• |
ide | kryesore

Video/ Humbësit kualifikohet: tre shtylla Neymar, gol i Bayern dhe gjysëmfinale për PSG, ashtu si Chelsea

-Instant, F1, Sport, Video

Kualifikohen dy skuadrat që dolën të mundura nga 90 minutat e kthimit të cerekfnaleve të Champions League. PSG eleminon kampionët në fuqi të Bayern, me rezultatin e përgjithshëm 3-3, falë golave më të shumtë të shënuar në fushën kundërshtare, ndërsa Chelsea nuk i prish punë goli spektakolar i Taremit në minutën e katërt shtesë, i fortë në 0-2 e ndeshjes së parë.


PSG – BAYERN MYNIH 0-1
Të mundur e të lumtur. Psg humbet 1-0 në shtëpi me Bayern Mynih në kthimin e cerekfinaleve të Champions, por kalon raundin dhe tani pret një mes Manchester City ose Borussia Dortmund në gjysëmfinale. Vendimtare në mbrëmjen magjike të Parc des Princes fitorja që skuadra e Pochettinos kishte marrë në Gjermani, 3-2 e që i vlejti golin në fushën kundërshtare. Ritëm frenetik e një ndeshje spektakolare ajo që u luajt në Parc des Princes, me PSG e Bayern Mynih që u përballën hapur, pavarësisht fitores së francezëve 2-3 në ndeshjen e parë. Bavarezët kishin zotërimin e topit, por hapësirat prapa ishin ideale për kundërsulmin e frikshëm të PSG, ku Neymar, Mbappe e Di Maria terrorizonin prapavijën e Flick në cdo dalje përpara. Parisienët patën rastet më të mira të ndeshjes dhe braziliani ishte protagonist me një traversë të goditur e dy shtylla, gjithnjë në kombinimet me Mbappe. Por nëse nuk shënon pëson dhe ligji i pashkruar i futbollit i ndëshkon me ish-sulmuesin e tyre Choupo-Moting. Në minutën e 40, në përmbysjen e fronteve sulmuesi goditi me kokë, duke mposhtur Navas, duke hapur lojërat për bavarezët. E megjithatë për kualifikim duhej edhe një gol, pa llogaritur që duheshin përmbajtur sulmuesit e Pochettinos, që dhuruan spektakël, por gabuan gjithnjë pasimin e fundit. Zero në tabelë është me shumë mundësi gënjeshtra më e madhe e mbrëmjes së Parisit, me një keqardhje të madhe për të dy formacionet: pamundësinë për të luajtur këtë sfidë të dyfishtë me lojtarët më të mirë, Lewandowski i pari.


CHELSEA – PORTO 0-1
Chelsea arrin gjysëmfinalen e tetë të Champions League në histori. 0-2 i ndeshjes së parë në “transfertë” (ndeshja u luajt, si këtë mbrëmje, në fushën neutrale të Seviljes) u mbrojt mirë nga Blues, që kundër Portos kontrolluan me qetësi avantazhin e dyfishtë; edhe pse në minutat e fundit të kohës shtesë vuajtën pas golit fantastik të Taremit në rovjeshatë. Tani anglezët do të presin një mes Real Madrid e Liverpool.Në Ramón Sánchez Pizjuán, Chelsea mund të festojë zyrtarisht kualifikimin e tyre për gjysmëfinalet e Ligës së Kampionëve, shtatë vjet nga hera e fundit që arritën këtë moment të rëndësishëm. Kalimi i merituar i raundit për atë që u pa në 180 minutat kundër Portos, pavarësisht drithërimeve në fund. Shansi i parë për Blues erdhi në minutën e 8: skuadra e Tuchel gjeti hapësirë përpara, Mount provoi në hyrje të zonës, por konkluzioni i tij u devijuar nga Mbemba, me topin që kaloi lart mbi traversë. Portugezët përgjigjen 3 minuta më vonë: Mendy gaboi pasimin për Jorginho, me topin e kapur nga Corona, goditja e të cilit nga një pozicion i favorshëm u devijua nga vetë mesfushori italo-brazilian. Porto dominoi 10 minutat e para të pjesës së dytë pa bërë keq. Chelsea, pasi pësoi presionin e kundërshtarit, i shkoi afër 1-0, me Kanté që hapi lojën për Mount, por goditja e këtij të fundit u bllokua nga Manafa, i kujdesshëm në mbyllje. Një goditje me kokë nga Taremi rezultoi e dobët për Mendy, por është pikërisht sulmuesi iranian ai që është autori i një goli të shkëlqyer me një rovjeshatë akrobatike në të 94′, për 0-1 që megjithatë ishte i parëndësishëm për sa i përket kualifikimit. Nesër në mbrëmje Blues do të dinë nëse do të përballen me Real Madrid ose Liverpool, mes fundit të prillit dhe fillimit të majit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu