• |
ide | kryesore

Dita e Tokës/ Google Doodle inkurajon të gjithë të mbjellin pemë për një të ardhme më të ndritur

-Instant, F1, Stil

Me rastin e Ditës së Tokës këtë të enjte, Google publikoi një doodle në faqen e saj kryesore të një gruaje që lexon një libër nën një pemë të madhe ndërsa vajza e saj mban një fidan për të mbjellë. Një video e doodle tregon njerëzit që u mësojnë të vegjëlve të tyre të mbjellin pemë, një mësim i kaluar nga një brez në tjetrin.
“Doodle vjetor i Ditës së Tokës këtë vit nxjerr në pah se si të gjithë mund të mbjellin farën për një të ardhme më të ndritur – një fidan në të njëjtën kohë!” Google shkruajti.“Planeti që ne e quajmë shtëpi vazhdon të ushqejë jetën dhe të frymëzojë mrekulli. Mjedisi ynë punon shumë për të na mbështetur, gjë që na bën të kthejmë favorin. Videoja e sotme Doodle tregon një larmi pemësh që mbillen brenda habitateve natyrore, një nga mënyrat e shumta që mund të bëjmë pjesën tonë për ta mbajtur Tokën tonë të shëndetshme për brezat e ardhshëm.

“Kjo Ditë e Tokës, dhe çdo ditë, ne i inkurajojmë të gjithë të gjejnë një veprim të vogël që mund të bëjnë për të rivendosur Tokën tonë. Është e detyruar të zërë rrënjë dhe të lulëzojë në diçka të bukur, ”shtoi kompania.
Ideja për Ditën e Tokës u lindi nga Gaylord Nelson, një senator amerikan nga Wisconsin. Për herë të parë u festua në 22 Prill 1970, kur rreth 20 milion Amerikanë dolën në rrugët në të gjithë vendin për një mjedis të shëndetshëm dhe të qëndrueshëm.
Sot, dita njihet për të theksuar nevojën për të mbrojtur planetin.

©LAPSI.AL

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu