• |
ide | kryesore

E rrallë /Gjykata e Strasburgut mbron Lapsi.al. SPAK nuk ka të drejtë ta sekuestrojë

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Gjykata Europiane e të Drejtave të Njeriut ka hedhur poshtë urdhërin e SPAK dhe vendimin e gjyqtares Iliriana Olldashi kundër medias. Ajo vendosi t’i kërkojë qeverisë së Shqipërisë të ndalohen hapat për sekuestrimin e pajisjeve të punës, kompjuterave serverave dhe celularëvesë të Lapsi.al.


Lexo më tej:


Andi Bushati: SPAK, një qen roje i PS

“Autoritetet duhet të ndalojnë zbatimin e vendimit të ndërmjetëm të Gjykatës së Shkallës së Parë të Specializuar Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar nr. 131 të 18 prillit 2021 dhe të ndalojnë sekuestrimin e çdo pajisjeje për ruajtjen e të dhënave dhe të dhënave kompjuterike / elektronike që u përkasin gazetarëve” – thuhet në njoftimin e Gjykatës Europiane të të Drejtave të Njeriut e cila u njoh me vendimin e ndërmjetëm të Gjykatës shqiptare Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar për të sekuestruar pajisjet e punës dhe kompjuterat me të dhënat elektronike të gazetarëve.

“Ky është një Vendim i qarte dhe nuk le vend per interpretim.
Gjykata Europiane e te Drejtave te Njeriut sipas Rregullit 39 te Rregullores se Gjykates, mund te vendose ne raste shume te rralla masa te ndermjetme per çdo vend anetar (si Shqiperia) te Konventes Europiane te Drejtat e Njeriut. Keto masa te ndermjetme jane masa me karakter urgjent te cilat sipas nje praktike te konsoliduar te kesaj Gjykate aplikohen vetem
kur ka rrezik imediat dhe dem te pariparueshem per palen ankuese. Ky eshte nje nga ato raste te rralla qe eshte konstatuar per aplikim nga ky vendim i Strasburgut cili detyron Shtetin Shqiptar qe te ndaloje ekzekutimin vendimit te Spak te dt 18 prill dhe te heq dore nga sekuestrimi i serveri dhe pajisjeve qe jane ne pronesi te ankimuesve” komentoi për Lapsi një juriste e njohur.

Çmenden prokuroria dhe Gjykata e Posaçme, kërkojnë sekuestrimin e LAPSI.al (dokumentet)

Oficerët e policisë gjyqësore, të hënën, kërkuan të sekuestronin gjithë pajisjet e punës dhe databazën e të dhënave personale, që kanë rrjedhur prej Partisë Socialiste në mënyrë të paligjshme dhe po përdoren për fushatë zgjedhore.

Zbulimi i patronazhistëve/ Iliriana Olldashi, një kamikaze e drejtësisë së rilindur

LAPSI.AL nuk pranoi të dorëzonte materialet pasi ato mbrojnë burimin informacionit dhe tashmë këtij qëndrimi të gazetarëve i ka dhënë të drejtë edhe gjykata e Strasburgut.
Vendime të tilla kaq urgjente merren shumë rrallë nga
Gjykata Europiane e të Drejtave të Njeriut, e cila në këtë rast ka çmuar prioritare lirinë e medias dhe mbrojtjen e burimit të informacionit.
Lapsi.al

41 Comments

 1. Pse e rralle ? Ky eshte normalitet . Apo eshte i rralle sepse ne nuk e kemi njohur dhe dashur ndonjehere te verteten?

  1. Bechetti #Arbitrazh #Strasbourg #SPAK #Reforma #KPK #KLD #OMN #GJKKOK #KLM #KLB #FLM thotë:

   Fatkeqesisht anormaliteti eshte kthyer normalitet ne Shqiperi.

   Pa patur nen komande gjyqtaret dhe prokuroret Rama me rilindasit nuk mund te fitojne asnje gjyq.

   Duhet te arrestohen gjyqtarja bashke me prokuroren per kete shkelje fragante te ligjit. Si dhe te merren ne pytje te gjithe zyrtaret e Shtetit dhe PS per abuzimin me te dhenat e qytetareve.

  2. Pra SPAK krijuar nen mbeshtetjen e BE na paska shkelur Konventen Evropiane per te Drejtat e Njeriut! Te shohim se si do reagoje delegacioni i BE ne Tirane, me shokun Koleka (Soreka) ne krye….

   1. ????????? Veje trurin ne pune para se te flasesh . Nuk eshte e nevojshme te jesh suedez , mjafton te kesh edhe dy klase shkolle qe te kuptosh se kjo eshte nje e drejte elementare .

    1. O shoku faleminderit që ma tregon të drejtën se nuk i kam mbushur akoma 60 vjeç, dhe kam personalisht në kurriz të familjes më shumë se një herë shkelje ulërritëse të së drejtës nga rilindasit dhe asnjë institucion shtetëror që kanë përgjegjësi të parë zbatimin e ligjmërisë në institucionet publike nuk e ka çarë kokën të zbatojë ligjin. ky poështë normaliteti në vendin tonë.

  3. Lexoni lajmin tjeter te lapsit kur flet avokati i lapsit qe ka cuar ceshtjen ne GjEDN.

   ”’ vendimin për masë sigurie, për të mos lejuar sekuestrimin e serverave dhe të dhënave kompjuterike, të medias online Lapsi.al, DERI NE MOMENTIN kur çështja të gjykohet nga GJEDN. ”’

   Pra nuk eshte dhene vendim kundra apo pro sekuestrimit te serverave, por per nje pezullim deri ne momentin kur ceshtja do te shkoje ne gjykate.
   Ky veprim eshte shume i njohur ne jurispudence i cili qyhet ‘ frozen state” deri sa ceshtja te shkoje ne gjykate , sepse gjate kohes se pritjes per gjykim mund te ndondhin veprime me pasoja per njeren apo palen tjeter, per te cilat vendimi i gjykates qe del me vone eshte i pavlefshem.
   Pra me sa kuptoj une NUK KEMI ME NJE FITORE TE LAPSTI , por thjesht nje ‘ ngrirje te situates dhe fakteve’ deri sa GjEDN ta marri ne shyqrtim ceshtjen.

   1. O?, o rrote kari. Do na mesosh edhe shqipen tani. GjEDNj pezulloi sekuestron, pra nuk mund te vihet sekuestro pa u shqyrtuar ceshtja ne GjEDNj. Per ta shpjeguar per njerezit qe nuk jane juriste dhe qe mund te ngaterrohen nga maskarenjte e pafytyre si puna jote. Eshte bere nje padi ne GjEDNj per shkelje te te drejtave te njeriut (te gazetareve ne rastin konkret), Zakobisht, ne Strasburg padite prranohen vetem pasi ka mbaruar gjykimi ne te tri shkallet e gjyqesorit, ne rastin konkret kemi te bejme me nje procedure te pershpejtuar pasi drejtesia e reformuar nuk ia mbush mendjen askujt. Pra eshte nje shuplake per drejtesine dhe per urhdheruesit e saj. Po ju rilindiotet me ne krye Ballen dhe Spiropalin mendoni se jeni persona inteligjente dhe niveli i inteligjences ju rritet sa me shume te lepini bythen e palare te Ramadroges.

    1. Me vjen keq , por komenti yt eshte shume pa llogjike.

     ”’ ne rastin konkret kemi te bejme me nje procedure te pershpejtuar pasi drejtesia e reformuar nuk ia mbush mendjen askujt. ”’

     GjEDN nuk ecen me cilesime debile qe ben ti ‘ ja mbush mendjen spaku ndonjerit apo jo ‘ ..
     Ata as qe e dine se kush eshte spaku. Ai po ta thote troc… ngrini gjitcka , mos veproni , deri sa te vije ceshtja ne gjykim.
     Lexo cfare ka thene avokati i Lapsit dhe do kuptosh qe po komenton kot.
     Koment me debil nuk kam lexuar.. ( vetem nje tevertete lexova tek komenti yt , qe GjEDN e merr ne shqyritm ceshtjen vetem pasi te jene shprehur te 3 shkallet e gjyqsorit tone) , te tjerat ishin propagande 2 lekshe .

     1. duke qene se je nje sufllaqe e shkolluar na thuaj pse e mori ne konsiderate GJEDN kete ankese, madje edhe me procedure te pershpejtuar duke mos pritur as shkallen e fundit te gjyqesorit Shqiptar sic ben rendomte me kerkesat e shumta qe vijne nga Shqiperia.

      Sipas arsyetimit tend keta te Strasburgut nuk merrkan vesh nga keto pune dhe jane militante te paafte ndryshe nga spakaret e reformes qe kullojne nga integriteti dhe profesionalizmi.

      Me kete veprim GJEDN e hodhi si leter higjenike ne gropen septike kete fare drejtesie te re e te reformuar

    2. ”” Gjykata Europiane e te Drejtave te Njeriut sipas Rregullit 39 te Rregullores se Gjykates, mund te vendose ne raste shume te rralla MASA TE NDERMJETME per çdo vend anetar (si Shqiperia) te Konventes Europiane te Drejtat e Njeriut. Keto masa te ndermjetme jane masa me karakter urgjent te cilat sipas nje praktike te konsoliduar te kesaj Gjykate aplikohen vetem kur KA RREZIK I MEDIAT PER DEM TE PARIPARUSHEM PER PALEN ANKIMUESE
     ””’
     Pra qe ta kuptosh ti qe nuk do te kuptosh. KY VENDIM I NDERMJETEM PER BLLOKIMIN E GJITHCKAJE ( deri sa te vije dita e gjykimjit ) ESHTE MARRE PER TE EVITUAR QE GJATE KOHES SE PRITJES PER GJYKIM TE MOS MERRET ASNJE HAP QE MUND TE COJE NE EKSPOZIMIN E EMRIT TE INFORMATORIT TE LAPSIT.
     Por nese gjate gjykimit , gjykata mendon se hapat qe do nderrmerren nuk e rrezikojne daljen ne publik te informatorit te lapsit , ka shume shance qe ti japi te drejte prokurorise .
     KESHTU PRA KOKTRASH I PDs qe na CAVE KARIN ME INJORANCEN TENDE, VENDIMI NESE SEKUESTRIMI I SERVERAVE ESHTE I DREJTE APO I GABUAR NUK ESHTE MARRE AKOMA.

     1. Dhe kjo per ty, me inteligjentin e te gjithe patronazhisteve, nuk eshte shkelje e prokurorise dhe sistemit gjyqesor Shqiptar? (Qe eshte e bere e re dhe reformuar nga fillimi, dhe na keni car karin 8 vjet ne media me kete)

      Nuk e dinte prokuroria dhe gjykata kete pune? Qe gazetaret kane konventa dhe ligje qe mbrojne burimin e informacionit e jo vetem?

      Pse dha vendim diten e diele mbas mitingut te Rames dhe kerkoi sekuestrimin e palogjikshem e te paarsyeshem te te gjithe serverave, materialeve dhe telefonave te LAPSI-t? Cfare do nxirrnin nga LAPSI pervecse emrin e personit qe tradhtoi sektin tend ku je ithtar i verbuar.

      Me ate urdher te gjykates praktikisht bllokohen gazetaret dhe mbyllet arbitrarisht portali, i cili ka denoncuar skandalin e vjedhjeve te te dhenave, dhe nga 3 media opozitare beheshin 2 media opozitare nje jave para zgjedhjeve.

      Prokuroria ne fillim duhej te krahasonte databazat ne qarkullim me te dhenat qe kane institucionet shteterore, gje qe nuk e beri dhe nuk do e bej se do ta groposi kete ceshtje si sherbim ndaj rilindjes qe i mbajti ne pune.

      Keto njohurite juridike qe arrin te lexosh ligje dhe ti kopjosh ketu, shkruaji ose printoji e ne fund ruaji per Bechettin qe ti perdori si leter higjenike kur te numeroj leket qe do i paguajme per shkak se ka shume njerez inteligjent ne kete vend si ty, qe arrijne te lexojne ligje (si nje analfabet funksional nje tekst) dhe te cojne ne drejtimin e duhur.

 2. Bravo Lapsi , vazhdoni keshtu , denonconi te gjithe zagaret , hijenat dhe çakallet e Ripjerdhes , la plot argumente qe na shkelen te drejtat tona çdo dite , duke filluar nga MANIPULIMI I ZGHJEDHJEVE !
  F A LE M I N D E R I T !!!!

 3. Betejen morale ju e keni fituar, ashtu sic keni fituar mbeshtetjen dhe solidaritetin e plote te popullit

  Tani sapo fituat edhe betejen ligjore. Populli ne nje fjale te urte thote se gur gur behet kalaja.

  Me daljen ne drite te megaskandaleve te Rames e rilindjes famekeqe ku nje kontribut te shquar keni dhene

  edhe ju te lapsit, dhe me keten vendim te Gjykates Europiane mund te themi se:

  GUR GUR SHEMBET KALAJA (kaalaja rilindase )

 4. Ja kush jeni plehra rilindase.Asgje te perbashket me socialistet.Derrmojini fare ne daten 25.Kurre me mos na ardhshin te tille monstra, te tille vampire.

 5. LAPSI zeri I se vertetes.

  Turp e kriminale per SPAKUN e leshit

  Turp e bashkefajtor per ambasades USA dhe te BE ne Tirane

  Atyre te Strazburgut nuk jua hidhni dot.

  Bravo Shkullaku e Andi

 6. Lapsi , qendroni te hapur edhe ndaj zeri t kritik , por JO NDAJ INJORANTEVE , si Sufllaqexhinjte dhe Merobazllinjte , Ju lutem mos i jepni hapesire ne portali tuaj filo-Turqeve te shitur qe ne barkun e nenes .

 7. Urime per dy gazetaret !
  Per ata gazetaruc ky Vendim nqs kane sadopak dinjitet ,te jete nje CAZUS .
  PS.
  Per SPAK : Mos u ktheni me keto vendime qe merrni ne KAPS.

 8. Jam i mendimit qe Partia komuniste socialiste Rilindje te ndeshkohet me vota dhe te shpallet e jashtligjshme. Kjo parti eshte provuar te jete nje parti anti-shqiptare perçarese sunduese,diktatoriale dhe eshte vazhdimesia e partise te punes. Po te vini re me kujdes ne sektin e Rilindjes kemi te gjithe llumin anti-shqiptar greko-vlleho ortodoks duke filluar me Spiropallen e skenderbeut,Pelesh preshet,Gjush Dakot,Majkot,Çomot,Bozot,Damian Guru Gjiknuret etc,etc dhe qershia mbi torte cigano vllehu arumun Ramut kokaina. Eshte kjo nje koiçidence apo rastesi?
  E keqja me e madhe e ketij vendi eshte se ne kemi zgjedhur personat e gabuar te na qeverisin. Ne te ardhmen duhet te bejme kujdes qe ata qe duhet te na qeverisin te kalojne neper filtra duke ju pare me pare backgroundin e tyre. Pakicave kombetare qe nuk perfaqesojne shumicen nuk duhet ti jepet liri te pakufizuar.

  1. Neri , perseri je super i sakt ne arsyetim. Sekti antishqipytar mavi duhet nxjerre jashte ligjit.
   Nje variantin tjeter akoma me i shpifur qe po bene palloshi eshte kur nje mysliman konvertohet dhe var nje kryq ne qafe promovohet direkt ne nje drejtori , ministri apo televizion .

 9. PS fiton me thelle se ne 2017 se PeDet jane te gjithe pederaste dhe shqiptaret nuk i duan…PeDja eshte nje organizate kriminale qe mendon se duke terrorizuar popullin do vine ne pushtet Do vine kur te marrin kete timin ne goje, nga Sali Ram Ceceni e deri te militanti i fundit

 10. Po Erdogani a ka ndonje koment per kryek..,in Edvin-Edi-Paulin mashtruesi???
  Profesionistet e SPAK-ARIT,duhet te trajnohen n’Turqi.
  Sepse trajnimi ne BE,nuk dhe rezultat.Ato nuk njohin ligjet e BE-se.Ato njohin vetem ligjet e PS-se.
  Bravo LAPSI!!!

 11. Po Erdogani a ka ndonje koment per kryek..,in Edvin-Edi-Paulin mashtruesi???
  Profesionistet e SPAK-ARIT,duhet te trajnohen n’Turqi.
  Sepse trajnimi ne BE,nuk dha rezultat.Ato nuk njohin ligjet e BE-se.Ato njohin vetem ligjet e PS-se.
  Bravo LAPSI!!!

 12. Gjynah merobaziket dhe fugshpumat se e paskan koken ne mut….
  E ben robi 1 koment me shkelzen ose sali……
  Mos u deshperoni keshtu – ju ka Partija Patronazhiste te dalluar!

 13. Rroftë Lapsi!
  Jeni më të mirët gazetarë!
  Jeni i vetmi portal i vërtetë anti së çdo të keqe!

 14. Rrofte drejtesia e re ramiste. Ky vendim i duhet cuRar Juri Kimit dhe te vazhdoje te na flase per suksesin e madh te reformes ne drejtesi

 15. Urime Lapsit! Ai vendim i turpshem thjesht e diskreditoi tashme edhe ne sy te botes drejtesine e rilindur.

  P.S. O biri i rilindjes kurve me lart, mos komento me pseudonimin tim!

 16. Lapsi te shpallet Hero i Gazetarise qe perballoj presionin e nje shteti mafioz e heshtjen e nje diplomacie te blere ambasadash

 17. Huri i rradhes nga gjykatat nderkombetare, kete rradhe ca me i vogel se 120 milion Euro i atij te Becchettit, ne bythen e Ram kurves.

 18. Shkullaku dhe Bushati jane gazetare profesioniste qe nuk i bejne fresk pushtetit dhe nuk kane lidhje me stilin kçk te Bollinos, Bazes Balles etj.

 19. Ndjehem shume mire me kete vendim te GjEDNJ per arsyen se ky SPAK ne Shqiperi i jep vendimet edhe te dielen per njerzit qe jane zeri kritik i Ramhumburit ,ndersa kur kemi te bejm me mega korrupsionet qeveritare SPAK nuk ndjehet fare.Sa turp per juve qe Populli Shqipetar pati shpresë. Popull Shqipetar zoti te bekoft, fati juaj dhe shpresa e femijeve tuaj tani jane ne doren tuaj.

 20. Komunistet dhe bythqirat te shkruajne te zeri i popullit, bracja do bej redaktimet, niko peleshpubisi ferkimet. Qifshi veten ndyresira patronazhiste.
  Nje gjindje qe nuk beri katarsis per torturat dhe vrasjet ne komunizem nuk meriton te qubet komb. Kini guxim dhe tregoni te verteten me emra se perndryshe e shkuarado te perseritet edhe me perverse.

 21. O vemie Rilindase te Spiropalizuar. Lapsi kazan 1 Rama 0. Mos dilni me te shani Bushatin dhe Shullakun kur ju nxjerr pislliqet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu