• |
ide | kryesore

Tre ftesat e Ramës për koalicion me Bashën: Shqiptarët duan bashkim, pse ti jo?

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Kryeministri Edi Rama po e shtyn përdite e më shumë diversionin e tij për një koalicion të gjerë PD- PS pas zgjedhjeve.


Ai përsëriti sot nga Kamza se është i gatshëm të bashkëpunojë me kreun e PD-së Lulzim Basha, me kushtin që ky të ndahet nga Berisha dhe Meta.


Kreu i qeverisë tha se është gati të shkojë përtej dasive të 30-vjetëve, por sipas tij përgjigjja refuzuese e Bashës tregon që nuk është lider por udhëndjekësi i Berishës.

Më thotë ai gazetari: Je gati të bashkëpunosh me Lulzim Bashën? Patjetër, pa diskutim, por me një kusht të ndahet nga Saliu dhe Iliri. Dhe Lulzim Basha përgjigjet, dhe përgjigjja e tij është pohimi i faktit që ai nuk është një lider, ai është udhëndjekësi i Saliut dhe Ilirit.

Unë për Shqipërinë dhe shqiptarët jam gati të shkoj përtej të gjitha dasive të 30 vjetëve. Por që ta bësh këtë duhet të jesh, lider, udhëheqës, të kesh forcën e karakterit.

Në një tjetër postim të mërkurën në Twitter, Rama iu drejtua drejtpërdrejt Bashës.

“Po pse vallë janë më të rëndësishëm për ty Saliu dhe Iliri se sa Shqipëria, Lulëzim?! Shqiptarët duan bashkim, duan që ne të gjithë të punojmë për ta dhe ekonominë e tyre përtej pandemisë, duke e lënë pas politikën e vjetër të sherrit, dasisë, konfliktit deri në absurd! Pse ti jo?” – shkroi Rama.

Basha mund të bashkëpunojë me Ramën vetëm jashtë politikës

Edhe më herët gjatë ditës, Rama u shpreh në favor të bashkëpunimit me Bashën pas zgjedhjeve.

“Pas 25 prillit jam i gatshëm të bashkëpunoj me opozitën, dhe me Bashën, por me një kusht të thjesht që të ndahet nga Meta dhe Berisha. Për të transformuar një jete politike që realisht është kthyer në stres për shqiptarët.

Bashkëpunim ngushtësisht si në vendet që ne duam të arrijmë dhe atyre që ne duam t’i ngjajmë, nuk flas për gjëra konkrete, se ne do kemi shumicën, por sidoqoftë në emër të shumicës unë jam shumë i gatshëm të shkoj përtej politikës së këtyre viteve dhe të angazhohem që politika e ardhshme të jetë 100% të mirëqenies shqiptare, jo te konfliktet dhe idiotësisë”, – tha Rama.

Kësaj deklarate Basha iu përgjigj shkurt dhe prerë në rrjetet sociale.

“Në 25 prill shqiptarët do votojnë numrin 9 për ta larguar Ramën dhe ai nuk do jetë kurrë pjesë e qeverisjes sonë. Koha e tij ka mbaruar. Ne do të sjellim ndryshimin dhe Shqipëria do fitojë” – shkroi Basha në Twitter. ©LAPSI.al

60 Comments

  1. ku ishte ky këto 8 vjet që kujtohet sotë për tu dhënë refugjatëve 5000 euro Le tuajap çunave që punuan këtu që mos të ikn dhe këta

 1. Ku e gjeti ky cfare duan shqiptaret qe na flet si baba i kombit? Kush i tha ketij qe shqiptaret e kane mbyllur perfundimisht me demokracine dhe i kane syte nga Turqia e Kina? Ky promovon idene qe demokracia eshte llogje Kavaje, gjeja tipike qe bejne lideret autoritare qe e shesin veten si baballare te kombit. Paternalizem i shpifur qe duhet refuzuar ne menyre shembullore qe mos guxoje njeri tjeter te na e beje.

 2. O edi ki kujdes nga pdja esht ujk plak qimen ndrron por zakonin se harron 2marsi dhe doktori te shikonj te pjekur nuk nkope e una trappola.

   1. pse su jep çunave që nuk lëvizën nga Shqipëria nga 5000 euro që ndenjën me hallet e prindërve të tyre me20000 lekë të qelbura ? Na u bëka xhymert ky tani në ikje

 3. Po wdhe ne 2017 bashkim donin por marrveshja behet me burra jo me gruan e bilalit qe eshte prostitut politike dhe behet arrogante sapo merr pushtetin.Pra nuk behet bashkimi me prostituta politike te tipi gruaja Bilalit.Se dyti pse do kerkonte bashkimin me Bashen qe eshte ” gjumash” nje “punemadh” qe rri pa gjume per”hallet” e popullit si gruja Bilalit???,kete hajde kuptoje,por hilet kaq te “thella”vetem bujar cela i kupton,qe kur ska drita shegasi per solidarite fik driten te shpija e tij😂😂😂

 4. Po edhe ne 2017 bashkim donin por marrveshja behet me burra jo me gruan e bilalit qe eshte prostitut politike dhe behet arrogante sapo merr pushtetin.Pra nuk behet bashkimi me prostituta politike te tipi gruaja Bilalit.Se dyti pse do kerkonte bashkimin me Bashen qe eshte ” gjumash” nje “punemadh” qe rri pa gjume per”hallet” e popullit si gruja Bilalit???,kete hajde kuptoje,por hilet kaq te “thella”vetem bujar cela i kupton,qe kur ska drita shegasi per solidarite fik driten te shpija e tij😂😂😂

  1. Po edhe unë e shita 650 € por prap se prapë do votoj për ndryshim(rotation).
   Në fund të fundit ato para më janë vjedhur këto 8 vjetë nga sekti “R”, dhe e dyta këta janë kaq budallej ose të droguar sa se kuptojnë që unë do votojë “anyway “ me dokumentin rezervë që kam.

 5. Thirrja e saj është kundër tyre dhe ata janë edhe në PS, edhe në PD dhe sidomos në LSI, apo edhe të pavarur.

  Ne e njohim betejën e saj dhe të paraardhësve të saj në këtë drejtim, dhe të gjithë e dimë se nuk e ka për një palë kundër tjetrës, por për të gjitha palët që duan ta mbështesin të ardhmen politike tek elementë politikë me influencë kriminale, ose të inkriminuar.

  Prandaj keqpërdorimi është një naivitet, por që në këtë rast tregoi një gjë të rëndësishme. Tregoji se këtu të gjithë shpresojnë tek SHBA. Edhe ata që e kanë sulmuar deri më sot, paskan nevojë për mbështetjen e saj dhe të SHBA-së.

  Kjo ka rëndësi, po të kujtojmë se po krijohej ideja, që Meta dhe Berisha po formonin profilin e tyre si anti-amerikanë, dhe po bënin betejë me ta. Në këtë aspect, ishin duke prodhuar një risi në politikën shqiptare.neri ne pune,Prasin ne sume

 6. Po prap mor shkerdhate ti!!!???
  Kush te beson ma ty mor legen rrenash!?
  IK’O PIRDHU!!!
  I’a hodhe nji here n’2017-ten.Kush te rren per here te pare e ka fajin ai vete,por po te rrejti per here te dyte,nuk asht ma’ faji i tij,asht faji i yt.
  EDVIN RRACISTIZHDUKU!!!

 7. Ne njesine bashkiake nr 9 ne Tirane vota u shitet 600€ per person simpatizanteve te pd. Vetem per simpatizantet e pd_se kurse per elektoratin gri vota shitet 100€. Gjendja eshte alarmante SPAK duhet te marri masa menjehere per ti ndeshkuar keta sharlatane.

  1. Mua 2000euro e jam me pushime ne koren e veriut.sot ne oren 10 kam nje takim me Kim jong.pty rrace shkerdhato-komuniste.une do heq nenshtetesine shqiptare nese basha ben aleanc me kete qe i ka shkaktuar 1mije te zeza shqiptareve e Shqiperise.jo vetem qe aleanc jo,por edhe burgu eshte shume pak.jane denuar 36.000 shqiptare vetem per fatura e ka pasur edhe vetvrasje e ikje nga syte-kembet.qenkemi edhe te spiunuar nga sigurimj famkeq.

  2. Mos perdor pseudonimin tim por emrin tend nese do qe te jete denoncimi i besueshem. Pse ben kesoj karlliqesh? Boll perdore pseudonimin tim

  3. O pushta e bij pushtash , gjithe jeten vetem me intriga dhe pabesira .edhe tani po te njejten gje po beni . Ju kurva e bij kurvash te kuq do ikni si çeçua , ndryshe do terhiqeni zvarre si prostituta te rendomta.
   Ju qifsha far e fis o gjakprishur. edhe ato qe keni vjedh ketu do ti lini o karakuva njerez.

 8. Ne njesine bashkiake nr 9 ne Tirane vota u blihet 600€ per person simpatizanteve te pd. Vetem per simpatizantet e pd_se kurse per elektoratin gri vota shitet 100€. Gjendja eshte alarmante SPAK duhet te marri masa menjehere per ti ndeshkuar keta sharlatane.

 9. ALERT!!!
  Ne njesine bashkiake nr 9 ne Tirane vota u blihet 600€ per person simpatizanteve te pd. Vetem per simpatizantet e pd_se kurse per elektoratin gri vota blihet 100€. Gjendja eshte alarmante SPAK duhet te marri masa menjehere per ti ndeshkuar keta sharlatane. Rilindja eshte katastrofe

 10. O cna mallengjeve:)) Shqiptaret duan qe tju zhdukesh TI nga syte o psikopat. Kjo eshte ajo geja imperative qe duan.

  Po e shef se do e hash kallamin o robqir. Sdo kete drejtesi ndonjehre ne kete vend se ty duhet te kapin per vesi e ne kokerr te burgut me kthimin qe i bere vendit ne narcoshtet dhe diktature. Do te sherdhjne sumen “patronazhistet” ne burg o klysh kurve.

 11. ne njesine bashkiake nr 9 PD dhe LSI do marrin leksion spektakolar. Bulevardi ri dhe ndryshimi qe eshte sjelle ne ate zone gri nga qeverisja aktuale qendrore dhe lokale jane arsye forte pse 12 do fitoje fuqishem jo vetem aty por ne gjithe Shqiperine. Ska me regres dhe gjume

 12. O Ramazon, po ne Kuc kur i beje llogarite te dolen 78 deputete. C’ne tani? Ca beri vaki? Tani e pe qe te eshte cpuar varka o varikars dhe ben si picke e mire:)

  Ec Xono se te pret pak burg, mos e rruj. Burgu per burra eshte megjithese ti je nruja Bilalit:)

  1. Jo per te gjithe por kjo shume eshte e vlefshme vetem per ata qe jane simpatizante te flakte te partise demokratike. Rilindja do qe ti perdori per propagande per te treguar qe gjoja kata persona jane te zhgenjyer nga pd-ja. dhe se Rilindja eshte zgjedhja e duhur.

 13. Ketyre personave simpatizante te pd-se kane pasur telefonata nga sekseret e Rilindjes qe u kane thene te paraqiten prane deges te partise socialiste te asaj zone dhe ju eshte afruar shuma 600€ mesa duket ata e kane pranuar. I thone 600€ per vote jo shaka.

 14. Edhe në 1943 konferenca e Mukjes vendosi për bashkim.E tradhëtuan komunistët.Edhe në 2017 po ashtu.E kërkon përsëri!!!!Pas gjithë ato pisllëqe që ka bërë!!!Si ka ftyrë!!!Po kur keni qenë ndonjëherë për bashkim ju o antishqiptare.Ju vec e keni shitur Shqipërin edhe tani.Ju po bashkim bëtë me Serbinë.Gerdalle.Vetem në burg e ke venndin.

 15. Une jame populli i thjeshte dhe atministratori i njesis time kryebashkiaki i jot dhe asbnje lolo e jote nuk nuk mund te me marre me vete ti je nje maskara qe duhesh izoluar sepse vetem virus antinjerzim shperndan kete e ke nisur qe kur ke qene 20-22-vjec dhe ke ardhur vetem duke u perkeqesuar ti bashes i ha m…. PO FEZIU CFAR KA KA MERRE LEK NE STRAZBYRG NGA GJYKATA DHE MOS I KENI NDAR BASHKE NDERSA BATONAVIÇI E DIME PO FEZIU DUKE NEJT ME BATONAVICIN KA MARRE SHUME NGA AJI JA KA MARRE KREJT ZAKONET ANTI SHQIPTARE MBREM GJITHE NATEN NA CAU KOKEN ME ATE PYETJEN APO JOSHEN RAMA BASHEN DIVERSJON ME TELEVIZORIN PUPLIK DHE SANDI BENE PJES ATY TEK MARKU FRROKU PJETRI ME SHOK. Sa per ty ram je nje hici qe dhe vete habitesh si rrin ne pushtet.

 16. Stop 30 vite qeverisjeve me vemjet e dhjetorit-90 te Ramiz Alise!
  Lulzim Basha eshte njeri nga NE, nuk eshte njeri nga ATA

 17. 50 prokurorë të Tiranës, në mbrojtje të Elisabeta Imerajt, janë hapi më i rëndësishëm i bërë ndonjëherë në Drejtësinë Shqiptare, që pas 1994, vit kur Partia Demokratike e udhëhequr nga idhulli i Lulzim Bashës, Sali Berisha, përndoqi, persekutoi derisa dëboi Kryetarin “rebel” të Gjykatës së Kasacionit, Zef Brozi.Lulzimja eshte spiuni i ramiz Alia ne Rinas si kamarier,byrektore ne pune,por kete rradhe di keni Karin ne bythe,jo Prasin ne Sume

  1. Kete nuk duhet ta benin 50 prokuroret qe firmosen peticion politik,por besoj se KLP do tregohete e zgjuar pasi ka per te dal qe te 50 ata prokuror jane ne listat e patronazhit dhe neser do perjashtohen nga hetime nda atyre me bindje politike djthtas per faktin se do paragjykohen,kjo eshte levizje e gabuar e tyre.Dinjitetin ata e mbrojn me pune te ndershme jo me peticione politike.

 18. Ky qe hedh kete ide nje hile e ka ose ndonje pazar te fshehte ne xhep. Moa harroni qe si Ramazoni si Lulzimja kane dale nga shkolla e Sorros dje mos u cuditni nese kjo qe thote ky ndodh

 19. Ka disa gjera qe nuk shkojne tek kerkesa e Rames per bashkepunim me Bashen. Ai deklaron se do marre 78 mandate super te mjaftueshme per te krijuar qeveri dhe nga ana tjeter i shtrin doren e bashkepunimit Bashes. Fiks ai qe kerkoi tepsi, kusi, kazan e timon, sot po kerkon ate airbagun qe i dha Arjan Çani dhe ky airbag quhet Lul Basha. E dyta, ne celjen e fushates cfare nuk deklaroi per kandidatet e opozites duke mburrur ate komunisten e vjeter dhe doktoreshen flokekuqe, Ballen e Spiropalin tashti na dashka te beje koalicion me gridare oooo apo me pijanece. Pak si e pabesueshme apo jo? Te kesh me te miret e mundshem dhe te kerkosh ndihme nga te keqinjte, vetem nje i pafytyre mund ta beje. Se treti Bashes i kerkon te shkeputet nga idhulli i Rames, por qe per te eshte i paarritshem Berisha dhe nga Meta qe e solli ne pushtet ne 2013. Edhe kjo do habiste cdo njeri normal, por Rama dhe pjesa rilindore e PS eshte anormale. Se katerti, ne kete menyre qe flet, ai po i fut friken elektoratit te vet, pra po mundohet te shterngoje rradhet dhe njekohesisht te beje diversion tek elektorati kundershtar. Por edhe kjo duket tentative e dobet dhe shume e lexueshme. Ka shume mundesi, qe pervec njerezve te spiropalizuar apo ballaizuar, Rama te humbe shume nga elektorati i vet pasi po e pranon humbjen nje jave para zgjedhjeve. Ne fund edhe nje koment per spotin e Rames ku thote se une e di se si t’i arrij majat. Ky duhet lidhur se megjithese e paska ditur si ta coje perpara Shqiperine, per tete vite e ka cuar prapa. Çfare do beje ne keto kater vite per ta nxjerre nga gropa ku e ka futur? Ka verem nje mundesi, te beje te ikin gnithe shqiptaret dhe ta mbushe vendin me bangladeshas. Pra ta ktheje kete vend ne koloni te Bangladeshit duke shpresuar se qeverija e Bangladeshit do ta lere guvernator.

 20. O Rame jep llogari nje here per demet qe i shkaktove vendit, per betonizimin per shkaterrimin e kultures, bashke me ate hajdute Kumbaron, apo shendetsise per tenderat etj. Pse kaq kollaj do e kalosh ti mor i paftyre, le te guxoje Basha te fali ty !

 21. Ramazan, shqiptaret duan bashkimin mes tyre PER TE TE SHPORRUR TY. Kaq e thjeshte eshte. Ti e di kete fare mire sic e di mire qe nuk “qepallohesh” me me Bashen.
  Blej noj pale citjane Yamomoto llamarine tani se do te duhen.

 22. O Edvin shkerdhata,si ka mundesi qe kerkon bashkpunim me Bashen,kur vete ti e ke qujtur te pergjumur,sot e quajte Xhaferri i Fierit piramidal!!??
  Cfare te ka ndodhe or qenef???
  Kush ti han keteo rrena or mashtrues?Kush lidhet me mbrojtesin e te korruptuarve,vjedhsin e zgjedhjeve,fodullin, ironikun,te pamoralshmin,hajdutin 2metrosh.Kush asht ai trap qe bahet vegla jote??
  EDVIN MASHTRIMI ZHDUKU !!!!!!!!!

 23. Matematika e shifrave zgjedhore është e thjeshtë dhe kokëfortë. Partia Demokratike ka marrë në zgjedhjet e fundit në 2017, 43 mandate parlamentare. LSI ka marrë 19 të tilla. Sado të rritet në shifra partia e Bashës, pakkush mund të jetë kaq i guximshëm sot në biznesin e zgjedhjeve, që të pretendojë se Luli do ta shtojë me 28 mandate, portofolin parlamentare të partisë së tij. Kush njeh hartën elektorale të Shqipërisë e di se kjo mund të arrihet vetëm nëse vendi ynë do të bashkohej me Kosovën a Maqedoninë e Veriut!Sa shume kara ne nje byrektore jane mbledhur per të palluar njeri tjetrin keta shpellkare te cecenit salih pasi beri vete vaksinen ketyre byrektoreve i thote dilni dhe bashkojuni lulzime salih BBasha neper mitigje alla lulush

 24. Zgjedhjet e 25 prillit do jene votim plebishitar Anti-Rama dhe vote KUNDER me shume se kurre ndonje pushteti me pare.
  Rama e ka marre Samarin per bark.

 25. Jane ngjallur bunkeraxhinjte, kane ngrene qebap Erdogani dhe sallator Divjake nga mbrapa dhe kane filluar te kendojne si kendezi maje plehut per ti bere serenate Ram pordhes,se eshte shume i zalisur nga humbja qe e pret.

 26. Ai, me nuhatjen, që Bashës i mungon, e ka të qartë, që PD-ja i ka të humbura zgjedhjet. Berisha ka zgjedhur të mos i bashkangjitet Bashës në humbje. Ka vendosur të mos marrë mbi vete asnjë lloj përgjegjësie për disfatën e radhës. Ka vendosur tja lërë humbjen në derë Bashës dhe qytetarit dixhital. Në këtë pozicion komod, Berisha e ka më të lehtë ta largojë Bashën në 26 prill.

  Të kuptohemi, në asnjë kohë, në asnjë moment, nuk do ta kishte të vështirë. Të gjithë e dinë, që kjo është beteja e fundit e Bashës në politikë. Askush nuk e beson për asnjë sekondë, se nëse do ti shkrepej Berishës të dilte në miting, nëse do ta ndjente entuziazmin e elektoratit, këshilltarët e Bashës do mund ta ndalonin. Madje, Basha do donte shumë ta kishte sot në krah Berishën. Për mirë a keq, entuziazmi, nuk do ishte aq imagjinar sa është sot. Por, Berisha po përgatit PD-në post-Basha.O Roi mamin ta perdhunoje salih karaxhic berisha,por Ai ti paska perdhunuar dhe trute o loqja e majte e metes

 27. Por unë nuk mendoj se rotacioni për hir të rotacionit është gjithmonë i shëndetshëm, veçanërisht nëse votuesit rrotullohen në një grup politikanësh si Sali Berisha dhe Lulzim Basha, të cilët ende nuk kanë larë ndyrësirat e korrupsionit nga fytyrat e tyre nga hera e fundit kur ata ishin në pushtet. Më duket komike dhe e egër që Berisha dhe Basha kanë ndërtuar dënimin e tyre për qeverinë ekzistuese mbi tre shtylla të korrupsionit, korrupsionit, korrupsionit, por pa dhënë ndonjë ide konstruktive për përparimin e Shqipërisë.

  Nuk e di në çfarë mase, nëse ka, qeveria Rama ka marrë pjesë në praktika korruptive pasi nuk kam prova konkrete që janë më shumë sesa mund të them për Sali Berishën. Ajo që di është se Berisha dhe unë kemi bashkëpunuar në largimin e qeverisë Nano nga pushteti dhe kam punuar me dëshirë me Berishën, sepse mendoja që Nano ishte i keq për vendin. Mos harroni, libri i lojërave të Berishës nuk ka ndryshuar. Atëherë unë kisha informacionin tim për Nanon, të cilin unë e di se është e vërtetë, por Berisha e rriti këtë informacion me të ashtuquajturën inteligjencë të tij.

  Afërmendsh, shumica e informacionit të Berishës bazohej në gënjeshtra të drejtpërdrejta dhe ai kurrë nuk ndoqi hetimet e ndonjërit prej atyre që akuzoi padrejtësisht për korrupsion

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu