• |
ide | kryesore

Video/ Ibrahimovic me të kuqe, por Milan nuk ndalet: Pioli tenton të blindojë Champions

-Instant, Sport, Video

Milani mposht Parmën 3-1 në javën e 30 të Serisë A dhe shkurtoi përkohësisht diferencën në – 8 nga Interi. Kuqezinjtë e zhbllokuan ndeshjen pas 8′ minutash me Rebic dhe gjetën dyfishimin në minutën e 44 falë një përpjekjeje të Kessie. Në fillim të pjesës së dytë ata duhet të bënin llogaritë me kartonin e kuq të Ibras për protesta, të ndjekur nga goli i Gagliolo (66 ‘), por në minutën e 94goli i Leaos në kundërsulm, mbylli ndeshjen.
Një lojë e thjeshtë, e cila papritmas u ndërlikua shumë, por tre pikët u morën në shtëpi nga një ekip i shkëlqyer. Milan dominoi pjesën e parë në Tardini, menaxhoi ndeshjen me besim dhe cilësi në lojë, i drejtuar nga një Ibrahimovic frymëzues dhe një ekip sulmues. Pastaj, papritmas, kuqezinjtë e gjetën veten me dhjetë lojtarë për një të kuqe ndaj suedezit jo plotësisht i qartë (ndoshta disa fjalë shumë ndaj Marescas) dhe madje edhe para se të mbledhë veten pësoi golin që rrezikon të jetë preludi i një finale për makth.

Sidoqoftë, njerëzit e Pioli janë të aftë të mos humbisnin kokën, t’i rezistonin përpjekjeve të Parmës (jo veçanërisht agresive, duhet thënë) dhe të ndëshkojnë kundërshtarët e tyre me një kundërsulm perfekt, i cili sanksionon një fitore absolutisht të merituar. Në pritje të përcaktohet koha e skualifikimit të Zlatan, kuqezinjtë mund të fillojmë të merren me renditjen: Interi është pothuajse i pakapshëm, por diferenca për të mbrojtur zonën e Champions League mbetet ngushëlluese. Nga ana tjetër, dukalët rrezikojnë të shohin që treni i shpëtimit ti ikë përfundimisht.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu