• |
ide | kryesore

Alibia e Taulant Ballës për përgjimin që PS u bën të dhënave personale të qytetarëve

-Instant, Arkiva, Lajme

Pasi Lapsi.al, që disponon të dhënat elektronike të 910 mijë qytetarëve të Tiranës, sipas dokumentit me të cilin i përgjon PS për qëllimet e saj elektorale ka reaguar edhe sekretari i saj i përgjithshëm. Në një reagim më shumë për PD-në që e komentoi këtë ngjarje si skandal, është përgjigjur  Taulant Balla: “O shpifësa të dëshpëruar! Partia Socialiste ka databazën e saj të të dhënave të krijuar me vite të tëra organizimi dhe komunikimi derë më derë me njerëzit”. shkroi ai në Facebook.


Lexo më tej:


Ekskluzive/ Si na monitoron Rilindja nr e telefonit, nr ID, vendet e punës, të dhënat konfidenciale për 910 mijë votues të Tiranës

Por i kapur në një skandal që në çdo vend demokratik të botës do të kishte konseguenca penale Balla nuk përgjigjet për thelbin e problemit. Sepse në dokumentat e botuara nga Lapsi.al gjenden numrat e telefonit ato të kartave të identitetit e kështu me radhë…. Pra ato janë të dhëna që mund të merren vetëm nga institucione shtetërore që ia kanë kaluar partisë shtet.

Tërmet në faqen Lapsi.al/ Lumë kërkesash nga qytetarët për të zbuluar “patronazhistin” që i përgjon në emër të PS

As pretendimi i Tulant Ballës se ky është fryt i punës së zhvilluar ndër vite derë më derë me njerzit nuk qëndron. Në lista gjenden personalitete publike , artistë, aktorë gazetarë qe nuk e kanë qëndrimin publik pro PS. Madje atu ka dhe njerëz që etiketohen si të LSI, apo PD, pra me të cilët rilindja nuk ka mundur të komunikojë derë më derë.

Si përgjohet sipas listave sekrete të PS vota e Ardit Gjebreas, Alketa Vejsiut, Rovenda Dilos, Ermal Mamaqit dhe Arbana Osmanit

Por me sa duket edhe ky skandal, ndaj të cilin duhej të reagonte drejtpërdrejt komisioneri për ruajtjen e të dhënave dhe prokuroria, do të mbyllet nga pushteti vetëm me një reagim alibik të PS-së.

©Lapsi.al  

33 Comments

 1. Ne cdo vend te botes, me keet skandal kryeministri perfundonte ne burg. Edhe sikur te ishte qeveria me e mire, e mos te kishte asnje nga ato qindra skandalet sa ka Qeveria Rama,me vetem kete skandal humbte zgjedhjet. Kurse ne akoma e diskutojme a do fitoje Rama 70 mandate apo 74 mandate!

  1. Ne fakt qe mund te kete manipulim nga ju te lapsi, mundet.
   Nga nje verifikim i lehte del se ne publikim Andi Bushati ka numrin rendor ne listat e shpallura te votuesve 608 dhe jo 606 sa thuhet ne publikimin e lapsit.
   Pra, lista e publikuar nga lapsi eshte e vitit 2017, aq sa e ka patur numrin Andi me 2017.

   1. dhe kush ishte ne 2017 ne pushtet?
    Eshte veper penale vetem thjesht posedimi i ati lloj materiali, e leje pastaj ta perdorsesh dhe perpunosh.

    Tani ato patronazhistat ca funksioni kane? Pergjojne njerzit dhe kuptojne ca bindjesh kane?

   2. Komisioxneri i te dhenave i Rames te kerciste gjoben 5 mije Eur nese poshte formes se e-mail ne web site nuk kishe vene nenshtrimin e mbajtjes se data baze sipas ligjit ne fuqi..Ju kujtohet komisioneri i te dhenave? Tani po zbulojme qe te gjitha marifetet e tatimeve, lejeve, kerkesave te perqendruara ne e-albania jane per te monitoruar voten e qytetareve..

  2. O trafikant i kusherirave tek semaforat, ne Itali, o toyota yaris, o kondrabandist droge, o koordinator bandash, o analfabet me diplome fallse rumune, cfare flet, a je ne terezi, o palle k*rri!

 2. Problemi nuk eshte tek numri i votuesit, sepse ai numer eshte tek listat zgjedhore dhe gjendet tek faqja e KQZ. Problem jane NID qe eshte krejt personal dhe qe askush nuk duhet ta dije, te dhenat e vendit te punes, numri i telefonit qe cdo njeri ia jep atij qe do vete si dhe gjendja familjare. Pastaj kalohet tek patronazhisti. Pra nje njeri qe merr ne patronazh nje numer te caktuar zgjedhesish dhe dergon te dhenat per gjendjen ekonomike, familjare, vendin e punes etj. tek drejtuesit e fushates se PS. Ne rast fitoreje (mos e dhente zoti) te rilindjes, te gjithe personat e identifikuar si kundershtare do goditen ne nje menyre apo ne nje tjeter. Ju mendoni se e-albania eshte bere per te lehtesuar veprimet tuaja? Aspak. E-albania eshte nje menyre per te patur nen kontroll gjithe popullsine. Sa per ate qe thote Balla qe PS (nenkupto rilndja) i ka te identifikuar zgjedhesit e vet, kjo eshte e plotesisht e sakte. Votuesi rilndor ka disa karakteristika te vecanta dhe te cilat nuk mund te ngaterrohen, duke filluar nga kokecepeshi si vete Balla dhe duke mbaruar me operacionet plastike te Spiropalit. Vec kesaj, votuesi rilindor njihet sepse sapo hap gojen do leshoje ndonje budallallek.

 3. Neqoftese jane te dhenat e e-Albania provohet lehte; Psh une jetoj jashte dhe jam ankuar tek E-albania. Po qe se Emeri dhe te dhenat e mia NID, email, etc gjenden ne listen tuaj, eshte nje prove qe kane perdorur e-albania, sepse nuk mund ti gjenin ne vend tjeter veç ne data base shteterore, qe nuk mund te perdoren per qellime partiake. Pike.
  Do te mundohem te komunikoj me ju, po qe se emeri im ndodhet, ju dergoj dosjen dhe provat qe jam rregjistruar ne e-albania? Faleminderit

 4. Ju socjalistet jeni te gjith pa prejashtim familje e degjeneruar , sa te keni Ate te degjeneruarin super hajdutin Edvin Gomarin ne kok ju jeni me keq se muti i VC. Kot esht te zgjatemi me shum, per me teper do shkruajm me 25.✌️✌️

 5. Ej njerez filloni dhe shkulini lesht e kokes,kur arrin dhe te pergjon Tao bytha dhe Tom Doshi Shqiptaret jan te marr fund.Ja keto jane njemilion shuplakat qe i dhate opozites ne 2013 prisni pasojat tani. Ky popull duhet ta kuptoj njehere e mire se ky vend udhehiqet nga bijte e baballareve ,large qofte sikur ta marri dhe nje mandat do ta shikojne mire vrimen e mizes shqiptaret me kete shejtan dhe bir shejtani.

 6. Pd dhe ps I kane patur gjithmone keto lista, vetem ndoshta ne programe te ndryshme.Ne 2011 ne vecanti ne tirane me zgjedhjet locale,cdokujt I diheshin dhembe e dhemballe.Keto jane lista te pastra parties,ska te beje fare me e-albania kjo.Pd po mundohet te beje listen e gjate per kontestimet/mospranimin e rezultatit te zgjedhjeve.Po futuni thelle o Lapsi,se edhe pd e ka database-in e saj me votuesit potencial

  1. Keto jane lista te pastra partie me numra identifikimi personal????? Ata qe i kane mare apo nxjere keto te dhena duhet te shkojne ne kokerr te burgut o shoku rilinds. Po ku e keni konceptin e privacise dhe te shtetit ju mer aman. Ju jeni me mentalitet partizansh, “kete pune e di partia dhe shoku Edver”.

 7. Nuk e di si do reagoje opozita apo sa fuqi ka, por kjo per mendimin tim eshte ngjarja me e shemtuar qe ka ndodh qe nga viti 90, qe do meritonte jo vetem nje hetim penal dhe nje ndeshkim shembullor te atyre qe e
  kane bere, por edhe nje sensibilizim shume te madh te opinionit publik qe me ane te protestave te pandalshme deri ne mosbindje civile derisa ata persona te ndeshkohen nga ligji penal.
  Keto jane metoda fashiste , Ne kohen e komunizmit kjo nik ka ndodhur edhe pse lufta e klasave ishte ne themel te ideologjise se partise shtet. Sepse shteti u sherbente njelloj qytetareve, kurse tani keto te dhena
  qe tregojne se kush jane armiqte qe ne rast fitoreje ti ndeshkojne me rastin me te pare. Kjo eshte ti vesh minat bashkejeteses se shoqerise nen nje shtet.

 8. Askush nuk ka të drejtë të mbledh dhe të ruaj api përpunojë të fhena pedsonale, pa dijenine dhe miratimin e personave që i përkasin këto të dhëna.
  Balla e pranon që kanë mbledhur të dhëna dhe i ruajnë në serverat e PS. Kjo është 100% shkelje e ligjit të mbrojtjes së të dhënave personale. Shpresoj që ndonjë shoqatë apo organizim qytetarësh ta çojë çështjen ne gjykatë. Se pari duhet të urdhërohet fshirja e menjëhershme e të dhënave, së dyti PS duhet të dënohet sipas ligjit, por jo si entitet…shkelja e ligjit është bërë nga individët që kanë urdhëruar dhe mbledhur të dhënat. Ata duhet të dënohen. Nëse nuk funksionon ne Shqipëri, çështja çohet në gjykatën e Strasburgut.

  1. Ça thu mor pall kari e Albania funksionon vetëm me nr tel sepse aty e merr kodin me SMS kur hap llogarinë .bythqir rilindje

 9. Ky z.Balla vetem per kete deklaraten duhet marre nen hetim, ligji i mbrojtjes se te dhenave personale, i miratuar dhe nga z. Balla, ndalon posedimin apo perdorimin ne cfaredolloj forme te te dhenave personale.
  Po mqs paskan vite qe i paskan, kjo qenka qe eshte OK? Fakti qe kane vite qe i kane e i perdorin, dmth qe duhet te denohen akoma me rende! Nese sistemi gjyqesor qe ishte aq eficent per te arrestuar 25 rrogetare qe mbronin rrigat e tyre, sa duhet te arrestojne per 910 MIJE shkelje te ligjit?!
  Ku eshte sistemi i drejtesise, apo sistemi i ri i drejtesise?! Si ka mundesi qe reagon vetem per ceshtje qe preokupojne qeverine apo Kryeministrin ndersa krimi ndaj 910 MIJE qytetareve nuk eshte i vlefshem per tu hetuar? Te pakten formalisht?!
  Per sa kohe nuk marrin pyetje si keto e shume te tjera si keto pergjigje, nuk do kete normalitet ne kete vendin tone, per fat te keq!

 10. Ne fjalorin e Shqipes se Sotme do hequr shpjegimi per fjalen ‘mut’ dhe do vënë surrati i ketij neandertalit

 11. Ja per kete eshte bere reforma ne drejtesi, per te mbuluar keta shkeles ligji qe ne cdo vend normal

  duhej te ishin prapa hekurave.

  1. O qorr, po te hane numrat e identifikimit personal e ti thua mashtrime cecensh e gjelle qensh. Me duket se ju i keni thene trunit ik pirdhu mer daje, per ju rrofte Ramazani pa ci qi temen. Bythqira rilindje se na moret me qafe e sperma jugosllave.

 12. Aq kar eshte Taulant Kokeylli:) saqe mjafton konfirmimi i tij te procedohet penalisht ky dhe gjithe ato “patronazhistat”. Do bejme shtet thone robqirat e Rilindjes!

 13. Më datë 30.05.2013, vetëm një muaj para zgjedhjeve doli vendimi i dytë përshpejtues i Këshillit të Ministrave me nr.498, “Për përcaktimin e procedurave të shenjimit të naftës bruto dhe nënprodukteve të naftës”.

  Berisha e përligji firmosjen e këtij koncesioni me “uljen e evazionit fiskal në tregun e naftës”, detyrë dhe përgjegjësi kjo, e shtetit. Sidoqoftë, kjo ishte alibia zyrtare e ekzistencës së këtij koncesioni, arsyeja reale është ajo që e dinë të gjithë. Operatorët e naftës në tregun shqiptar e quajtën asokohe “taksa e Zenit”.

  Fjala ishte për Shkëlzen Berishën, që u përfol si kumbari i koncesionit.Byrektore jeni ne pune,por prasin mbajne ne sume e ne Bythe

  1. hahaha, Nafta bruto…. more edepsez na kalove nga lufta ne Vietnam tek nderzimi artificial:).

   Te qifsha rilindsen or psikopat

 14. Ja pra dhe ky Tao Balla, ky cope e katunarit,

  me gojen shtremberuar, nga Vegla kryetarit,

  ky kerric Gamori dhe me masken ngjeshur,

  ngado qe vertitet, ben te gjithe per te qeshur,

  simboli injorantit bajga ne kepuce te kryetarit,

  as katundi ne harte, nuk i gjendet Ball gamorit!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu