• |
ide | kryesore

Basha mund të bashkëpunojë me Ramën vetëm jashtë politikës

-Instant, 1, Arkiva, Ide

Edi Rama e ka shqiptuar në vetë të parë atë që e thonë nëpër studio televizive njerëzit pranë tij, pra se ai është i gatshëm të bashkëpunojë me Bashën pas 25 prillit. 


Nuk ka dyshim se kjo ofertë, që bëhet në emër të kurimit të dasive 30 vjeçare, është një taktikë e vogël mashtruese.


Rama vijon dialogun me Bashën: Shqiptarët duan bashkim, pse ti jo?

Me anë të saj kryeministri kërkon makiavelisht të krijojë idenë se nuk ka ndonjë ndryshim të madh mes tij dhe konkurentit kryesor politik. Në anën tjetër ai e përdor atë, ashtu si në zgjedhjet e katër viteve më parë, kur arriti të krijojë përshtypjen e një koalicioni të mundshëm mes dy partive të mëdha, gjë që i shtyu shumë votues të djathtë të bojkotonin procesin. Ndërsa pjesa më meskine e kësaj oferte është shantazhi fëminor për të përçarë opozitën, sipas një modeli ku Rama vendos se kush janë të mirët dhe kush të këqinjtë brenda saj.

Natyrisht cilido që e ka ndjekur trajektoren e Edi Ramës në politikë, nuk e ka të vështirë të kuptojë se ai është i paaftë të ndajë pushtet. Që në shekullin e kaluar, kur mori në dorë bashkinë, ai i përjashtoi socialistët nga vendimmarrja, për të kontrolluar lejet e ndërtimit vetëm me klanin e tij. Të njëjtën gjë bëri më pas me PS, nga e cila eleminoi gjithë figurat tradicionale dhe zhduku gjithë kritikët

Edhe pasi mori pushtetin me ndihmën e aleatëve, mezi priti katër vite për të kërkuar tepsinë i vetëm. Ai u tregua i gatshëm të bënte marrëveshje me Avdylajt dhe çamët e Dibrës vetëm për të fituar pa koalicione.

Pra, çdo njeri me mend në kokë e ka të qartë se oferta dashamirëse e Edi Ramës për bashkëqeverisje është një spekullim. 

Po le të ndalemi për një moment dhe ta marim këtë hipotezë seriozisht. Le të supozojmë për një çast se tekat zgjedhore nuk do t’i lënë asnjë partie mundësinë e krijimit të qeverisë. Le të imagjinojmë se vendi do të gjendej përballë dilemës, ose një koalicion i madh, ose përsëri zgjedhje.

Sërish, në këtë rast oferta e Ramës do të qe e pamundur të realizohej. Edhe nëse numrat i impononin bashkëqeverisje, PD nuk mund të jepte kurrë votat e saj për të ribërë kryeministër dikë që shqiptarët nuk e kishin votuar si të tillë. Qëndrimi i PD mund të qe: pranimi i një koalicioni, po pa Edi Ramën kryeministër. Pra edhe nëse do të mund ta pranonte herezinë e bashkëpunimit me rilindjen, opozita do të ishte e dënuar për të kërkuar largimin nga froni të njeriut që e ka vizatuar si baronin e krimit, drogës dhe korrupsionit. Nëse nuk do donte të shkrihej apo të shkërmoqej, PD nuk mund të përkulej para pushtetit të Ramës. 

Por, një formulë e tillë as që do i interesonte një njeriu që e do pushtetin vetëm për vete. Ai do e refuzonte atë. Kjo kuptohet që tani, kur Rama flet për veten dhe jo për PS-në. Ai fton personalisht Bashën për bashkëpunim dhe jo partinë që ai përfaqëson. Qëllimi i tij është një dhe i vetëm, të mbetet në zyrën me flutura.

Nga ana tjetër, nëse opozita e bashkuar nuk arrin t’i fitojë zgjedhjet ndaj Ramës (e këtu përfshij edhe manipulimet monstruoze që po përgatiten), Lulzim Basha nuk do ta kishte fuqinë ta përfaqësonte i vetëm atë. Ai më shumë do të duhej të mendonte për dorëheqjen personale, sesa për krijimin e një qeverie koalicioni.

Prandaj, ftesa që bën Rama edhe sikur të qe e sinqertë, është praktikisht e pamundur. Edi dhe Luli mund të bashkëpunojnë një ditë, por vetëm pasi të kenë dalë nga politika. Askush nga të dy nuk e ka luksin të bëhet shtojcë e tjetrit pas 25 prillit.

©Lapsi.al

39 Comments

 1. Tani ti Bushat harxhon kohen tende te cmuar dhe merresh me deklarata feminore dhe aspak serioze te Rames???
  Lum ti qe paske kaq shume kohe te tepert!

  1. Plotësisht dakord me komentuesin e mësipërm.
   Rama e ka hedhur edhe këtë gur të fundit në lum, pikërisht me qëllimin që shqiptarët të mos meren me denoncimet e keqqeverisjes së tij, po të meren me marrëzitë e tij.
   Ju a siguroj që sistemi i tij psiqik me probleme, e ka shumë të vështirë të përballoje skenat e përditëshme në të gjitha qytetet ku Basha pritet me brohoritje e mijra njerëz thërrasin “Rama ik”.
   E mbani mend që kjo histori ndodhi edhe gjatë 2019-tës.
   Ngaqë nuk i duronte dot më demostratat e fuqishme thirrjet “Rama ik” në bulevardin karshi kryeministrisë, ikte jashtë shtetit ose shkonte e mblidhte administratën e bashkive socialiste për të bërë antimitingje.
   Pikërisht në këtë kohë bëri 9 apo 10 letrat e famëshme drejtuar Bashës, që të bisedonin bashkë e opozita të kthehej në parlament, sigurisht duke vënë ai kushtet.

 2. Ajo ishte një tentative e lodhur diversioni e organizuar nga patericat e Ramës nëpër TV kombëtare, kulmoi me emisionin e mbrëmshëm ku Blendi (i cili ka 8 vite që bën emisione për vanitetin, gatimet, makinat dhe llojet e armatimeve) organizoi një emision enkas në shërbim të Ramës për të maksimalizuar përhapjen e tentativës së diversionit.

  Ishte një tentative e hapur për “voter suppression” e sponsorizuar nga mediat masive për të demotivuar dhe demoralizuar votuesit e djathtë dhe gri që të mos marrin pjesë masivisht në votime, në mënyrë që në zgjedhjet elektorale të votojnë kryesisht votuesit e blerë dhe të shantazhuar në rrjetën e patronazhimit të sigurimit PS.

  Me këto përpjekje të dëshpëruar del që Sekti nuk i ka punët mirë, edhe pse ka harxhuar shumë para të Shqiptarëve për propagandë e sondazhe fallco nga mediat e blera. Jo vetëm nuk arrin 71 deputetë por nuk kap as shifrën 60 në mënyrë që të ketë mundësinë të bëjë koalicione me parti të vogla ose të blejë deputetë pasi numri që i duhet është jashtzakonisht i madh për të formuar qeveri.

  ps: Andi, qëllimi i këtij diversioni nuk është vetëm për “voter suppression” por dhe që diskursi publik nga skandali i patronazhimit nga e-albania të harrohet e të kalojë në tema idiote hipotetike që nuk kanë asnjë bazë me realitetin e logjikën e numrave.

 3. 50 prokurorë të Tiranës, në mbrojtje të Elisabeta Imerajt, janë hapi më i rëndësishëm i bërë ndonjëherë në Drejtësinë Shqiptare, që pas 1994, vit kur Partia Demokratike e udhëhequr nga idhulli i Lulzim Bashës, Sali Berisha, përndoqi, persekutoi derisa dëboi Kryetarin “rebel” të Gjykatës së Kasacionit, Zef Brozi.Nuk e kuptoni o byrektore e hanaliste të pd qe rama tall bolet ne ju,nje fjale Ai dhe ju harroni te hani fara luledielli te lagjia por nuk harroni te hani mut salihu te vaksinuar

  1. Te te mbrojne keta palo prokurore plehra, te inkriminuar deri ne gryke, eshte turp i madh.
   Ku eshte lufta kunder korrupsionit , kunder padrejtesive, kunder…..

 4. Pirdh andi pirdh. Pirdh edhe pak se lirohesh. Ai ka per te fituar vete, po ja hedh ndonje shashke te peshkoje ndonje peshk si ty o lumadh

 5. ORE KY YMER GELBAZA KELLIRA PSE HA PUBLIKOJ DOSJEN E EDI RAMES KUR KRISTAQI JA BERI NJE VELLA ME SHUME GREGUN,DHE KY KOL SALLAKU SKYPE KUR PER TURP MASTURBOJKE NE SKYPE TANI LEHIN SI ZAGAR TE TREDHUR NGA EDI RAMA DHE ORGANIZATA thotë:

  KJO ESHTE NJE QORBE E QELBUR E GATUARE NGA ZAGARET E EDI RAMES,BATON HAXHIU STANISHIQI ,KOL SALLAKU SKYPE ,YMER GELBAZA KELLIRA DHE EDI RAMA VET1

 6. S ka shanse Lul Basha te qeverise me njeriun me degjenerat qe ka vendi yne , nje shembull : Aq sa ka shans te bashkohohet toka me qiellin aq bashkohet Edvin pordha droga me te djathten, Lul Basha se ka partin prone te veten prandaj flini te qet ju qe provokoni.

 7. KOL SALLAKU SKYPE GATI PESOJ HEART ATTACK KUR LAPSI.al JA PUBLIKOJ TURPIN HAJDUTIT EDI RAMA. QFAR BURRI ESHTE AI QE MASTUBON NE SKYPE DHE HA PUBLIKOJB NE PUBLIK HAHH thotë:

  NJE BIG UP STAFIT TE LAPSI.al QE JA NXORRI HAJDUTERIT EDI RAMES ME TE DHENA SEKRETE NGA E-Albania

 8. SHPRESOJ QE RICHARD GRENELL TI FUSNE NJE DHOME BATON HAXHIUN,KOL SALLAKU SKYPE,YMER GELBAZA KELLIREN,DHE DULLA KOTIN thotë:

  ZOTI BUSHATI QKA PO I BENI ZAGARIT BATON HAXHIU UNE PO BEFASOHEM SI KA SURRAT ME DAL NE MEDIA ME JUVE,SA I PA CIPE QE ESHTE ZAGARI ,NJE BYTHLEPIRES DHE GENJESHTAR I QELBUR,ZAGARI VETEM 3 FJALE DI -E PARA PUNES -E PARA PUNES ,E OARA PUNES

 9. Edvin shkerdhua kerkon me bashkpunu me Rrapush Xhaferin ,me gjumashin Basha!!!???
  Hahaha..I ka ardh veja(veza) me dal e s’din ku me e ba’.
  Kush te pjerdh ma ty mor gjiriz???
  Na flet- pjerdh per bashkim te popullit,kur ti per 8 vite vetem e percave duke i nda n’shpellar e qytetar..Eahhh!!??
  TURPI e ka emrin EdvinRama shkerdhata!

 10. Matematika e shifrave zgjedhore është e thjeshtë dhe kokëfortë. Partia Demokratike ka marrë në zgjedhjet e fundit në 2017, 43 mandate parlamentare. LSI ka marrë 19 të tilla. Sado të rritet në shifra partia e Bashës, pakkush mund të jetë kaq i guximshëm sot në biznesin e zgjedhjeve, që të pretendojë se Luli do ta shtojë me 28 mandate, portofolin parlamentare të partisë së tij. Kush njeh hartën elektorale të Shqipërisë e di se kjo mund të arrihet vetëm nëse vendi ynë do të bashkohej me Kosovën a Maqedoninë e Veriut!O shpellkare po si e hani buke me mut salihu gjithe diten,ndryshimi djete,hani mut lulushi të pjekur

 11. ZOTI BUSHATI KAM NJE PYETJE PER JUVE,CILI ESHTE ME SURRAT SHEMTUAR ,FRROK CUPI ,KOL SALLAKU SKYPE, YMER GELBAZA KELLIRA APO ISA MUSTAFA -MORINA

 12. Ai, me nuhatjen, që Bashës i mungon, e ka të qartë, që PD-ja i ka të humbura zgjedhjet. Berisha ka zgjedhur të mos i bashkangjitet Bashës në humbje. Ka vendosur të mos marrë mbi vete asnjë lloj përgjegjësie për disfatën e radhës. Ka vendosur tja lërë humbjen në derë Bashës dhe qytetarit dixhital. Në këtë pozicion komod, Berisha e ka më të lehtë ta largojë Bashën në 26 prill.

  Të kuptohemi, në asnjë kohë, në asnjë moment, nuk do ta kishte të vështirë. Të gjithë e dinë, që kjo është beteja e fundit e Bashës në politikë. Askush nuk e beson për asnjë sekondë, se nëse do ti shkrepej Berishës të dilte në miting, nëse do ta ndjente entuziazmin e elektoratit, këshilltarët e Bashës do mund ta ndalonin. Madje, Basha do donte shumë ta kishte sot në krah Berishën. Për mirë a keq, entuziazmi, nuk do ishte aq imagjinar sa është sot. Por, Berisha po përgatit PD-në post-Basha.

 13. Qe Basha dhe Rama kane treguar se kane nje mareveshje ,kete dhe memeci e dine.
  Qe populli eshte tamam mish per top kjo duket qarte sepse Basha betohej per dite ne cader,kendonte hymnin kombetar dhe ata idiote qe rrinin ne cader.Pastaj tek Rogneri,kafe,pica dhe birra .
  Rituali perseritej cdo dite.Por nje dite armiqte u bene miq dhe miku Basha mori dhe 12 milion dollare nga Rama per pallatin e Vlores.
  Ata rrotat qe rrinin ne cader dhe gazetaret qe hanin cdo dite meneder kak ,ngelen pa krahe,por e kthyen shpejt.
  Qe Rama dhe Basha mund te bejne dashuri mbas zgjedhjeve kjo akoma nuk dihet,por populli qe beson ne perrallat e Bashes cdo behet.
  Qe edhe te vdekurit mbas 25 prillit Basha mund ti ringjalli,kjo eshte moto e fushates.
  Por cbehet me popullin qe beson?
  Por cbehet me gazetaret qe rrotullojne lapsin pa busull.

 14. Nipi Hyses po behet merak per PD. Esht’ anal ist i forte shum.

  I tha Bashes atehere qe dil nga parlamenti se per 6 muaj e ke qeverine ne toke.
  Merr vesh edhe nga vaksinat. Di me thone se kush eshte vaksine e mire e se kush nuk bo.
  Merr vesh edhe nga arqitektura, eshte edhe jurist edhe urbanist, edhe komunist edhe antikomunist, edhe ca te dush ti.

 15. Edhe Bushati do haje buke.
  Pse nuk ben nje shkrim per Presidentin Hajdut Meta.
  Eshte i vetmi President ne Bote qe del naten si kacak dhe dekoron tere pijanecet dhe guzhinieret.
  Mjere ata qe besojne se mish per top do behen.
  Vetem votoni se pastaj askush nuk pjerdh me per ju.

 16. Por unë nuk mendoj se rotacioni për hir të rotacionit është gjithmonë i shëndetshëm, veçanërisht nëse votuesit rrotullohen në një grup politikanësh si Sali Berisha dhe Lulzim Basha, të cilët ende nuk kanë larë ndyrësirat e korrupsionit nga fytyrat e tyre nga hera e fundit kur ata ishin në pushtet. Më duket komike dhe e egër që Berisha dhe Basha kanë ndërtuar dënimin e tyre për qeverinë ekzistuese mbi tre shtylla të korrupsionit, korrupsionit, korrupsionit, por pa dhënë ndonjë ide konstruktive për përparimin e Shqipërisë.

  Nuk e di në çfarë mase, nëse ka, qeveria Rama ka marrë pjesë në praktika korruptive pasi nuk kam prova konkrete që janë më shumë sesa mund të them për Sali Berishën. Ajo që di është se Berisha dhe unë kemi bashkëpunuar në largimin e qeverisë Nano nga pushteti dhe kam punuar me dëshirë me Berishën, sepse mendoja që Nano ishte i keq për vendin. Mos harroni, libri i lojërave të Berishës nuk ka ndryshuar. Atëherë unë kisha informacionin tim për Nanon, të cilin unë e di se është e vërtetë, por Berisha e rriti këtë informacion me të ashtuquajturën inteligjencë të tij.

  Afërmendsh, shumica e informacionit të Berishës bazohej në gënjeshtra të drejtpërdrejta dhe ai kurrë nuk ndoqi hetimet e ndonjërit prej atyre që akuzoi padrejtësisht për korrupsion

  1. Per cilën parti/grup/individ sugjeron të votohet? Pyetje e sinqertë.
   Tjetra, çfar rrugëdalje mendon se ka vendi në kete situatë? Nga duhet të fillohet?

 17. Por në këto momente, badigardi i Bashës, që fillimisht ka shtyrë një grua ndërsa zbrisnin shkallët, ka reaguar shumë keq ndaj tij, duke e shtyre qytetarin dhe duke e kërcënuar.

  “Mos prek se të theva në mes”, dëgjohet badigardi i Bashës, ndërsa i drejtohet qytetarit, me të cilin s’i del inati as pas largimit të Bashës.

 18. Edvin mashtrimi dhe qenveria e tij kishin 8 (tete)VJET kohe me denu jo vetem Berishen,Bashen por kedo tjeter.Dhe asgje nuk ndodhi.
  Pra Edvin hajni i i konave,nuk pati asnji argument per te mbeshtete akuzat qe sot po ban.
  Dicka asht e dukshme,Edvin mashtrimi dridhet para Berishes dhe Metes.Sepse ato jane armiqt direkt potencial te tij.Legjendes Berisha s’ka c’ka i ban,Ilir hajdutin e bani president.Pra asht i kapitulluar,pra zero fuqi.
  Per 8 vite,harxhoi kohen tue u marre me Berishen e opoziten,kur duhej te fokusonte qenverine e tij ne arritjen e marreveshjes per fillimin e bisedimeve me BE-ne.Ai i bani KAZMETIKE Shqipnise,dhe asnji investim madhor.Te vetmet investime ishin inceneratoret korruptiv dhe kontratat me kompani fantazma,ku 17km rruge vlerohej 42mil.dollar,tendera te fshehte,kanabis,rushfet 20%,betonizim te qyteteve me kulla,tra ne rrugen kombit,prishje te trashigimise kulturore….KORRUPSION MASIV ne administraten shteterore.

 19. Shqipëria ka gjykatësit më të mirë që mund të blihen me pará. Mbase është thjesht një rastësi, por gjykatësi që kryesonte çështjen e Metës ishte gruaja e Adrian Fullanit. Në atë kohë, Fullani po kërkonte riemërimin si Guvernator i Bankës së Shqipërisë dhe Berisha dhe Basha ishin në pushtet dhe kërkonin mbështetjen politike të Metës. Ja shikoni si shkruan shpellkari lab,njelloj si perdhunuesi salih i mamit dhe u poll ky shpellkar qe ha vetem mut gjithe diten

  1. O i paemer i 22:49
   Nuk t’a kam permend ndonjehere mamin,nuk kam fol per ndonje perdhunim,bile as Edvin shkerdhates dhe asnjerit nuk i’a permend mamin.Arsyeja e vetme asht se nuk jam legen shkerdhate e i paburrni sic je ti.
   E di se truni s’po te punon ma'(duke ba copy paste) dhe per pasoje nervozohesh,nuk ke ma’ asnji argument me mbrojte Edvin karaxhozin.
   Kujdes kur pjerdh se mos dhihesh per arsye te permasave te zmadhuara te verres nga Edvin shkerdhua.
   Shko shkerdhehu me Edvin mashtruesin!
   Falje per komentuesit e tjere!

 20. Presidenti Ilir Meta ka disa ditë që zhvendoset nga Vlora në Durrës dhe anasjelltas, në emër të mbrojtjes së votës së lirë, ndonëse sipas të gjitha fakteve dhe precedentëve, simboli i deformimit të votës në Shqipëri, është LSI-ja, pikërisht partia e tij. Përpos rekordeve të blerjes së votave me LSI-në, Ilir Meta ka menaxhuar edhe zgjedhjet parlamentare të 24 qershorit 2001, si kryeministër. Pas zgjedhjeve të 2001, të kontestuara nga Partia Demokratike, Sali Berisha e shpalli Ilir Metën armik të votës së lirë. Sipas Berishës, asokohe kryetar i PD-së, “kryeministri terrorist Ilir Meta dhunoi votën e gjysmë milioni shqiptarëve”. 20 vjet më vonë, Ilir Meta ka nisur një fushatë për mbrojtjen jo vetëm të vota të LSI-së, por edhe të Partisë Demokratike, me miratimin në heshtje të Sali Berishës dhe Lulzim Bashës.O shpellkari lab mos ha mut shume,mamin ta kam qire,ruaj te tjerat tani,kush merret me mua e ka Kopil njelloj si salihu

  1. I pa emer i 10:37
   Je shkerdhate,bythqire i pa burre zorraxhi’
   Je pjese e gjirizit te Edvin shkerdhrames dhe e Ilir Mutit.
   Fajin e ka Saliu, alibia e mashtrusit Edvin Hajni.Ndersa per Ilirin ,fajin e ka vete Edvin karaxhozi.
   ….Kush merret me mua eka kopil …..Hahahah…
   E vune n’sigurese eah!!???Je sterkopil e cope muti.Gjuha jote asht konsumu’ tue i’a lepi’ bithen RISHKERDHJERJES.
   Prap merresh me mamate.Je pjelle e ridhjerjes,prandaj merresh me pjestare te familjes si sigurimsat e PS-se.
   Hahahaha ..Je trim e ke burrni n’internet …hahaha

 21. Ne 25 prill ka dy opsione para zgjedhesve

  1 – Te vazhdoje akoma pas 8 vitesh Rama ne qeveri.
  2- Te qerohet qeveria Rama nga pushteti.

  Qerimi i Rames nga pushteti tmerron socialistet e punesuar ne zyra shteti.
  Qeveri Rama prap pertej 25 prillit tmerron te gjithe shqiptaret tjere.

 22. marrëveshja e 17 majit mes Ramës dhe Bashës u pasua me dëmshpërblimin e këtij të fundit me 13 milionë euro.

  “Nëse ka një marëveshje dhe një hipotekë mes Edi Ramës dhe dikujt tjetër, ai ëstë Lulzim Basha. Kjo nuk është hipoteze, por një histori e dëshmuar me një sërë ngjarjesh. Duke filluar nga tradhëtia që i bëri ‘Çadrës’ teksa deklaronte se nuk do të hynte në zgjedhje. Lulzim Basha jo vetëm hyri në zgjedhje, por hyri edhe në qeveri me Edi Ramën. Kjo ishte marrëveshja më e errët, por unë besoj se kjo aleancë ka ekzistuar edhe më përpara. Mirëpo ne nuk e dimë se cila ka qenë marrëveshja e vërtetë. Sepse më pas pamë që u paguanin 13 milionë euro për prishjen e pallatit të Lulzim Bashës në Vlorë.

 23. E miratoj gjithë shkrimin tënd Bushat por nuk arij dot të kuptoj, se përse duhet patjetër që të fusësh ndonjë frazë kot, si titulli i këtij shkrimi.
  Krejt ndryshe nga ti, unë duke parë se Basha ka një natyrë tërësisht të kundërt me Ramën, kur të mos jetë më në politikë, asqë do të duronte dot jo më të bisedonte me te , por as edhe ta përshëndeste ate në rrugë.
  Mbase jam gabim, por vetë unë , qoftë të isha në politikë apo në media, apo qoftë edhe jashtë tyre, nuk do të desha kurrë të humbisja kohën me Baton Haxhiun , qofte edhe për debat kundërshtues.

 24. Edi Rama e terheq ftesen e bashkepunimit me Lulzim Bashen.
  Sot ka treguar para ca njerezve se nje fallxhore i ka thene se opozita do marre vetem 69 mandate deputeti!
  Dhe nuk eshte fallxhore si Monika, se Rama ka eksperience dhe i njeh mire ato…fallxhoret.
  Mos qeshni po mundet, o njerez!

 25. marrëveshja e 17 majit mes Ramës dhe Bashës u pasua me dëmshpërblimin e këtij të fundit me 13 milionë euro.

  “Nëse ka një marëveshje dhe një hipotekë mes Edi Ramës dhe dikujt tjetër, ai ëstë Lulzim Basha. Kjo nuk është hipoteze, por një histori e dëshmuar me një sërë ngjarjesh. Duke filluar nga tradhëtia që i bëri ‘Çadrës’ teksa deklaronte se nuk do të hynte në zgjedhje. Lulzim Basha jo vetëm hyri në zgjedhje, por hyri edhe në qeveri me Edi Ramën. Kjo ishte marrëveshja më e errët, por unë besoj se kjo aleancë ka ekzistuar edhe më përpara. Mirëpo ne nuk e dimë se cila ka qenë marrëveshja e vërtetë. Sepse më pas pamë që u paguanin 13 milionë euro për prishjen e pallatit të Lulzim Bashës në Vlorë.Shpellkare e byrektore shkoni ne kukes se Qimi ka bere foto ne aeroportin e ti qe nuk do ndertohej

 26. Ej Ethem bythqir Lalaj, Gomarica madhore! Nese ketu ka Shpellkare, ti qe mba bythen e fishkur mes tyre perdite je Bythshpella mor plak kurve.

 27. Humorin me kartat e bixhozit në fushatë elektorale, mund ta bëjë vetëm një psikopat e delenxhi si Rama që nuk gjen dot asnjë argument apo fakt për t’ju mbushur mëndjen shqiptarëve se pse duhet ta zgjedhin ate për kryeministër për të tretën herë
  Humori me karta bixhozi mund të bëhet vetëm në mejhane e jo para dy-treqind të rijvë që i ke vendosur si pinguinë e me komandë duhet të bëjnë sikur duartrokasin apo të bëjnë sikur qeshin.
  Tani po e çvendos edhe unë këtë humor bixhozi në vendi e përshtatshëm, në mejhane.
  Medemek Rama bënte humor duke paraqitur numurat 9 e 6 të kartave të bixhozit, duke ju referuar rënditjes së listës elektorale të PD e LSI e duke i bashkuar këto shifra, e nxirrte opozitën me 69 deputetë.
  Humor i trashë që do ishte mëkatë që ta quash edhe katundaresk, pasi edhe fshatarë analfabetë e kanë zgjuarsinë që të mos thonë të tilla idiotësira.
  Edhe ndonjë fëmi fshati i klasës së pestë, me naiivitetin fëminor do ti thoshte këtij gallofit dy metrosh :
  “O xhaxhi Edi ! Po kjo nuk është një mbledhje e saktë arrithmetike pasi po të mbledhësh 9 me gjashtë del 15 e jo 69” ,
  Ndonjë fëmi fshati më çamarok do i thoshte zdapit :
  “O xhaxhi Edi ! Por po e bën mbledhjen më keq se Luli shumëzimin pasi po t’ju ndrosh vendin shifrave, 6 e 9 , në 9 e 6 , me këtë arrithmetikën tënde na del numuri 96.
  Pra meqë e ke fjalën për deputetë të opozitës, a mos ja takse asaj që në 25 prill të fitojë me 96 depitetë ” ?
  Ndonjë fëmi çamarrok lab, pasi ka dëgjuar edhe humorin për numurin rëndor të listës elektorale të PS, 12, do ti thoshte Ramës se nuk ka asnjë nxënë lab të klasës së pestë që të mbledhë njëshin me dyshin e ti dali 12

 28. Në prag të zgjedhjeve të 25 prillit, është e rëndësishme të rikthehemi tek kjo temë, e cila është shndërruar në një kalë betejë të fushatës së Partisë Demokratike.

  Për kryetarin e saj, Lulzim Basha, ekziston një shkop magjik. Anullimi i koncesioneve, pavarësisht se diçka e tillë mund të bëhet vetëm duke paguar qindra milionë euro penalitete, automatikisht do të sjellë gjenerojë fonde qe do te rikthejne të rinjtë e emigruar perseri në Shqiperi.

  Një qëndrim i tillë është jo vetëm hipokrit, por edhe qartësisht populist. Kjo sepse koncensionet e lidhura nga Partia Demokratike, duke nisur nga 400 hidrocentralet e miratuara, përfshi ato në Valbonë apo Vjosë janë një kapitull i errët i historisë moderne të Shqipërisë.

 29. Si pak kund në botë, tek ne, për tridhjetë vjet rresht, vazhdojnë të na qeverisin, keqqeverisin, mashtrojnë, grabisin dhe zhgënjejnë thuajse të njëjtët individë dhe forca politike. Nga njëra anë, kemi berishizmin i cili, qoftë kur shfaqej drejtpërdrejt me emrin e vet, Sali Berisha si themelues i dinastisë së rrenave, mashtrimeve, zhurmës, kaosit, rrumpallës ligjore dhe dhunës verbale e fizike, qoftë kur premtohet nëpërmjet kukullave të tij politike, bijve të tij moralë e shpirtëror, trashgimtarëve krenarë e të përbetuar të marrëzisë dhe paligjshmërisë, i mishëruar tek Lulzim Basha dhe çeta që e rrethon, si dhe tek Ilir Meta dhe oborri i tij, ka qenë dhe mbetet simboli i dështimit, krimit dhe pabesueshmërisë.

  Në anën tjetër, kemi një qeverisje tetëvjeçare, e cila për shkaqe subjektive, por edhe objektive (tërmeti, pandemia etj.) nuk i ka realizuar premtimet e dhëna dhe ka bërë jo pak gabime, madje dhe faje. Në ndryshim nga konglomerati berishist, kjo qeverisje ka qenë më qytetare, më përparimtare, as dhunuese, burgosëse apo vrasëse e opozitës dhe as dhuruese territoresh shqiptare, tokësore apo detare. Ka organizuar dhe zhvilluar procese zgjedhore të pranuara nga gjithë bashkësia ndërkombëtare dhe jo procese të manipuluara apo dhunuara si ato të 1996, 2009 apo 2011.

 30. Për këdo që po habitet nga patronazhimi elektoral, ani pse, edhe në Shqipëri bëhet nga çdo subjekt elektoral apo nga çdo kandidat edhe për këshilla bashkiakë prej shumë vitesh, dikur me letër e laps dhe sot me smartphone, le të kërkojë nëpër fjalorë fjalën angleze “canvass”. Canvassing bëjnë edhe Democratic Party në ShBA dhe Labor Party në Britaninë e Madhe” – shkruan Ilir Beqaj ditën e sotme.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu