• |
ide | kryesore

Mediat greke: Skandal në Shqipëri me vjedhjen e të dhënave të 910 mijë personave

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Një nga gazetat më të mëdha greke, “Protothema” i ka kushtuar vëmendje skandalit të vjedhjes të të dhënave personale të të paktën 910 mijë njerëzve dhe që po përdoren për qëllime të fushatës elektorale nga Partia Socialiste. Në një shkrim me titull “Shqipëri: Skandal me “dosjet” e mijëra qytetarëve nga Partia Socialiste e Ramës”, citohet se si portali lapsi.al hodhi dritë mbi këtë akt të rëndë.


Shkrimi i plotë i “Protothema”


Zbulimi i bujshëm i lajmit të portalit lapsi.al se qeveria Rama ka “grumbulluar” të dhënat personale sensitive për 910 mijë qytetarë të vendit po shkakton trazira në Shqipëri. Sipas këtij publikimi, emrat në listat e të dhënave konfidenciale janë kategorizuar si “mbështetës” ose jo të Partisë Socialiste të kryeministrit Rama.

Listat thuhet se janë “vjedhur” nga një bazë e të dhënave e shërbimit shtetëror e-Albania, një shërbim i ngjashëm me grek gov.gr ku përfshihen emrat e aktorëve, këngëtarëve, gazetarëve, analistëve, avokatëve, gjyqtarëve, prokurorëve, ish dhe ministrave aktualë dhe anëtarëve të familjeve të tyre, por edhe të dhjetëra mijëra nëpunësve civilë të cilët Rama po përpiqet t’i kthejë në “mbledhësit e votave” nën kërcënimin e shkarkimit.

Zbulimi ka kuptim, me Partinë Socialiste që pretendon se listat në fjalë, me emrat e qindra mijëra qytetarëve, janë produkt i viteve të punës sistematike nga shërbimet e partisë, duke argumentuar se qytetarët i dhanë të dhënat me pëlqimin e tyre. Çështja ka ngjallur polemika politike me opozitën që bën thirrje që zyra e prokurorit special të SPAK të gjejë përgjegjësit.

Një hetim për rrjedhjen e këtyre të dhënave tashmë ka filluar.

Baza e të dhënave, e cila është në dispozicion në lapsi.al përmban të dhëna personale të qytetarëve nga 19 deri në 99 vjeç, përfshirë numrat e tyre të identitetit, numrat e telefonit personal, kompanitë për të cilat punojnë dhe një përshkrim të shkurtër të asaj me të cilën ata janë afër politikisht dhe sa e mundshme është vota për partinë në pushtet.

Zgjedhjet parlamentare të Shqipërisë do të mbahen në 25 Prill në një skenar parazgjedhor veçanërisht të tensionuar midis Partisë Socialiste në pushtet të Kryeministrit Rama dhe opozitës. ©Përktheu lapsi.al

albania_mesa

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu