• |
ide | kryesore

Agnelli braktis Eca-n e Uefa-n: “Super League është për tifozët”

-Instant, Sport

Andrea Agnelli, së bashku me Florentino Perez, është krijuesi i Super League dhe tani është nënkryetar i saj. Kështu që numri 1 i Juve ka vendosur të shkëputet nga e kaluara duke lënë rolin e presidentit të ECA dhe duke dhënë dorëheqjen nga ekzekutivi i Uefa për të parë të ardhmen: “Ne po u garantojmë tifozëve dhe tifozëve një program ndeshje që di si të ushqejë dëshirat për futboll dhe, në të njëjtën kohë, të sigurojë një shembull pozitiv dhe tërheqës”.


Agnelli është i bindur për revolucionin: “12 Klubet Themeluese kanë një bazë tifozësh që tejkalon një miliard njerëz në të gjithë botën dhe një rekord prej 99 trofesh në një nivel kontinental. Në këtë moment kritik ne jemi bashkuar për të lejuar transformimin e konkurrencës evropiane, duke e vënë lojën që duam në një rrugë zhvillimi të qëndrueshëm afatgjatë, me një mekanizëm solidariteti të rritur shumë ”.


Presidenti i Superligës Florentino Perez i cili sapo është rizgjedhur për të udhëhequr Real Madridin është shprehur: “Ne do ta ndihmojmë futbollin në çdo nivel dhe do ta drejtojmë atë për të zënë vendin e tij të duhur në botë. Futbolli është i vetmi sport me të vërtetë global me më shumë se katër miliard tifozë dhe përgjegjësia e ne klubeve të mëdha është t’u përgjigjemi dëshirave të tyre “.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu