• |
ide | kryesore

Incidenti në Natanz, Irani paralajmëron hakmarrje ndaj Izraelit

-Instant, Lajme, Planet

Një shpërthim ka ndodhur një ditë  më parë në uzinën bërthamore Natanz, në Iran dhe dyshimet kryesore në lidhje me këtë incident lidhen me Izraelin.


Ministri i Jashtëm iranian Mohammad Javad-Zarif ka paralajmëruar hakmarrje ndaj Izraelit për incidentin e djeshëm


Mediat bëjnë me dije se autoritetet iraniane ngjarjen e djeshme e kanë cilësuar si akt të “terrorizmit bërthamor” dhe vuri në dukje se Teherani rezervon të drejtën për të vepruar kundër autorëve.

Irani dhe fuqitë botërore javën e kaluar i quajtën ato që ata i quajtën bisedime “konstruktive” për të ringjallur marrëveshjen bërthamore të Teheranit 2015, nga e cila Shtetet e Bashkuara u tërhoqën në 2018.

Ndërkohë shumë media izraelite, duke cituar burime anonime të inteligjencës, raportuan se Mossad kishte kryer një operacion të suksesshëm sabotimi në uzinën bërthamore Natanz, duke shkaktuar vonesa muajsh në programin e pasurimit të uraniumit.

Ndërkaq deri më tani nuk ka asnjë përgjigje nga Izraeli nëse është po jo i përfshirë në këtë incident.

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu