• |
ide | kryesore

Veliajt i del emri në Databazën e të dhënave të grabitura për 910 mijë vetë

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme, Video

Një shpërthim anormal nervash nga Erion Veliaj ra në sy menjëherë pasi Lapsi.al denoncoi grabitjen e të dhënave personale për 910 mijë banorë të Tiranës, monitorimin e tyre dhe presionet për votën nga patronazhistët e Partisë Socialiste.


Veliaj pranonte ekzistencën e një Databaze në selinë e PS, por ai mohoi kategorikisht që ajo ishte e njëjta që denoncoi Lapsi.al. Veliaj pranoi konceptin e “patronazhistëve” mes strukturave të PS, por ai mbrojti versionin se Databaza e PS kishte në themel informacione nga puna në terren, të cilat qytetarët i japin vullnetarisht për patronazhistët.


Veliaj mohoi kategorikisht se Databaza që publikoi Lapsi.al i përkiste Partisë Socialiste, sepse aty ishin edhe të dhëna sensitive që 910 mijë votues të Tiranës, ia kishin besuar institucioneve shtetërore dhe asnjë partie politike.
Dhe ndërsa mohoi se Databaza i përkiste socialistëve, Veliaj sulmoi Lapsi.al, duke e quajtur atë një media “ordinere” (Video më poshtë)

Duke i qëndruar alibisë se PS ka patronazhistë, por nuk ka Databazën e Lapsit, fenomeni i survjeimit të qytetarëve po shitet si diçka normale në fushatën e socialistëve, ndaj Lapsi.al hulumtoi sërish në dokumentin që siguroi nga kompjuterat e PS. Aty zbulohet edhe arsyeja se pse Veliaj e shthuri gojën dhe e humbi kontrollin kur doli lajmi i grabitjes së të dhënave personale.

Tashmë që Databaza është shpërndarë në mijëra kopje në të gjithë Tiranën, çdokush mund të bëjë një kërkim të thjeshtë mbi kolonën e komenteve të patronazhistëve me mbiemrin e kryebashkiakut “Veliaj”, fillimisht duke klikuar mbi trekëndëshin në krah të komenteve, pastaj duke klikuar mbi komandën “Text filter”, pastaj komandën “Contains” dhe në fund duke kërkuar me “Veliaj”.

Nga rezultatet e kërkimit dalin 16 patronazhistë që e kanë përmendur E.Veliajn.

Në foto mund të gjeni komentet e patronazhistëve që përshkruajnë si vota të sigurta 16 qytetarë, të referuar nga E.Veliaj. Në dokument janë edhe emrat e qytetarëve që ka referuar drejtuesi politik i fushatës së PS-së, janë edhe emrat e patronazhistëve që kanë marrë porositë e tij. Rezultatet e kërkimit në Databazë nuk përbëjnë më habi dhe i shtohen qindra detajeve të dokumentit, që të çojnë vetëm në dyert e selisë së PS-së, ose maksimumi në dyert e Bashkisë së Tiranës, ku janë përpunuar të dhënat. Vetëm SPAK ka mbetur në vendnumëro dhe vazhdon kërkon dokumentin në redaksinë e Lapsi.al.

26 Comments

 1. Në të vërtetë e njëjta database, me të njëjtat të dhëna konfidenciale, me numra telefoni, karta ID dhe nga një patronazhist për secilin përdoret prej vitesh edhe nga partitë e Partia Demokratike.

  Për të provuar vërtetshmërinë e dokumentit të mëposhtëm, në mënyrë të rastësishme kemi zgjedhur 2 prej patronazhistëve të Partisë Demokratike, Jurgen Baçi dhe Besnik Çotaj, të cilët edhe përmes një kërkimi të thjeshtë në Facebook rezultojnë se bëjnë hapur fushatë elektorale për PD-në dhe Lulzim Basha.

   1. Ti mer karuc qenke njesoj si muhamut veliu, gazekari i top kanalit, qe kur e pyeten tha: ” E gjeni edhe ke wikipedia….”, edhe ti o karuc merresh me FB. Or loqe, fushate bejne gjithe dynjaja dhe eshte e ligjeruar, por jo vjedhja e te dhenave personale e sensitive, o rrot kariiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii. Po mos dilni me bo mo komente mbi kete ceshtje, sepse eshte turp. Per kete rast sot te pakten duhet te ishin para GJKKO 4 titullare institucionesh, e minimalisht dy drejtues te PS.

  1. Mer bythqir lulishtesh, mashtrus ordiner, njeri i felliqur. Po eshte e vertete qe dhe PD e ka nje databaze te tille por ajo eshte bere teresisht ne baza vullnetarr, kush donte i jepte te dhenat kush nuk donte jo.
   Une e kam provuar vete, emri im nuk figuronte fare ne databazen e PD pasi une skam ndonje lidhje me te, ndersa tek databaza e PS ishte emri im bashke me numrin e cel dhe numrin personal, une nuk kam pas kurre te bej me ps ne jeten time.
   Nga i gjeti PS keto mund te na e thuash pak?
   Pastaj or njeri ordiner nuk perben justifikim fakti qe meqe i ka vjedh Sala para 8 vetesh po i vjedhim dhe ne tani. Te ishim shtet normal shune persona do te ishin ne burg tashme, dhe ne do te ishim te detyruar qe te ribenim te gjithe kartat dhe pashaportat me numra te rinj.

  2. Po o i spiropaliballazuar, ke shume te drejte qe keni gjetur dy emra qe bejne fushate per PD. Edhe munnd ta kete PD ate database, por kush na siguron se te shqiptarja.com nuk kane shtuar nje kolone ku jane futur ID-te e marra nga database i PS?

 2. Mire petronazhistet por keta po pergjojne te gjithe telefonat . Keto dite me kane ndodhur çudira qe vetem me pergjime mund ti dinte ndonje trjeter perveçdy miqeve . Po pergjojne nga te mund , jane çmendur fare , e duan fitoren me çdo kusht dhe mjet .

 3. 1. Kush eshte G. SOKOLAJ qe del ketu? – A mund te na thoni emrin e tij, dhe vitin e lindjes, dhe vendin e lindjes?

  2. Ja edhe 16 vota te tjera te Sigurta per PS. Fitoreeeee ….. 74 Mandate.

  3. Cfare do te thote Kryetari i OS?

 4. Keta monstra, si puna e ketij paramecit Veliaj, nuk ka mundesi te jene shqiptare!
  Kurre ky vend s’ishte perfaqesuar kaq keq nga mashtrues, hajdute dhe vrases!

 5. Komisionerët “mollë sherri” mes demokratëve të Korçës, Spaho përplaset sërish me Salianjin: Je bërë si Koçi Xoxe, të shkoi jeta me skenarë si të Babales,shpellkari lab eshte jurgen baci patronazhisti i pd

 6. Shkullak a ke fshire ndonjehere sumen me bilete autobuzi?
  Ne qofte je mysliman mund ta lash me tapen e birres?
  Provoje Shkaluk dhe do shohesh se cfare kenaqesije te jep.

 7. Mjafton të kontrollojmë se ç’është ”Schëabach” për të kuptuar se bëhet fjalë për një qytet me 40 mijë banorë, praktikisht një fshat ku Rezarta Reiman është një këshilltare e thjeshtë komunale. Të gjithë mediat e opozitës e kanë prezantuar megjithatë si “politikania gjermane”, si të ishte Angela Merkel.

  Por pjesa më interesante është në identitetin e vërtetë të kësaj “politikaneje gjermane”, që në të vërtetë është Rezarta Meço, motra e Sonila Meços, gazetare militante e PD-së, dëshmitare e akuzës kundër shtetit shqiptar në arbitrazhin e Francesco Becchettit.

  Tani i takon motres së saj Rezarta Meço të hyje në skenë, duke u fshehur jo pas një italiani, por si “politikane gjermane” për të ofruar një shërbim të ri për Sali Berishën, Ilir Metën, etj. etj.

 8. Interesat e aktorit politik mund të jenë normale, por media duhet ta analizojë dhe ta servirë jo sipas kërkesës së partisë që ja dha, por duke e thelluar hetimin të zbulojë shkeljen e të godasë fenomenin.

  U sulmua mazhoranca, edhe pse kishte mjaft dyshime që origjina vinte nga PS, edhe sot që ka nisur hetimi, mediat e qarqet në fjalë nuk duan të bashkëpunojnë me drejtësinë. Punë e tyre.

  Po tani që u zbulua edhe server i patronazhistëve të PD-së? Përse heshtin?

  Nuk ka përse, pasi nëse herën e parë e konsideronin si shkelje, e tillë duhet të jetë edhe për të dytën.

  Por nga erdhën të dhënat e serverit të PD-së? Nga Ministria e Brendshme e Lulzim Bashës që mburret që liberalizoi vizat, por thjesht vodhi të dhënat e dokumenteve biometrike…

 9. Lapsi, me fotografinë e dytë e keni rrëzuar akuzën për përdorimin e të dhënave nga e-albania, sepse paska mjaft persona që nuk kan numër kontakti, se nuk mund të futesh në e-albania pa numrin e telefonit

  1. Nje shoqa ime eshte martuar para 1 viti dhe ka nderruar mbiemrin. Ne databazen e PS dilte me mbiemrin e ri. Konkluzionet nxirri vete.
   Cdo parti politike ka Patronazhista, ka mbi 10 vite qe funksionon kjo metode dhe deri ketu nuk ka asnje te keqe. Problemi eshte tek te dhenat personale qe PS i ka marre nga zyrat e shtetit, dhe jo mbi baza vullnetare sic i ka PD.

 10. Nuk do bohet ky ven me spiunabythqirafshatareevgjiterkomunistahajduteperversavrasesperdhunuesa…
  Ja sa te vijne nigerianet tu qijne grate komunistave dhe ta shkartisin llojin. Me mire gjak afrikani, do te dalin femije te mbare.

 11. Ky patronazhisti Veliaj do te kete marre dhe ndonje semundje qe origjion nga fiku, ose vazhdon te perdor akoma gjethen e fikut duke abuzuar shume me te.

 12. Lali Eri do jete ne krye te se majtes shqiptare – mendoni se ku do veje ky vend.

  Kam pershtypjen sapo te marr PS-ne si lider to adaptoje fikun si embleme te PS-se.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu