comments

 1. QEVERI ME KARAKURVE DHE ME HAJDUTE SE KETA MAVIT NUK KA PER TI ARDH ME KETIJ VENDI .
  QEVERI LAJKESH ,QEVERI MBIPUNESIMI NE BAZA PARTIAKE , QEVERI TREFISHIM TENDERASH , QEVERI INJORANTESH , QEVERI SUPERHAJDUTESH .
  ME DHUNE PA DHUNE ME 25 PRILL DO IKNI SI ÇEÇUA O KARAKURVA MAVI

  1. Qenka stresue keta me 2500 dollare ne muaje?? Po Kush tjeter i merre ato lek ne Shqiprie une punoje si qen ketu ne Angli dhe nuk i marre ato.lek thotë:

   Ju Jeni disa militant te pa shpirt ..Qe pontsjalish munde te Keni marre edhe jet njerzhish duke vonuare vaksinen Qofte edhe nje dite se pse per nje dite mund te infetohen 100s njerze dhe disa prej tyre munde te humbin edhe jeten.. 2500 dollare ne muaje kush i merre me Shqiprie ?? Dhe punoni veq 15 dite ne muaje. Ju Jeni turpi i shoqrise shqiptare nje lloje si politkanet gjygjtaret prokuroret dhe shumica e Gazetarve

   1. Lapsi. Lereni kete eshte kauz e humbur.
    Ne 10 veta 9 jan kundra kontrollorve.
    Sa degjuan njerzit per rrogat e tyre (edhe pse i meritojn ato rroga) prap njerzit nuk mund ta kaperdijn qe dikush mund te stresohet me 2500 euro. Kur vet populli i thjesht mezi mer 300 euro.
    KAUZ E HUMBUR.

   2. Ti qe punon si qen, besoj se prifesioni jot eshte dishwasher. Te jesh i certifikuar si Air Space control Officer, do te thote qe ke nje specialitet qe paguhet shume fishin e dishwasherit.

    Me qe ti jeton ne Angli, ke degjuar per kotrata pune : punedhenes e punemarres? Kjo kontrate eshte nje rregullues i mardhenieve te punedhenesit me punetoret qe perfaqsohen nga nje grup i vogel te zgjedhjur ne Union.

    Asnjera pale nuk ka te drejte qe te ndryshoje e marre vendime te njeanshme.

    Vendime te tilla merren vetem ne vendet diktatoriale, ku njeshi sundon.

    Shqiperia kerkon te futet ne Europe , por me mendesi komunisto-diktatoriale.

    Sa per sqarim: nuk i njoh kontrolloret dhe e di qe te kesh nje pune te tille, duhet perkrahje politike. Dhe ti e di shume mire se kush eshte ne fuqi prej 8 vjetesh.

 2. Shpenzimet e kota per zyra dhe luks jane karakteristike e vecante e Rilindjes keto 8 vjet.
  Ne kohe pandemie nuk kane pezulluar asnje PPP dhe kane vazhduar me te njejtin ritem udhetimet me charter te pushtetareve bashke me rrogat e tyre neper bordet e shumta.

  1. o zotni lexoje mir lajmin, u stresun se do marrin nga 2500 dollar, ti flet per karlliqe. ke gati 1 milion shqipe qe jan gati ta bejn ate pun me mir e per me pak. ti na ben propagand bajat

   1. Cila pjese eshte propagande per ty?

    Nuk jane duke punuar roje parkingu ose ruajtje shpie bari.
    Sa per llogjiken tende ka te pakten 1.2 Miliard Indian dhe Bangladeshas qe mund te punojne edhe per me pak sec mund te punojne Shqiptaret.

    Ti e ke problemin se marrin ato aq lek?
    E ke te veshtire ta perceptosh qe mund te kete profesione qe mund te paguhen dhe qe ka aryse qe paguhen aq shume.

    1. @ Riformato
     Personalisht mendoj qe ka profesione qe meritojne te paguhen shume, dhe ky i kontrolloreve ajrore eshte njeri prej tyre. Por, logjikisht, personat qe paguhen ne kete mase supozohet t’i kene edhe aftesite intelektuale ne perputhje me rrogen qe marrin, gje qe, duke pare menyren se si rrodhen ngjarjet, nuk me rezulton.
     E kane studiuar paraprakisht kuadrin ligjor qe i kushtezon ne marrjen e vendimeve te tilla?
     Nese dalin me teorine e paaftesise per pune, a jane kujdesur te kene konfirmimin perkates mjekesor?
     Me aq leke sa marrin, mund t’ia lejonin vetes pagesen e nje avokati kompetent perpara se te ndermerrnin nje hap te tille.
     Edhe dicka: me ben pershtypje se te gjithe kontrolloret jane shqiptare, por praktikisht nuk e njohin absolutisht fare mentalitetin e shqiptareve. Vertet mendojne ata se shqiptaret do solidarizoheshin me ta, kur 2000$/muaj jane jashtezakonisht shume ne raport me nivelin e pagave ne Shqiperi, pale pastaj 4400$.

     1. @Babe Duda

      Problemi nuk eshte te rroga e tyre, por te pse shkoi puna deri ne kete gjendje. Pse duhej te merrnin mase kaq drastike kontrolloret.

      Nuk kishte mundesi Albcontroll ose Qeveria te mos cenonte kontrolloret e trafikut ajror duke qene se jane dhe pjese e sigurise kombetare?
      Nuk ka pas mundesi te shkurtonte tendera, dieta ose te hiqte nga puna te afermit e politikaneve qe marrin rrogen kot aty dhe qe sjane as kontrollore dhe nuk bejne asgje e ne fund te paguante kontrolloret?

      Po ngaqe kane formimin qe kerkon si kriter, mund te bejne kete qe bene, se te ishin te tjere qe keqpaguhen dhe keqtrajtohen ne pune as qe do guxonin te benin gje, por do kerkonin meshire. Sic e pesuan minatoret, naftetaret dhe shume te tjere, qe i percane dhe rane pre e presionit qe te mos bllokonin asgje e te mos prishnin “qetesine” publike.

      Kontrolloret kane plotesuar formular ku i bejne vetvleresim vetes si te renduar nga ana psikologjike per shkak te presionit dhe kercenimeve. Dhe kete gje ua lejon profesioni dhe rregullorja, e ne momentin qe keta plotesojne kete formular nuk ka njeri ne planet qe merr persiper te japi OK qe te kthehen ne pune e te kryejne punen qe bejne.

      Sa per solidaritetin e Shqiptareve, kane jetuar mjaftueshem ne kete vend sa per te ditur qe askujt nuk behet vone per askend, e secili shef terezine e vet. E vetmja menyre qe te marrin drejtesi eshte me ane te forcave te veta, pa i hyre llogarive qe keto situata ndodhin dhe ne Europe ku paralizohen me dite te tera deri ne dakordesine me negociata.

   2. po moj kurve e kuqe po , ke te drejte . ekzistoni ju bythlepirsat pa din e pa iman qe livadhisin si te duan keto kurvat mavi te pushtetit . ptuuuuuuuuuuuuuuuuuuu…ju qifsha ropt o qenie pa shtylle kurrizore

   3. Po o druvar “i paemer”, ti je i zoti te besh punen e kontrollorit. Jam shume i bindur qe e ben por para se te futesh ne zonen e punes, laju me blic njeher se qelbesh era bajga dhish.

   4. Ke të drejtë ti o injorant që thua se një milion shqiptarë e bëjnë ate punë më mirë për pak para se duket që nuk ja ke idenë se çfarë pune është ajo.
    Nuk ke faj gjithashtu edhe për faktin se Fevziu mer në çdo emision të tijin, një gazetar injorant si Baton Haxhiu që ka të njejtin kapacitet intelektual me ty e ngrefoset si dy metroshi duke e shitur veten si ekspert për gjithshka..

 3. Pasi kanë shpallur se janë të paaftë për të punuar, për shkak se janë të stresuar ngaqë iu është ulur rroga, kontrollorët që kanë bllokuar fluturimet në Aeroportin e Rinasit, janë bërë bashkë e kanë shkuar në një lokal për të pirë ndonjë gotë, për të kaluar stresin.

  Dhe më pas, kur lideri dhe drejtuesi real i këtij “grushti shteti”, Ilir Meta, ka dalë në konferencë, janë grumbullur të gjithë para Zeni TV, për të dëgjuar se çfarë do iu thoshte.

 4. eee kari ne pidh e durt ne cica. nqs ligji e ndalon greven e ketyre qe marrin nga 4400 dollar apo qoft edhe 2500 dollar, keta ja paskan fut vetes. jo vetem qe do i humbasin ato dollaret dhe punen dmth, po do futen dhe ne burg se ligji parashikon deri 7 vjet burg per keto raste. ca u duhet ju me politik o nacu, ligji eshte shum i rrept per keto raste se ka te bej me sigurin kombetare. nuk u ndihmon dot Like floriri kesaj rradhe, sado ta shremoj fytyren e sado te bej si gogol.

  1. Shko ne te sateme tani o Flora.
   Kujtonit se ishit te pazevendesueshem.
   Habitet njerezit qe ketu paska rroga 4 mije euro ne muaj dhe me plot benefice te tjera.

   1. e more rrogen per sot oj kurve e kuqe ?
    jeni turr si miza pas mutit se ju ka dhene urdher partia
    o ju qifsha ropt o te pafytyre

    1. Shko or spiun e bir spiuni i shkies, ha ndonje byrek me gjize aty.
     Apo nuk po ju japin as gjize nga bodrumet e SHQUPIT.

     1. hahaha o kur te thu ti ha byrek :)))) ik mer zdroms i Lalit dil nga bodrumi se u zbardhe fare duke punu me 3 turne llapist:)

 5. Hajde prokuror sumshqym hajde
  Direkt procedim , veprine hetimore , arrest, marrje nene hetim

  Ky ja ka kaluar edhe kole hysenajt dhe ervin kkkkkaranxhas per hetimin e gruas se bilalit hahahaha jo edi rames jo hahaah
  Hetimine lul bashes dhe ndikimit rus te nisur nga artikujt e paguar te mediave propagande si mother jones

  Atij prokurori thjesht i do qire bytha ne mes te dites dhe te shohim nese do i fale ne mbrojtje edi rama

  Prokuror kurve !

  Dava prokuroresh bythqir lulishtesh mbrapa pallatit te kultures

  Ptuuuuu prokuror plehreee

 6. Fugshpumat në sulm me bythë drejt mandakallit hahahaah
  Por por duket dora e lali erit në komente lacash pa pikë niveli gjyssufllaqesh!!!

  Kontrollorët paguhen shumë me pak se kolegët e tyre në europë

  Ndërkohë belinda cicshtremsja nusja e kol sallaksit , bënte tendera bashkë me atë beratasin qe e komandon vete Mina kusta, tendera pa fund abuzime plot e plot e përplot dhe i ul të gjithëve 50% rrogën

  O fugshpumat e lali këllirës jo vetëm kontrollorëve të gjithëve ju është ulur rroga pa përjashtim

  Puna është që vetëm kontrollorët mund të bëjnë diçka të tjerët janë të pafuqishëm në albkontroll

  Historia është thjeshtë belinda merr lekë edhe pse ka ik nga albkontrolli dhe siç e ka zakon vjen me shpatë në dorë se e ka arën që lëron vetë

  Kontrollorët kanë të drejtë, veprimet e qeverisë janë si zakonisht veprime ordinere akuzuese në thyerje të ligjit

  Sa për prokurorët që i lëpijne bolet ramës ka plot që nga arta artistja donika prela, olsjan çela elisabeta imeraj, anton martini, kolë hysenaj, ervin karanxha, etj etj

 7. kontrata eshte dokument qe nenshkruhet nga dy pale konform interesave te tyre si e tille nuk ndryshohet ne menyre te jeanshme dhe pa perfill palen tjeter duke tregu arrogance , reduktimi i pages se kontrolloreve nuk eshte shoqwruar me reduktimin proorcional te pages se pjeses tjeter tw stafit apo drejtuesve .
  Reduktimi i pagave nuk eshte shoqeruar me reduktimin e shpenzimeve te tjera . ka shume shembuj te tille qe tregojne se kerkesa e kontrolloreve per te njohur dhe perfituar pagen e kotraktuar dhe ( jo rritje page) eshte e drejte por ka rene ne vesh te shurdher, ka rene ne vesh te arrogances qe buron nga paaftesia dhe pergjegjshmeria , eshte sjellja e keaaj kategorie qe i ka sjell kontrolloret ne shpalljen e paaftesise dhe pershkallezimin deri ne bllokim te aeroportit qe duhej te mos kishte ndodhur kurrsesi .
  Mendoj se te veprimet dhe mosveprimet e personave pergjegjes te kesaj ndermarrje duhet te analizohen e hetohen po ashtu edhe veprimet e kontrolloreve .

 8. Kryestrumbullari i bllokimit të aeroportit, drejtori i standarteve në Albcontrol, Fisnik Tabaku, punonjës prej 13 vitesh i aviacionit, në vitin 2010-2012 ka përfituar bursë të paguar nga Autoriteti i Aviacionit Civil Shqiptar për studimet e tij master në Universitetin Leiden në Hollandë.

  Për gati 20 muaj studime, vëllait të opozitares i janë paguar shkolla, qereja e banesës dhe shpenzimet ditore kokër më kokër 57 mijë e 600 euro nga taksat tona.

  Njeriu që duhet të justifikonte rrogën e lartë, dietat, privilegjet dhe bursën me paratë e shqiptarëve, dje ua futi shqiptarëve duke ua bllokuar bashkë me sivëllezërit e tij militantë, të vetmin aeroport ndërkombëtar.

 9. Rama si gjithmone dy hapa para Lulit, Saliut edhe Ilirit.

  Te gjithe aksionet e opozites kane deshtuar:

  Cadra dhe bojkotimi i zgjedhjeve parlamentare.
  Bojkotimi i reformes ne drejtesi.
  Bojkotimi parlamentit.
  Protesta e ceceneve te Astirit.
  Bojkotimi zgjedhjeve vendore.
  Greva e Ballshit.
  Reforma zgjedhore.
  Pandemia Covid dhe vaksinat.
  Greva e kontrolloreve…..

  Doktor mortja do vdesi shpejt, Luli do hiki ne Hollande, ndersa Likja do perfundoje ne burg.
  Militantet si gjithmone do hajne karin.

  Rama vazhdo kminister edhe per nja dy legjislatura te tjera.

 10. Me vjen per te qesh me keta qe thojn kan nje kontrate spe nuk respektohet ajo, ore si filloni pune ju, se un pervete kam bere na 10 intervista na 10 testime e me zor e kam zene nje vend, tani po doli nje nga keto qe ka bere edhe 1 konkurs un ja jap nga leket e mija rrogen, pra kur ta fitosh vendin atehere ke te drejte ti kerkosh llogari e etj por kur tr fusim me teser partie, merr ato lek edhe mos u ndi

 11. Ramshkerdhata trim me flete
  Edhe Enverit i’a kaloi,
  Fatin e tij shpejt ka me e gjete
  Mbas tete vjetesh qe e harroi!

  Tete vjet ka qe mashtron
  E disa dele e besojne,
  Edhe tash prap vazhdon
  Delet pa te s’mund te rrojne!

  Ha mut or Edvin shkerdhata
  Se per ty s’na mori malli,
  Me 26 prill do t’plas gallata
  As xhumi sdo te te marre nga halli!

  Nji merite te madhe ti ke
  Qe askush se ka arrite ma pare,
  Shqiptaret i ndave me kope
  Cecen-qytetar-shpellare!

  RAMA ZHDUKU!!!

 12. Nga nje informacion i saktë që kam, çështja këtu është “Skadimi i liçencave te kontrolloreve” dhe pamundësia për t’i rinovuar ato në zyrat Europiane, që janë të mbyllura për shkak të kovidit. Sapo i kane skaduar liçencat, kontrollorët janë pushuar nga puna nga punëdhënësit dhe kontrollorët e tjere me liçenca akoma të vlefshme janë ndjerë të kërcënuar per pushim eventual nga puna, kur edhe atyre do t’u skadonte liçenca.

  Kjo pra është arsyeja kryesore e acarimit të situatës dhe largimit masiv nga puna. Kurse ulja e rrogave dhe gjerat e tjera janë arsye dytësore, që me pak vullnet të mirë nga të dy palët mund të zgjidheshin pa problem…. Po kujt i thua??!!

  Çfar pret nga nje putanë arrogante per ministre dhe nga nje halabak ordiner pervers drogmen për kryeministër ??!!

 13. Problemi kryesor qendron te ligji qe u pamundeson te bejne greve per te drejtat e tyre. Dhe duke qene se s’bejne dot greve e bene duke shpallur pamundesine per te punuar. Por duke shpall pamundesine per te punuar e bllokuan fare aeroportin dhe bllokuan edhe fluturimet humanitare qe do te thote edhe nje urgjence mjekesore, gje qe eshte e papranueshme. Imagjinoni sikur mjeket kur u arrestojne nje koleg te tyre te vendi i punes apo ka pas raste dhe i kane vrare ne krye te detyres te braktisnin vendin e punes dhe ta linin reanimacionin, urgjencen bosh., ca do ndodhte…

 14. Imeraj tha se sulmet e Bashës janë personale për shkak të dosjeve që ka ai në Prokurorinë e Tiranës.

  “Presion që i bëhet një prokurore që ka 17 vjet në detyrë, që ka hetuar Saimir Tahirin e Shullazin. Deklarata e Bashës është sulm personal për shkak të dosjeve që ka në Prokurorinë e Tiranës, dhe për këto akuza do të përballet në Gjykatë.”- shkruajti kryeprokurorja e Tiranës.

  Ndërkohë në një reagim pas emisionit, Imeraj shtoi se presioni karshi një prokurori është vepër penale.

  “Nuk bie pre e asnjë presioni politik, ekonomik apo kriminal, as e ikonës së shpëtimit nga Drejtësia me Procedurë. Presioni karshi një prokurori është vepër penale, dhe unë s’kam rënë pre e presionit në asnjë rast nga asnjë lloj krimineli. Jam prokuror i Republikës së Shqipërisë, dhe do bëj detyrën time, në bazë të Kushtetutës dhe Ligjit, pavarësisht nga sulmet e botës së politikës, së krimit, apo të njerëzve të futur për arsye të ndryshme.

  1. Po per tenderin e Unazes se madhe pse nuk beri detyren kjo palo prokurore, por e mbylli ceshtjen? Une kam miq ne prokurori qe kane mbi 30 vite qe punojne aty ndershmerisht, dhe ne poste te larta drejtuese dhe nuk kane as cerekun e pasurise qe ka kjo prokurore me vetem 17 vite pune, dhe si prokurore e thjeshte.

 15. O sahan lepiresit e Rames ,o zdromsat e lali pluhut po u bej nje pyetje: Perse u ulen pagat e controllore e dhe nuk u ulen pagat e bordit te albkontrollit? Duket qe kjo eshte nje sajes sepse nuk mendohet qe te bejne puc shteti email i Gramos Rucit apo cellai i Fatmir Xhafes e te tjer qe te avermi te rilindjes

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu