• |
ide | kryesore

Konferenca/ Gazetarët zënë ngushtë Ardi Veliun dhe prokurorin për rolin e Klement Xhaferrit në përplasjen me armë

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Shteti duhej të tregonte forcën e tij pas përplasjes me armë alla “far ëest” në Elbasan, por në vend të kësaj dalja në publik e Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë, Ardi Veliu dhe prokurorëve të çështjes u kthye në një parodi për të vënë duart në kokë.


“Kush qëlloi i pari?” ishte pyetja që bëri për ujë të ftohtë kryepolicin Ardi Veliu dhe prokurorët që hetojnë përplasjen me armë në Elbasan gjatë konferencës me gazetarët. Kushdo që i sheh ato pak minuta kur gazetarët pyesin e pyesin vazhdimit se si nisi përplasja me armë në një situatë ku ishin të pranishëm zv.drejtorët e policisë së qytetit dhe disa policë dallon lehtë se si përtypen prokurorët kur vjen puna te momenti thelbësor i dinamikës se konfliktit. Video më poshtë:

Në deklaratën zyrtare, Veliu e kaloi këtë moment thelbësor për sqarimin e ngjarjes duke thënë se “konflikti i nisur më parë u përshkallëzua deri në përdorimin e armëve dhe për pasojë ka mbetur i varrë shtetasi Pjerin Xhuvani”.


Por gazetarët nuk e lanë me kaq.

Fillimisht ishte gazetari i Euronews, Eni Ferhati që i kujtoi Veliut se nuk kishte sqaruar se “kush nga palët e përfshira në konflikt qëlloi i pari?”. Kryepolici iu shmang duke pasuar topin tek prokurori i çështjes: “Kësaj pyetjeje mund t’i japin shumë mirë përgjigje dy prokurorët të cilët janë prezent këtu”.

I pyetur sërish për të njëjtin moment të krimit nga gazetarja e Top Channel, Anila Hoxha, se si ka nisur përplasja me armë dhe se “Kush qëlloi i pari?” apo se “Kush i plagosi militantët e PD-së, Pavlo Vuksani dhe Emiljano Prenga”, Veliu u tërhoq sërish: “Këto janë pjesë e dosjes hetimore dhe të dy prokurorët që unë kam në krah, nëse kanë detaje për të dhënë në drejtim me hetimin dhe pika të cilat nuk dëmtojnë vazhdimin e hetimit, është e drejtë e prokurorëve.”

Njësoj edhe prokurori i çështjes, Alfred Shehu që doli të flasë për hetimet, nuk iu përgjigj pyetjes që i përsëriti gazetarja Anila Hoxha. Herën e parë dha këtë përgjigje: “Çështja është nën hetim. Sapo ka filluar dhe dinamika e hetimit është shumë e ndërlikuar në rastin konkret”.

Herën e dytë që gazetarja ia përsërit “Si ka nisur ngjarja?”, prokurori u përgjigj duke thënë: “Siç e dëgjuat edhe Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë, janë zbatuar urdhrat e ndalimit të prokurorëve”

Herën e tretë, kur gazetarja e përsërit pyetjen “Kush ka qëlluar i pari?”, prokurori prap zihet ngushtë: “Të lutem, çështja ka ndodh… ngjarja ka ndodhur dje dhe janë kryer të gjitha veprimet e mundshme hetimore. Deri në orët e vona të natës, deri në mëngjes. Janë sekuestruar shumë prova materiale gjatë kryerjes së veprimeve hetimore. Ka edhe telefona ku mund të ketë shumë të dhëna në lidhje me dinamikën e ngjarjes. Hetimi do sqarojë më vonë dinamikën e ngjarjes”

Gazetarja e pyet prap, për të herë të katërt se “Kush ka qenë shtëtasi i parë që ka qëlluar?” dhe prokurori prap përtypet. “Ju informoj se janë nxjerrë dy urdhra ndalimi për veprat penale të vrasjes”.

Gazetarja Anila Hoxha e pyet prap, për të pestën herë dhe prokurori prap zihet ngushtë: “Është hetimi që do e nxjerrë dhe hetimi është sekret”

Në fund të konferencës, gazetari Jul Kasapi i A2 prap e pyet prokurorin, duke i kujtuar se në momentin kur ndodhi vrasja kishte edhe policë prezentë, që kanë dhënë dëshminë e tyre dhe prokurori prap mbyll gojën me fjalën “Është çështje hetimore” duke u larguar nga konferenca për mediat.

Përgjigjia e kësaj pyetjeje në fakt ka të bëjë me personin tjetër të përfshirë në ngjarje, Klement Xhaferrin, i cili është shpallur në kërkim dhe për të cilin është ngritur tashmë akuza për “Vrasja në rrethana të tjera cilësuese në mënyrë të rrezikshme për jetën e shumë personave, mbetur në tentativë”. Xhaferri u thirr në konflikt nga Mehmet Greca personi që militantët e PD mbanin të bllokuar bashkë me makinën pasi kishin dyshime se mjeti ishte i mbushur me para dhe karta identiteti të blera dhe dyshohet se ka nxjerrë pistoletën duke qëlluar.

Por fakti që as Ardi Veliu dhe as prokurori i çështjes nuk guxojnë ta sqarojnë rolin e tij në përplasjen me armë ngre dyshime se versioni ngjarjes, siç e tregon policia dhe siç e heton prokuroria do të manipulohet në përputhje me versionin e Partisë Socialiste dhe të Drejtuesit Politik të kësaj force politike në Elbasan, Taulant Balla. Në mjetin me të cilin Klement Xhaferri erdhi në vendin e ngjarjes kishte postera të Taulant Ballës.

Klemend Xhaferri ka qenë i përfshirë në sherrin e Ditës së Verës në Elbasan, kur militantët e PD-së u rrahën dhe u goditën pas thirrjeve “Rama ik”. Po ashtu, ai ka qenë në mjetin me të cilën u godit policia në vitin 2018 në Tregun Ushqimor të qytetit, si pjesë e bandës së Suel Çelës, që është riaktivizuar sërish në mbështetje të PS për zgjedhjet e 25 Prillit.

Hetimet/ Si u sulmua policia në Elbasan, akuzat që rëndojnë mbi Suel Çelën

Në pamundësi për t’ia përmendur emrin dhe për të sqaruar rolin e tij, nuk kuptohet se pse kryepolici Ardi Veliu dhe prokurori Alfred Shehu dolën në konferencë, sepse për qytetarët e Elbasanit ata e rikonfirmuan edhe një herë se zbythja e shtetit përballë bandave vazhdon.©Lapsi.al

38 Comments

 1. Nuk ju ha mortja keni frike nga nje bandit
  Cfare punonjes shteti jeni qe pertypeni
  Kaq shume jeni zhytur ne llumin e mafies
  Zonja Kim mos shkoni me per show ne Elbasan mjaftojne keto filmimi per te kuptuar ku eshte zhytur shteti ne Elbasan

  1. Kim-ete turiverdha është shërbëtore e administratës Sorrosiane në Washington DC që e votuan Trump vetëm 5% kështu që ska më nevojë për komente.Por Zoti është i madh dhe njerëzit janë zgjuar e spo durojnë më.

   1. Mos ka ardhur gje shoku KIM JONG UN ne pushtet ne SHBA?
    Se vetem keshtu mund t’ju sjellin nje ambasador te mire ju bolshevikeve!!!

    Po s’paska asnje lloj pesticidi qe t’ju zhduke nga faqja e dheut mor morra?!

  2. Cfare pret nga keta, forcen e kane treguar me kalamajte qe protestonin.
   Ndersa kur vjen puna per grupe kriminale qe kontrollojne qytetet e Elbasanit, Durresit, Vlores, Shkodres dhe gjysmen e Shqiperise heshtin nga frika.

   Madje as guxuan te nderhyjne por vrapuan me shpejt se qytetaret qe ishin kalimtare aty.
   E as moren asnje video nga qindra kamerat rreth e rrotull por i lane qe ti fshinte banda dhe te zhduken provat.

   Nuk i thone as emrat e anetareve te bandes qe goditi me arme se ato do jene perseri ne qarkullim dhe nuk duhet te pengohen me objektivin e tyre per te blere dhe manipuluar votat.

   ps: nuk e thone kush goditi i pari sepse nuk jane te sigurte nese i kane fshire te gjitha videot.

  3. asnje artikull lapsi per videot e dala sot per kandidatet per deputet te LSI qe blejne vota, po ziejn te gjitha mediat pervec lapsit

 2. Atë e ka zënë ngusht Rama e Rilindja para.Janë të zënë aq keq sa akoma vazhdojnë me veprime antiligjore.Del në koferencë shtypi dhe ngre padi!!!Padin e ngre vetëm prokurori nuk e ngrenë policët gjyqësor.Ata vetëm hetojnë dhe bashkë punojnë me prokurorin.Kujtojnë se do të jenë të përhershëm!!Arestojnë e ngrenë akuza për ata që u dëmtuan dhe nuk kanë bythë të kapin kriminelët!!!Kjo sepse kriminelat i kanë në dorë.

 3. Me shume se ZBYTHJA e shtetit , ketu policia eshte pale me krimin , pra jane KRIMINELE , çfare tjeter mund te presesh nga nje drejtor policie LAB , te cilet kur jane ne pushtet bejne polic z(zagare ), kur nuk jane ne pushtet behen skafiste dhe kontrabandiste , çeshtje gjaku (turk)!!

 4. Fajtori i vertete eshte KM qe do te fitoje me te gjitha menyrat e mundshme. Qeveri llahtare, shtet me breke neper kembe, polici politike pa dinjitet, pale me banditet.

 5. Qe ne Elbasan ka kriminel kjo dihet. Por edhe qe jane te ndare sipas partive edhe kjo dihet. Nje gje dihet. Grupet e armatosura ose paramilitare jane te ndaluara me ligj sepse jane te rrezikshme. Per Lapsin qenka me e rendesishme se kush qelloi i pari. Ai grupi i armatosur eshte po aq kriminal sa ai qe kishin perballe. Kesaj i thone te lahet m…. me sh….. PD gaboi me kete grup dhe do ta vuaje disi ne zgjedhje sepse nje pjese e votuesve tremben sepse kjo tregon shume per te ardhmen.

   1. O hajvan. Informohu njehere pastaj ha tasqebab. Jane tre fise kriminale ne Elbasan qe kane perkatesine e tyre partiake. Po nuk ke si ta dish se te ka dale tasqebabi i prishur dhe te ka zene diareja.

 6. Ne fakt pyetja duhet te ishte per padronin e krimit ne Elbasan, Taulant Ballen: ku e mban te fshehur Klement Xhaferrin dhe a do ti prishe prape provat per ta nxjerre te pafajshem sic beri me ngjarjen te tregu ushqimor? Keta te tjeret kot i pyesni pastaj, jane thjesht te tredhur e nuk guxojne te kundershtojne Tao Pallen

  1. Turp per elbasanllinjte qe i ka kap per hunde nje cop pallaveshi nga Librazhdi (ndjese per Librazhdiotet qe ja permend vendlindjen ketij trapi).

   Eshte momenti qe me vote te ja thyejne turinjte te pakten njehre ketij dhe atyre kriminelave qe bejne ligjin ne Elb dhe se rruajne per shtet (sepse jane bythe e breke bashke, me shtet, me Rilindje, me polici, me prokurori).

 7. Nese ju jeni perfaqesuesit e policise dhe te drejtesise qe duhet te mbroni Shqiperine dhe Shqiptaret nga krimi , atehere rrofte Pablo Eskobari , rrofte Kolumbia . E dhimbshme qe po e them por nuk mund te rrija dot pa e thene , se na keni plas shpirtin o kriminela e gjobevenesa me uniforme . Ne nje vend qe mungon drejtesia , diskretitimi , degradimi dhe skllaverimi jane stacionet pasardhese . Ngrihuni e kundershtoni me force kete klase politikomafioe ose ndryshe hesht dhe nenshtrohu . Zgjidh e merr o Shqiptar , ose nje dite si luan ose njeqind vjet si dele.

 8. Listen e dasmes PS-se dhe PD-se, listen e dasmes dhe te mortes LSI-se e Ilir Metes qe nxit percarje, dhe te gjithe atyre qe shesin voten per nje thes miell. Keta te fundit jani llumi i shoqerise, shitni edhe grate e motrat rrace e poshter.
  Ore e kuptoj qe fukaralleku dhe buka e femijeve bejne te veten, por me nje thes miell qe te jepet para zgjedhjeve dhe mbaron pergjithmone pas zgjedhjeve, i vdekur se i vdekur je, vdis nje jave me pare cfare diference ka, por mos shit dinjitetin te qifsha motren.

  Sa per ceshtjen qe flet lapsi, nuk e di cfare eshte thene, dhe kush e tha apo kush u be per uje te ftohte, por ne cdo vend normal te botes, kur nje ceshtje eshte nen hetim, prokuroria nuk jep asnje lloj informacioni ne lidhje me ceshtjen. Cfare trapin ben prokuroria ne TV ne rradhe te pare se kuptoj dhe nuk eshte duke hetuar ?!

 9. Rrenat e Ardi Veliut qe ne nisje.
  Makina qe shperndante leke per vota ishte e MET DAFLLAKUT (kete nuk e permendin Veliu and Co,)
  Kur makina bllokohet, ato te PD lajmerojne Policine kurse MET DAFLLAKU lajmeron Xhuvanet, Xhaferrajt, Celat e shtabit te Taulant Balles te gjithe me precedent penal.
  Ato vijne si Cuba para policise Veliut dhe qellojne me arme mbi furgonin (ka shenja plumbash) aty nis perleshja me arme.
  Arber Papleka dorezohet vete pa e ndaluar Policia Armen e ka me leje.
  Klement Xhaferraj e Suel Cela jane ne kerkim e rrijne fshehur, arsyen e di Tauland Balla qe i mba pas vehtes nga Marsi 14 kur i rrjeshtoi te benin eskorten e Edi Rames.

 10. Por një ditë të bukur, Hoxha, i bindur se Gazment Bardhi, njeriu që e vuri në vitin 2017 si drejtor të Përgjithshëm të Burgjeve, do të ishte ministër i Brendshëm, u vu në krye të një tjetër bande, asaj të “Trupës së Mbrojtes së Votës”.

  Një grup paramilitar i përbërë prej truprojave të Sali Berishës, njerëzve që i kanë shërbyer truprojës së Sali Berishës dhe numrit dy të Policisë kur ky ishte kryeministër; Agron Koliçit, që mori pësipër të sulmojë qytetarët e vendit.

  Një grup ish-policës, kryesisht nga Tropopoja, Dibra, Mirdita, Puka etj, jo se janë veriorë, por thjesht se kanë lidhje tribale me ish-drejtuesit e Policisë së kohës së Sali Berishës.O byrektore deficente ju provokon shkul llaku dhe ju hani mut salihu,maloke ka vrare e plagosur lapsi thote kush qelloje i pari,shpellkare e cecen dhe tre dite dhe do shikoni ku do shkoni,as pidhi i mamit nuk do ju pranoje me o rrace e qelbur e ketij kombi

  1. Ik mer te qifsha robt. Te mbrosh nje sekt kriminal, norcotrafikantesh, fuksash vetem ti e ben o bythlepirs besnik i Rames.

   Edhe patronazhistat e kane kuptuar se cfare rrotkarlliku kane bere kurse ti vullnetar i Enverit del e na can karin ketu.

   Ik te shkerdhefshin cecent, kinezet, ruset, indianet dhe bangladeshasit e Rames robt mu ne pidh ty.

 11. Po ben shkelje u marrosen te PD spaß teje policia ishte atje ben nje akuz po shperndajn lek e mbledhin k.i. perse si ndaloi policia e ta verifikonte
  Per kete eshte policia mer denoncim e veperob jo te behet pal ata qe fusin duart ne zgjedhje fatin e keti dok. Psikopatit te ken
  Blen vota nje doktorr qe ninimalja fiton 100€ ne dite
  Po nje i pa pun çfar duhet te bej
  Ti rri afer taulant balla familjes se la gruan e re e vajzen pa burr

  1. Po pse ky koqja tjeter mbi te cilin rendojne ato akuza cfare fitoi qe i humbi jeta atij dhe familjes se tij. Kush do kujdeset per to.Politika te perdor si limoni. Te mban sa ke leng e te shtrydh deri ne fund. Kur s’ke c’te japesh me te hedh. Burgu mer daje do leke. Prit prit se ku i dihet. Hasmi te ruan e te vret diten me te bukur kur ti s’e pret dhe aty ku te djeg me shume. Cer fitoi ky bolja qe duke qene mire e bukur i hapi probleme vetes. Sa per trim e pame sa ishte ia dha vrapit me pistoleten ne dore. Pastaj kur i kercenohej jeta pse nuk shtiu mbi ate qe kishte pistoleten por mbi kete doktorrin qe ishte me dual ne xhepa. Sa te kete karna qe ikin per lesh dhe behen copash pas partive keshtu do vazhdojme ne

  2. Edhe gruaja gjen burre edhe vajza gjen burre por mjere ai qe iku dhe nuk kthehet me. Po ashtu si ky bolja qe la familjen vetem dhe me sa duket do te rri brenda per 1 kohe te gjate cer fitoi.?

 12. Nje pamje me kamer sigurie mjafton per te treguar te verteten kushdo qe mbulon te verteten mban mbi shpine fajin per ndryshim te se vertetes, dikur e verteta del, ata qe e fshehin me shume e rendojne gjendjen, nese shteti do nderhynte nuk do kishte viktima por shteti vrapon per te fshehur prova dhe skandalet plasin kudo, pisllèku del ne siperfaqe sado mundohen ta mbulojne

 13. Arber Papleka i stafit elektoral te Gaz Bardhit, nje shume dekoruar, bile edhe nga vete Edi Rama kur ishte Tahiri Minister i Brendeshem, u vetdorezua pa e kerkuar kush. Armen e ka me leje! Deklaroi se ka shtene per vetmbrojtje.

  Klement Xhaferraj, Suel Cela te stafit elektoral te Taulant Balles te perfshire ne te shtena me arme, ishin e jane ne kerkim, se ku e pse kete e di Taulant Balla. Armet i kane pa leje.

  Ne kete perplasje me arme, Arber Paplekas fale predatitjes ka ditur te qelloje me mire. Ate e ka bere per vetmbrojtje qe kushdo qe ka arme me Leje e ben. Ligji e parashikon denimin e rasteve te tilla, disa vite e kaq.
  Per keto tjeret qe fshihen e jane ne kerkim per shume vepra penale, ligji parashikon denime tjera te renda.

  1. Lejen e ka per tjeter vend o daku dhe per tjeter pune ketu e kisha muhabetin. Kurse per ato llumrat e tjere te futen mrena se shpeton i gjithe qyteti. Por.ajo qe desha te them eshte qe nese vertetohen ato 3 akuzat e prokurorise e ka punen keq se ne burg daku nuk te pjerdh njeri si di ta perdoresh pistoleten. Atje te shqyejne. Plus ajo qe po thosha eshte qe dhe ka hyre ne gjak. Plus burgut bahet edhe me hasem edhe per cfare. Daku jetojme ne Shqiperi dhe e dime si funksionojne gjerat. Tani me thuaj a ja vlen te besh kete per keto politikane? Ose.varicarin ik e vuaj
   Gaz Bardhi doli dhe e shiti. Drejtesia te veproje tha.Ai nuk ishte badigardi Im.

 14. Lejen e ka per tjeter vend o daku dhe per tjeter pune ketu e kisha muhabetin. Kurse per ato llumrat e tjere te futen mrena se shpeton i gjithe qyteti. Por.ajo qe desha te them eshte qe nese vertetohen ato 3 akuzat e prokurorise e ka punen keq se ne burg daku nuk te pjerdh njeri si di ta perdoresh pistoleten. Atje te shqyejne. Plus ajo qe po thosha eshte qe dhe ka hyre ne gjak. Plus burgut bahet edhe me hasem edhe per cfare. Daku jetojme ne Shqiperi dhe e dime si funksionojne gjerat. Tani me thuaj a ja vlen te besh kete per keto politikane? Ose.varicarin ik e vuaj
  Gaz Bardhi doli dhe e shiti. Drejtesia te veproje tha.Ai nuk ishte badigardi Im.

 15. Po 12 policet sebashku me dy zv.drejtoret e policise qe ishin prezent kane ndonje barcalete per te treguar apo vari lesht, se njerezit jane miza. Ne konference per shtyp, pas marrjes se deshmive nga ana e prokurorve, duhet te kishin dale 2 zv.drejtoret e policise prezent ne vendngjarje. Ata e kane pare dhe ndjekur dinamiken ne vend, dhe jo Ardi veliu nga tirana sebashku me prodhekuroret qe pertypin camcakez. shtet mortje

  1. Daku jane marre ne pyetje dhe ka filmime qysh ka ndodh ngjarja. Si ngjarje eshte e zbardhur por pas fjales se ambasadores tani nuk ka kthim mbrapa per ngjarjen. Lus zotin qe te plagosurit te sherohen se jane njerez . Mua me dhimbsen njerezit qe vriten kot qe disa te tjere tr sundojne sic kane sunduar keto 30 vjet.
   Tani dhe dicka qe te behesh mish per top per keto sundimtare s’ja vlen

 16. Kur i shikon keta fytyrat e drejtesise gjeja e pare qe te ben pershtypje eshte koka dhe trashesia e qafes, duken si gica te tejshendoshur. Sic duket keta hane mish derri 3 here ne dite!
  Si mund te presesh drejtesi nga kokederra te tille! Keta duken si vellezerit e Talulan Palles te gjithe.
  Turpi i botes!

 17. Mëngjesin e kësaj të premteje i gjithë opinioni publik u shokua nga deklaratat tronditëse të kandidatit për deputet të PD-së, ku ky i fundit perbetohej se ngjarja e ELbasanit do te perseritej nga PD.

  Qindra qytetarë kanë shpërthyer kundër këtyre deklaratave skandaloze të bëra nga Xhelal Mziu. “Bishti i qenit mbetet bisht qeni. Ju doni të riktheni ’97-ën”, janë disa nga deklaratat e qytetarëve.ti tiranci te qifshin fisin keta tropojanet shpellkare te salihut e mziut dhe ti je ne rregull besoj

  1. Mengjesin e kesaj te premte kriminelet e Rilindjes e kuptuan se mund te bejne gansterrin me policine e me qytetare te thjeshte duke i mare me shpulla e grushta , poooor vjen momenti qe ze ne hundlesh nje dite. Zullimi keputet kur trashet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu