• |
ide | kryesore

Sekretari Amerikan i Shtetit letër Albin Kurtit: Kosova të përfshihet në dialogun me Serbinë, hap esencial për avancimin e Kosovës drejt BE

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Sekretari Amerikan i Shtetit, Anthony Blinken, nëpërmjet një letre drejtuar kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit, i ka kërkuar përshfirjen e Kosovës në procesin e dialogut me Serbinë.


Në letër, Bliken thekson që ky proces të kalojë pa vonesa dhe të jetë i ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian dhe SHBA.
Shefi i politikës së jashtme të SHBA se në fokus të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë duhet të jetë njohja reciproke, që sipas Blinken është esenciale për avancimin e Kosovës në rrugën e BE.


Më tej ai shkruan se Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë mirëpritur formimin e qeverisë së re dhe se presin të punojnë ngushtë për të siguruar, siç ka thënë ai, që Kosova sovrane, e pavarur, shumë-etnike dhe demokratike të zë vendin e saj si partner i barabartë në familjen euro-atlantike.

Sekretari Blinken ka thënë se i kanë mirëpritur zotimet e kryeministrit Kurti për luftimin e korrupsionit, fuqizimin e sundimit të ligjit dhe rikuperimin nga pandemia COVID-19, si edhe përpjekjet e tij për realizimin e aspiratave të popullit të Kosovës.

1 Comment

  1. Ca proukupimi te hatashem kan kto plehra per serbine osht per tu habit sikur si zen gjumi as not as dite vetem te vejne ne veshtirsi albin kurtin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu