• |
ide | kryesore

Përfundon takimi Erdogan-Dendias, prapaskenat pas lëvizjes surprizë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ka përfunduar takimi midis Ministrit të Jashtëm grek Nikos Dendias dhe Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan në Pallatin Presidencial në Ankara.


Mësohet se ata kanë biseduar për rreth rreth një orë. Takimi, në të cilin ishte gjithashtu i pranishëm Ministri i Jashtëm turk Mevlüt Çavuşolglu, filloi pak pas orës 14:00 pasdite dhe përfundoi pak pas orës 15:00 pasdite.


Më pas, Nikos Dendias është planifikuar të takohet personalisht me homologun e tij turk, pasuar nga bisedime të zgjeruara midis dy delegacioneve. Vihet re se takimi do të zhvillohet në kompleksin e ndërtesave të Pallatit Presidencial.

Ftesa e paparashikueshme e presidentit turk për të biseduar me ministrin e jashtëm grek Nikos Dendias konsiderohet si një veprim tepër simbolik, duke pasur parasysh se Erdogan nuk është mësuar të pranojë politikanë që nuk janë në nivelin e kreut të shtetit ose qeverisë.

Takimi Erdogan-Dendias u kërkua nga pala turke. Kërkesa u bë përmes kanaleve diplomatike, nga ambasadori turk në Athinë, Burak Ozugergin, të mërkurën pasdite. Qeveria greke pranoi kërkesën e Erdogan, pasi Nikos Dendias diskutoi më parë me kryeministrin Kyriakos Mitsotakis.


1 Comment

  1. Keto bisedime diplomatike do deshtojne pasi sherrin mes tyre e ka futur Rama me njohjen qe i beri pales Greke kjo njohje e zgjerimit me 12 milje cenon Turqine e cila nuk e pranon prandaj sherri vazhdon.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.