• |
ide | kryesore

Egjipti i vendos një gjobë të majme anijes që bllokoi Kanalin e Suezit

-Instant, Lajme, Planet

Egjipti do të bllokojë anijen gjigande të kontejnerëve që bllokoi Kanalin e Suezit muajin e kaluar derisa pronari i saj japonez të paguajë 900 milion dollarë si kompensim.


Një nga siguruesit e Ever Given, UK Club, tha se Autoriteti i Kanalit të Suezit kishte refuzuar ofertën e tij për të zgjidhur kërkesën.


Ever Given është ankoruar në mes të kanalit. Anija me gjatësi 400m, 220,000 ton, ngeci në mënyrë diagonale përgjatë rrugës ujore në 23 mars si pasojë e motit të keq dhe erërave të forta.

Ajo u lirua gjashtë ditë më vonë, pas një operacioni shpëtimi. Më shumë se 400 anije duhej të prisnin për të kaluar përmes kanalit 193 km (120 milje), i cili lidh Detin Mesdhe me Detin e Kuq dhe siguron lidhjen më të shkurtër detare midis Azisë dhe Evropës.

Kryetari i Autoritetit të Kanalit të Suezit (SCA), Osama Rabie, tha të martën se Ever Given ishte “konfiskuar për shkak të dështimit për të paguar  900 milion dollarë” si kompensim, njoftoi media shtetërore egjiptiane.

Shifra u bazua në “humbjet e shkaktuara nga anija me tokë si dhe kostot e notimit dhe mirëmbajtjes”, shtoi ai.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu