• |
ide | kryesore

Zaniolo, lamtumirë Europian: kthimi i mesfushorit dështon akoma

-Instant, Sport

Kthimi në fushë për Nicolò Zaniolo shtyhet përsëri. Talenti i Romës vjen nga një ekzaminim mjekësor në Innsbruck me profesorin Christian Fink, i cili kishte operuar ligamentin e kryqëzuar të gjurit të majtë shtatorin e kaluar: eksperti i ka shpjeguar atij se duhen 3-4 javë punë mes fushës dhe palestrës për të rikuperuar plotësisht dhe ribalancuar forcën në të dy këmbët. Zaniolo do të fillojë stërvitjen me të rinjtë dhe duhet të heqë dorë përfundimisht nga ëndrra e Euro 2020 me ekipin kombëtar.


Për më tepër, përgjigja e kontrollit nuk la shumë alternativa: 25 ditët e ndalimit për shkak të Covid kanë ngadalësuar procesin e rimëkëmbjes, veçanërisht nga këndvështrimi i tonit të muskujve, dhe para se të ketë dritën jeshile për t’u kthyer në grup, do të të jetë e nevojshme për të punuar në këtë aspekt, në mënyrë që të ketë të dy gjunjët në 100% dhe të mos rrezikojë.


Fantazisti verdhekuq do të ndjekë një program specifik me ekipin e Alberto De Rossi. Mund të zbresë në fushën në një ndeshje të të rinjve vetëm në javën e parë të majit, pastaj të rifillojë stërvitjen me ekipin e parë dhe të luajë disa pjesë të ndeshjeve kundër Inter, Lazio ose Spezia. E sigurtë, e pamjaftueshme për të fituar thirrjen e Mancinit. Fokusi i tij duhet të jetë mbi të gjitha në përgatitjen e verës me fanellën e Romës, ndërsa sa i përket kombëtares italiane tani në fokus është Katar 2022.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu