• |
ide | kryesore

Rama: 5000 euro për emigrantët që do të ndërtojnë shtëpitë e gjyshërve

-Instant, Lajme, Të fundit

Nga Belshi kreu i qeverisë Edi Rama shpjegoi kushtin për emigrantët që duan të kthehen në Shqipëri për të rindërtuar shtëpitë e vjetra duke i kthyer ato në motor të turizmit.


Rama u shpreh se do të bëhet një amnisti specifike duke deklaruar se kusht është fakti që ato të mos jenë para të krimit. Kryeministri shpjegoi se ata që duan të bëhen pjesë e kësaj skeme mund të vazhdojnë të jetojnë jashtë nëse kjo është zgjedhja e tyre, por e rëndësishme është që paratë e tyre të investohen në vendin tonë.


“Ne kemi vendosur që gjatë mandatit të tretë do i japim 5000 euro grant çdo emigranti që do vijën në Shqipëri për të rindërtuar shtëpinë e gjyshërve dhe gjysheve dhe çdo emigrant që do i kthejë në pjesë të motorit të agroturizmin në Shqipëri. Për mundësinë e sjelljes së parave këtu në Shqipëri pa kërkuar llogari për asgjë tjetër përveçse të mos jenë para të krimit.

Një amnisti specifike e fokusuar te emigrantët që duan të kthehen këtu qoftë fizikisht, qoftë me investimet e tyre. Nëse duan ta ndërtojnë shtëpinë dhe të rrinë atje kjo është zgjedhje e tyre. Rëndësi ka që të vijnë për të hapur derën e shtëpisë mbyllur. Kjo do të sjellë transformim të madh ekonomik siç ka sjellë në shumë zona të Italisë”, deklaroi Rama.

13 Comments

 1. Po si more palle, parate qe jane tonat, per rruge , arsim , shendetesi , pollici etj etj do jua dhurosh emigranteve me ringrit kasollet neper fshatra…
  Nderto monumentet e kultures sone kombetare e mos fustro popullin me keto budallalleqe…

 2. Per tete vjet ka punuar dhe ka mbajtur premtimet. I ka mbaruar te gjithe punet ska c’ben me.
  Tani jep edhe paret e shtetit emigranteve se nuk mban me thesi.

  Une them te filloje nga autokritika.
  Te tregoje pse nuk ka pasur asnje progres ne vend, pse kasat e shtetit jane bosh.
  Nuk shkon te jesh arrogant per tete vjet dhe tani nga fundi te marresh njerezit me te mire.

 3. ….po ujqerit e çakenjte qe ti ke vu ne bashki e hipoteka 5000€ i dun per nje legalizim! 5000 € ( nen dore jepen per nje leje ndertitmi)!
  Tani po tall dhe Edin me ne!!!

 4. Skandal në këtë rast do të ishte përgjimi, influencimi, klientelizmi, apo ndikimi i njerëzve nga forcat politike.

  Skandal do të ishte kontrabandimi i zgjedhësve në listat e votuesve për interesa të momentit. Siç ka ndodhur për shembull në vitin 2011 në Tiranë, kur në kryeqytet u sollën vetëm për të fituar Lulzim Basha, zgjedhës nga i gjithë vendi. Skandal do të ishte nëse do të përdoreshin fonde të panjohura për të paguar bileta avionic, për zgjedhës që u kërkohej të votohej për Lulzim Bashën siç ndodhi në 2011-n në Tiranë.

  Por le të vijmë tek ajo që mediat e opozitës e cilësojnë si “shkelje e të dhënave personale”.

  Materiali i botuar sipas të gjitha gjasave, është një database i vjetër i PS-së së Nanos, pasi aty edhe analistë që sot përkrahin PD-në haptas figurojnë si mbështetës së Partisë Socialiste.Byrektoret me hane fara kungulli se të ndertojne trashigimine tyre

  1. Skandal eshte ne fakt ajo qe nuk eshte me skandal: sesa idiot e mjeran je o sufllaqe:). Pa kur mundohesh me bo si i zgjut e ben diversion qe qenka database i kohes Fatos Nenes:) Po ku ka pas ID me numra idenfitikimi personal ne kohen e shokut Fatosit o pionier i vogel:)

   Nejse, taksirat te harxhosh ca sekonda me pidhrobsha si puna jote qe na cani karin.

 5. Thjesht nje skem e paster pastrimi parash nga “emigrantet” qe si plas kari per shtepine e vet e jo me te gjyshit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu