• |
ide | kryesore

Rama sqaron fluturimin nga Rinasi në Kukës, pse avionët nuk ulen dot te aeroporti i ri

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Edi Rama sqaroi fluturimin e sotëm me “Air Albania” me emigrantët e Londrës, dhe uljen në Rinas për të fluturuar më pas në Kukës.


Rama thotë se çdo aeroport operacion fillimisht nis si lokal, dhe më pas duhet një procedurë verifikimi për t’u bërë ndërkombëtar që zgjat 50-60 ditë.


Sipas kryeministrit, ka një intersim të lartë të kompanive për të patur fluturime nga aeroporti i ri në Kukës.

“Fluturuam nga Tirana në Kukës, sepse sipas rregullave çdo aeroport operacional nis si lokal, dhe ka procedurë për t’u bërë ndërkombëtar që zgjat 50-60 ditë. Pasi bëhet certifikimi, këto javë do bëhet marrëveshjet, ka interes të madh. Do i japë mundësi gjithë kësaj zone, jo vetëm të Shqipërisë, atëhere menjëherë do fillojë një lëvizje që do shkojë duke u rritur.

Shumë njerëz thonë çna duhen aeroportet, për ata që bëjnë xhiro, kanë lekë. Shqiptarët janë ndër popujt më të lëvizshëm për hyrje-dalje, për frymë. Jo vetëm kaq, ata që flasin për aeroportet si për luks, aeroportet janë fabrika buke, siç nuk i imagjinojnë ata që.

Ka ca të tjerë ç’i duhen Shqipërisë 4 aeroporte. Kroacia është 4 milion, ka 9. Kroacia është fuqia e 7 e botës në turizëm.

Ka 9 porta nga qielli, shfrytëzon gjithë territorin e vet. Ju plotëson një kusht të rëndësishëm, atyre turistëve të cilët kur vijnë nga ajri, shpenzojnë më shumë edhe kur vijnë në tokë. Të ndalojnë në një pikë jo më të largët se 40-45 minuta nga aeroporti.

Nga ana tjetër ajo që ndodh, rritja eksponenciale e atyre që hyjnë përmes shumë portave, kërkon një rritje të atyre që i presin. Të numrit të atyre që punojnë në këtë sektor të mikpritjes që quhet turizëm.”- u shpreh Rama nga aeroporti i Kukësit.


12 Comments

 1. Bravo Edi Rama per premtimin e mbajtur,per ata qe thone se nuk ka bere asgje,hapni syte dhe shikoni, çdo qytet eshte rregulluar me standarte europiane,4 stadiume madheshtore,plus shkolla e spitale,plus rruga e Arbrit,plus fillimi i ndertimit te portit turistik te Durresit e plot e plot te tjera,njeri me vizion e jo si kundershtaret me mentalitet anadollak,edhe nje mandat e meriton dhe ta kesh hallall!!!

  1. O Jeteqen, pse nuk permend si arritje te ripjelljes edhe faktin qe te ka perdhunu ndergjegjen dhe qe te pelqen kur jeton i perkulur 90 grade?

  2. OOOOuuuuuuuuuuuu?!?!?!?
   Bastardeve “pa emra” po u vene emra?

   Duket dora e patonazhisteve…

 2. Bravo Jetmir patronazhisti. E meritove sufllaqen vegjetariane per sot. Nese do sufllaqe me mish, atehere duhet ta gjesh se pse kuksianetne avion flisnin labce dhe ata leberit qe u shtine si kuksiane, si do kthehen ne Vlore, sepse po fjeten ne Kukes, do gdhihen goca neser.

  1. Ik o idjot, une sjam vlonjat por te theme qe vetem ne vlore nuk kruhesh, bile ne vlore ste ngacmojne edhe ste bezdisin por po e kruejte edi se cfare te dele,
   Ju jeni disa komentus te perhershem, edhe po ishte dikush qe mendon ndryshe direkt shani edhe ofendoni. e kuptoni sa poshte jeni, e kuptoni sa kulture edhe njohuri keni mbi lirin edhe mendimin ne demokraci, jo juve jane eresuar syte edhe thoni o si ne o ska,

   1. Do jua qim dhe vloren prisni dhe pak dit.
    Eshte mbushur tirana me leber dhe tepelens. Rradhen e kemi ne tani. E do ju nxjerrim ujin e zi. Do ju shtrydhim si miza.

  2. Ha byrek me gjize aty ne bodrumet e SHQUP-it dhe leni llafet.
   Duam apo nuk duam, Edmuti osht i madh, osht gjigand.
   Hallall plak votat e Kuksit, ne Hasit.
   Nervozizmi i dikan ktu trego se me 26 prill kena me pas shume vetmytje ne Dri.
   Hajt se shifna ma 2025.
   Ose si po na thot Andi Bushati, ma mire po shifna ma 2029.
   Fluturo shqipe….

 3. Jo zotri jo ti qe komenton me nr 1 ne kete faqe, ky plera as nje gje nuk ka bere ?e para aeroporti i Kukesit esht bere para 20 viteve dhe anti Shqipetari i Ps Fatos byth Nano ia dha Gjermanit per 20 vite hapsiren ajrore dhe prandaj s ka funksionuar ky aeroport, ti biem shkurt! Sa per kete Gerdallen plak matut Edvin palle droga hajdut me licens e kishte ngrit kete aeroport me gjithe toke dhe e kish ngritur dhe e kishte derguar ne Vllore, plus Rruga e Arberit ore qorre me dy sy dhe me veshe dhe shurdh qenke ti sepse ate rruge e ka bere PD me km Sali Berishen, plus rruge te tjera dhe Spitale te gjithe jan nisur nga Sali Berisha , po e vetmja merite eshte spitali tip stalle i Fierit, tjeter merit ky drogmen nuku ka, lexo sot lajmet qe Edvin Serbit i del ne mbrojtje Serbi dhe Maqedonasi , gje qe nuk ka ndoshur asnjehere??Prandaj kur te flisni per kete Ruso Serb mendohuni mir dhe mos u beni dhe ju si ky anti Shqipetare.

 4. Mjeshter i genjeshtres eshte.Po ajo dihet or msshtrus.Po dhe te funksionoje si lokal duhet certifiku.Por Kuksianet mos duhet te paguajne dhe fluturimin Rinas – Kukes??Ore ne Angli nuk jane te gjithe Kuksjane!!Sado te mundohesh me keto lojna nuk ti ha mo kush ,as kuksianet.

 5. Ne Shqiperi edhe sikur IBM te ndertoj qendren me te madhe teknollogjike, prap se prap kjo nuk do jete mjaftueshem per shqupista dhe Trumptardet si Miri&Co.
  Ka perdhunu ndergjegjen thote Mir trumptardi. Hajde merre vesh se ca do me thone bill gates mikrocipsi…
  Antishqiptari, thote ardit shqiptar patrioti i tastatures. Harron qe Nano e dha ate koncesion se ne Shqiperi nuk hynte kush mbas 97 qe gatoi Saliu. Dhe ishte antishqiptari Rama qe e nxorri AL nga ky koncesion.

  Ca pret nga militante kara qe thone rradhen e kemi ne dhe do ju shtrydhim si miza…..

 6. Show,show dhe vetem show
  po ben ky i droguari
  nuk e di se i shkreti
  do behet -emer harruari-

  po mundohet me c’do menyre
  po ben vetem propogande
  e quan veten mitoman
  shpallet vete njeri gjigand

  me cdo kusht po mundohen
  qe voten t’ja u zhvatin me -zor-
  duke ndricuar ndonje skute -rruge-
  duke u hedh ndonje karroce -zhavor-

  po jetojne dite” te lumtura”
  te gjitha rruget e Shqiperise
  jane te kenaqura pa mase
  nga -zhavori -i Partise

  qofte budalla ky popull
  sapunin ta haje per -djathe-
  sepse si mbetet vec gje tjeter
  nga ky vend ai t’ja -mbathe-.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *