• |
ide | kryesore

Roma rrezikon të humbasë Euro 2020, presidenti i FIGC i shkruan Kryeministrit Draghi

-Instant, Sport

Edhe disa ditë të tjera dhe më pas UEFA do të vendosë nëse do të konfirmojë Romën midis qyteteve pritëse të kampionatit të ardhshëm evropian të futbollit. Garancia për të qenë në gjendje të presë të paktën një pjesë të publikut në Olimpico për ndeshjen hapëse dhe për ndeshjet e tjera të planifikuara në kryeqytet do të jetë thelbësore. Për këtë arsye, presidenti i Federatës së Futbollit, Gabriele Gravina, i dërgoi një letër gjatë fundjavës Kryeministrit, Mario Draghi, në të cilën ai i kërkoi atij “të punonte për të siguruar që UEFA mund të konfirmonte caktimin e ngjarjes inauguruese” të Europianit “dhe ndeshjeve pasuese të planifikuar në vendin tonë”.


Në letër, ndër të tjera, Gravina nënvizoi afatin e datës 19 prill “për të siguruar” praninë e 25% të publikut në stadiumin Olimpico siç kërkohet nga UEFA, dhe ai thotë se është i sigurt, pavarësisht “vetëdijes për fazën kritike” të vendit, se Kryeministri “ndan me FIGC sa e rëndësishme është për Italinë që UEFA të konfirmojë “zhvillimin e ndeshjes hapëse dhe tre takimeve të tjera të planifikuara në Romë”.


Gravina gjithashtu siguron Draghin për “respektimin rigoroz të kërkesave që Qeveria do të vendosë” për Euro 2020, “ashtu siç ishte për zbatimin e protokollit shëndetësor” që lejon mbajtjen e kampionateve kombëtare.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu