• |
ide | kryesore

Video/ Bayern ndalet në shtëpi, Dortmund jo: Rashica shënon, por Lepzig afrohet kërcënueshëm

-Instant, Sport, Video

Në javën e 28 të Bundesligës, Bayern Munchen ngadalësoi rrjedhën e tyre të sukseshme drejt titullit, duke barazuar 1-1 kundër Union Berlin: Leipzig i Nagelsmann është pra në -5 falë triumfit në shtëpi ndaj Werder Bremen 1-4. Pas tyre Eintracht Frankfurt zuri vendin e tretë me një të mirë 4-3 ndaj Wolfsburgut dhe Borussia Dortmund u ngrit përsëri, duke fituar 2-3 në Stuttgart: barazim 2-2 ndërkohë mes Hertha Berlin dhe Borussia Mönchengladbach.


STTUTGARD – BORUSSIA DORTMUND 2-3
Fitorja ndihmon për të fituar dhe ndoshta kjo është trashëgimia më e mirë e udhëtimit të Borussia Dortmund në Stuttgart, përveç nevojës për të ndaluar rënien e lirë për të paktën një kualifikim në Europa League. Siç është zakon tani, verdhezinjtë shkon në disavantazh në të 17 ‘, në goditjen e Kalajdzic, që devijon me kokë një trajektore të paarritshme. Për të vërejtur një ndryshim të drejtimit në ndeshje, megjithatë, duhet të pritur pjesa e dytë të lojës. Pas rreth nëntëdhjetë sekondash nga kthimi në fushë, Reus rikuperon topin dhe nis kundërsulmin për golin e parë të Bellingham në Bundesligë. Fryma e verdhezinjve është dukshëm e ndryshme nga ajo e fillimit të ndeshjes dhe në fakt në të 7 ‘Morey shërben për Haaland i cili, megjithatë, filtroi topin midis këmbëve të tij: prapa norvegjezit është Reus për një goditje precize të ulët për të fryrë rrjetën me golin e dytë. Në minutën e 33, Didavi përfitoi nga një gabim flagrant i Borussias, por ndeshja përfundoi 120 sekonda më vonë, kur Knauff shënoi golin e 2-3, në një ditë që ai do ta kujtojë gjithmonë si atë të golit të tij të parë në Bundesliga.


BAYERN MYNIH-UNION BERLIN 1-1
Koka dhe energjia janë të gjitha në Ligën e Kampionëve, kështu që Bayern Munich ndalet kundër Union Berlin dhe gjithashtu pëson dy dëmtime muskulare, për tu vlerësuar. Në pjesën e parë, ekipi i Flick duket se fajëson lodhjen evropiane dhe nuk arrin të thyejë murin e miqve, duke humbur në fakt edhe Coman për shkak të një shqetësimi muskular. Aksionin më të mirë të fraksionit evitohet madje nga Neuer në një goditje të Bulter, për të dhënë idenë e një dite të keqe. Edhe në pjesën e dytë kampionët në fuqi vazhdojnë të lëkunden, por në të 22′ Musiala performon në një driblim në zonë të ngushtë dhe mposht portierin, duke kaluar bavarezët në avantazh. Sidoqoftë, lojtari i talentuar i Bayern u dëmtua dhe u largua nga fusha. Por pikërisht kur loja dukej se ishte në ujëra të qeta, me pesë minuta të mbetura, Union befasoi bavarezët me një goditje të shpejtë dhe nënshkroi barazimin me Ingvartsen. Alaba fshikulloi kryqëzimin e shtyllave në të 93′ dhe Leipzig rikuperoi dy pikë.


WERDER BREMEN-LEIPZIG 1-4
Humbja e ndeshjes së madhe fundjavën e kaluar nuk ndryshon planet e Leipzig, që ngrihet përsëri në Werder Bremen dhe shkurton diferencën me Bayern Munchen. Kështu, pavarësisht disa rasteve nga bardheblutë, ekipi i Nagelsmann te sheh veten në avantazh të dyfishtë në pak më shumë se gjysmë ore. Në fakt, në të 23′ Olmo u shërby nga Kampl dhe nuk i zhgënjeu pritshmëritë dhe në të 32′ Sorloth u përgjigj nga një distancë e afërt në një kros të Nkunku. Ndeshja më pas u duk e mbyllur në minutën e 41 pas një goli të anuluar të Halstenberger: por ai i Sorloth është në fakt i vlefshëm dhe trisi u fiksua. Në fillim të pjesës së dytë, megjithatë, Werder u përpoq të trembë miqtë duke shkurtuar distancën me penalltinë – shkaktuar nga Kampl – e shndërruar në gol nga Rashica në të 16 ‘, por Sabitzer dy minuta më vonë mbylli llogaritë me rezultatin përfundimtar 1-4.

GERMANY – BUNDESLIGA
Bayern Munich 1 – 1 Union Berlin
Eintracht Frankfurt 4 – 3 Wolfsburg
Hertha Berlin 2 – 2 Borussia Moenchengladbach
Werder Bremen 1 – 4 RasenBallsport Leipzig
VfB Stuttgart 2 – 3 Borussia Dortmund

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu