• |
ide | kryesore

Danimarka ndaloi përgjithmonë vaksinën AstraZeneca

-Instant, Arkiva, Planet, Të fundit

Danimarka do të braktisë plotësisht vaksinën AstraZeneca Covid-19 për shkak të rrezikut të mpiksjes së rrallë të gjakut. Një nga zyrtarët më të lartë të barnave në vend i ra të fikët teksa prezantonte vendimin në një konferencë për shtyp.


Ndërsa Drejtori i Bordit Kombëtar të Shëndetit Soeren Brostroem njoftoi vendimin, drejtoresha e farmakovigjilencës së Agjencisë Daneze të Barnave, Tanja Erichsen, u shemb përtokë.


Rënia e Erichsen shkaktoi panik, ndërsa Brostroem dhe zyrtarë të tjerë u nxituan për ta kontrolluar. Agjencia e ilaçeve më vonë njoftoi se ajo ishte vetëdijësuar, por u dërgua në spital për një kontroll. Asnjë shpjegim nuk u dha për shkakun e gjendjes së të fikëtit.

Danimarka është vendi i parë në botë që pezulloi përhapjen e vaksinës së AstraZeneca e mbërritur në vend në muajin mars, megjithëse një numër vendesh të tjera ndoqën shembullin, midis tyre Franca, Gjermania, Italia dhe Spanja.

Danimarka, megjithatë, është vendi i parë në botë që heq përgjithmonë vaksinë britaniko-suedeze.

6 Comments

  1. Ne bot nuk duhet te ekzistojne me fare po fare fare vac.Asnje lloj e aq me shum tek femijet. E ka kriju Zoti i madh trupin e njeriut ne perfeksion. E ne semuren gjate jetes ilacet i gjenden me shumice ne natyre.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu