• |
ide | kryesore

Leximi i buzëve përmbys cështjen e racizmit: Cala nuk ka thënë asnjë frazë fyese, Diakhaby simuloi

-Instant, Sport

Dukej një episod i ri i mjerueshëm i racizmit në një fushë futbolli, por ajo që ndodhi gjatë Cadiz-Valencia të Ligës mes mbrojtësit të verdhebluve Cala dhe valencianit Diakhaby u përjashtua nga liga spanjolle si “një fakt që nuk ekziston”. Akuzat e bëra nga ish-mbrojtësi i Lyon që braktisi fushën, i ndjekur nga disa shokë të skuadrës, për shkak se u etiketua si “zezak m..i” nuk u dalluan në videot e shikuara dhe në audion e marrë nga teknikët e specializuar të ngarkuar nga La Liga.


“Analiza e elementeve nuk gjeti asnjë provë të fyerjeve raciste nga Juan Cala me termat e denoncuar nga Mouctar Diakhaby – lexohet në njoftimin për shtyp -. U vizionuan të gjitha videot dhe audiot në dispozicion të ndeshjes, duke u konsultuar me një specialist të kompanisë i cili analizoi leximin e buzëve në bisedat dhe studimin e sjelljes. LaLiga riafirmon dënimin e saj të racizmit dhe çdo lloj urrejtjeje”.


Mbi të gjitha, Cala vetë kishte qenë mjaft i qartë dhe i sigurt në vetvete në ndeshjen pas ndeshjes, duke ngritur një mbrojtje të fortë dhe të bindur të punës së tij, madje duke kërcënuar se do të linte futbollin nëse dikush gjen ndonjë provë të vetme të asaj që akuzohej. Nuk ndodhi dhe gjithçka mund të mbetet si një kujtim i trishtuar, vërtet shumë i trishtuar, por këtë herë i shkëputur nga racizmi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu