• |
ide | kryesore

Ende pa u zhvilluar, Oscar shkruan histori

-Instant, F1, Paparazzi

Edhe para se të hapen zarfat, Çmimet e 93-të të Akademisë tashmë kanë lënë gjurmët e tyre duke shkruar histori.


Eventi do të zhvillohet këtë të dielë por vazhdoni të lexoni për të zbuluar përse duhet të filloni të festoni për një “epokë të re”.


Gratë në regji: Prej disa kohësh femrat pothuajse ishin “zhdukur” nga lista e nominimeve si regjia më e mirë. Këtë vit, janë dy.
Chloé Zhao, e cila fitoi një Globin e Artë për regjinë më të mirë në Mars, është në konkurrencën e “Nomadland” (i cili gjithashtu është nominuar për filmin më të mirë).
Dhe Emerald Fennell është një pretendente për filmin e saj “Promising Young Woman.”

Ekipi prodhues All-Black: Për herë të parë ndonjëherë, një nga filmat e paraqitur për fotografinë më të mirë ka një ekip prodhues të gjithë me ngjyrë.
“Judas and the Black Mesiah”, drejtuar nga Shaka King, është i nominuar për fotografimë më të mirë dhe përqendrohet në historinë e vërtetë të liderit të Pantherit të Zi, Fred Hampton (i luajtur nga Daniel Kaluuya) dhe ëilliam O’Neal (i luajtur nga LaKeith Stanfield), njeriu i cili u infiltrua në organizatën politike me urdhër të qeverisë amerikane. Të dy Kaluuya dhe Stanfield janë nominuar për aktorin më të mirë dytësor, së bashku me një njeri tjetër me ngjyrë, Leslie Odom Jr, për rolin e tij në “Një natë në Miami”.

Përfaqësimi aziatik: Jo vetëm që Zhao është gruaja e parë aziatike me ngjyrë që është nominuar si regjisore, por ka edhe të tjerë që gjithashtu vlerësohen për herë të parë në historinë e Oscar.
Steven Yeun, një aktor amerikan i lindur në Korenë e Jugut, është njeriu i parë me origjinë aziatike që siguroi një nominim të aktorit më të mirë për punën e tij në “Minari” i cili, është gjithashtu i nominuar për fotografinë më të mirë.

Mbretëresha Viola: Me nominimin e saj në kategorinë e aktores më të mirë për interpretimin e saj në “Ma Rainey’s Black Bottom”, Viola Davis u bë aktorja me ngjyrë më e nominuara për Oskar ndonjëherë.

Një moment për aktorët myslimanë: Riz Ahmed është aktori i parë musliman që është nominuar si aktori më i mirë për kthesën e tij në “Sound of Metal”.Mahershala Ali ishte aktori i parë mysliman që fitoi në kategorinë e aktorit dytësor për “Moonlight” në 2017 dhe “Green Book” në 2019.

Sir Anthony Hopkins: Në moshën 83 vjeçare, ai është i nominuari më i vjetër në kategorinë e aktorit më të mirë ndonjëherë, një titull që më parë Richard Farnsëorth e kishte mbajtur kur u nominua në moshën 79 vjeç për “The Straight Story” më shumë se 20 vjet më parë.

©LAPSI.AL

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu