• |
ide | kryesore

Vuçiç flet si Rama: Pas Bashës qëndron Berisha që kërkon Shqipërinë Etnike

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka folur në një intervistë për mediat vendase rreth zgjedhjeve në Shqipëri që do të zhvillohen më 25 prill. Duke u bërë presidenti i parë serb që flet për zgjedhjet në vendin tonë, ka thënë se po i ndjek sondazhet, ku sipas tij kundërshtarët politikë janë me nga 2% larg.


“Unë jam duke ndjekur nga afër hulumtimet e opinionit publik dhe dallimi është rreth 2% dhe unë nuk përcjell hulumtime pa lidhje jo serioze të hulumtimit publik po ato që janë shumë serioze. Dhe në fakt dallimi është nga 1 në 3%” – ka thënë Vuçiç.


Sipas asaj që pretendon Vuçiç, pas kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha qëndron ish-kryeministri Sali Berisha. Sipas Vuçiç, ata flasin për një Shqipëri Etnike dhe ai ndihet krenar që po i pengon.

“Pas Lulzim Bashës qëndron Sali Berisha dhe ju e dini, e gjithë historia pas saj, nga veriu i Shqipërisë, me gjithë barrën e së kaluarës, por kjo është çështje e tyre. Dhe sigurisht që unë jam krenar që jam pengesa e tyre më e madhe sepse ata flasin hapur për krijimin e Shqipërisë së Madhe. Dhe ata flasin hapur për këtë gjë dhe askush nuk reagon” – ka thënë Vuçiç.

Vuçiç ndër të tjera ka folur rreth letrës të shumë diskutuar ditët e fundit, “non-paper” që pretendohet se ishte dorëzuar në Bruksel presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel, nga kryeministri slloven Janez Jansha, e sipas të cilit parashihet që Republika Srpska t’i bashkëngjitet Serbisë, kurse Kosova Shqipërisë.

Vuçiç në intervistën e dhënë për emisionin “Fokus” në B92, tha se nuk e ka parë një letër të tillë ndërsa më pas foli për qëndrimin e Serbisë, Bosnjë Hercegovinës, Kroacisë dhe komuniteti ndërkombëtar.

“Unë nuk mund të pajtohem me bashkimin e Kosovës dhe Shqipërisë, unë duhet të respektoj integritetin territorial të Bosnje dhe Hercegovinës”, – tha Vuçiç.

13 Comments

  1. Ha mut ha o legen i peshtire, ju plera jeni ardhacak dhe prap nuk ngiheni, me keto metoda ju keni mare tokat tona me qiftin e ketije tradhetarit tone Edvin pordha , kot e ke ore felliqesir Serbo madhe, sepse pas 25 prillit e dini dhe ju se do vije aty ke ju pasi ka bere shum per ju dhe shpetimin do e gjej tek ju.

  2. Analisti gjerman: Naivitet të besosh se po fitoi Lulzim Basha më 25 prill, Shqipëria do ndryshojë,shpellkare e byrektore të ceceni salih karaxhic berisha besojini cfare thote ky gjermoni se lulzime salih BBasha i ka qef keta gjermone t e merkelit

  3. Vućić mund te thojne çfare te doje , neve duhet te merremi me JUDEN TONE QE KEMI NE QEVERRI, BASTARDIN EDVIN KRISTAQ ERDOGAN!

  4. Shikoni si e han tollumin e serbit shqupistat. Mos e ngatroni byrekun e shqupit me tollumin e serbit. Se tollumi duket i embel po ka nje problem se si dihet se nga e ha. Nga lart apo nga posht.
    Ai ate do qe te ket percarje. Mendojeni pak, mos u tregoni kaq te trash.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu