• |
ide | kryesore

COVID-19 në Kosovë/ 442 raste të reja dhe 14 viktima në 24 orët e fundit

-Instant, Lajme, Të fundit

Kosova raporton numër të lartë viktimash nga COVID-19 në 24 orët e fundit. 14 humbje jete dhe 442 raste të reja me koronavirus u raportuan të martën në Kosovë. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës tha se nga tri raste të vdekjes u regjistruan në Drenas dhe Mitrovicë, nga dy raste në Leposaviq dhe Prishtinë, ndërsa nga një rast në Gjakovë, Gjilan, Obiliq dhe Viti.


Sipas IKSHPK-së, rastet e reja pozitive rezultuan pas testimit të 3,090 mostrave. Shifra prej 442 tregon që 14 për qind e të testuarve, dolën pozitivë me koronavirus.


IKSHPK-ja njoftoi të martën edhe për 957 pacientë të shëruar nga koronavirusi. Me shifrat e fundit, numri i përgjithshëm i rasteve pozitive në Kosovë arrin në 102,236, i viktimave në 2,100 dhe i të shëruarve në 88,380.

Aktualisht në Kosovë, raste aktive me koronavirus janë 11,756. Kosova ka nisur fushatën e vaksinimit kundër koronavirusit në fund të muajit të kaluar.

Fillimisht ka pasur në dispozicion 24,000 doza të vaksinës AstraZeneca, të siguruara përmes programit COVAX të Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu