• |
ide | kryesore

Patronazhistët pushtojnë shtypin botëror: BIG Brother përgjimesh në Shqipëri

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Një BiG Brother gjigand përgjimesh i organizuar nga partia në pushtet për qëllimet e saj elektorale. Kështu ka filluar ta etiketojë shtypi botëror skandalin e zbuluar nga Lapsi.al me survejimin e 910 mijë qytetarëve të Tiranës.


Si duhet kuptuar vendimi i Gjykatës së Strasburgut pro Lapsi.al


“Shqipëria është shokuar nga  skandali i Big Brother ku të dhënat private dhe përkatësitë politike të qindra mijëra votuesve janë mbledhur në një bazë të dhënash në dispozicion vetëm të partisë në pushtet”, shkruan gazetari hollandez, Jarl van der Ploeg. Në një shkrim të gjatë në gazetën “De Volkskrant“, që e lidh këtë ngjarje me zgjedhjet e 25 prillit ai thotë: “Baza e të dhënave thuhet se është rritur veçanërisht kur shqiptarët ishin të detyruar të plotësonin formularët online gjatë mbylljes në shtëpi pëë shkak të koronës për të shkuar, për shembull, në supermarket”.

Po të njëjtën temë ka gjykuar si super interesante edhe gazeta zvicerane Neue Zürcher Zeitung. Në artikullin e gazetarit, Volker Pabst nënvizohet se me dy mandatet e Ramës shpresat e para 8 vjetëve se ai do të reformonte Shqipërinë janë shuar. Aty i bëhet një analizë mënyrave se si rilindja i ka manipuluar zgjedhjet, duke përmendur përgjimet e Bild për votimet e Durrësit dhe Dibrës, dhe jepen shembuj të rritjes së tendencave autoritariste për të goditur mediat e pavarura. Përpos rastit të mbylljes së Agon Channel e përditshmja i kushton vëmendje edhe scoop-it të Lapsi.al. “Edhe pas skandalit të fundit, Rama kundërsulmoi menjëherë dhe akuzoi portalin Lapsi.al se ka manipuluar të dhënat. Media on line zbuloi se partia e tij mban listat e informacionit personal për 910,000 votues që mund të përdoren për të ndikuar tek ata. Disa shqiptarë ndihen të frikësuar sepse kujtojnë metodat e frikshme të policisë sekrete komuniste, Sigurimit të shtetit” shkruan gazetari Volker Pabst.

Zbulimi i patronazhistëve/ Iliriana Olldashi, një kamikaze e drejtësisë së rilindur

Ringjalljen e fantazmave të së shkuarës pas këtyre zgjedhjeve që shumëkush i interpreton si përpjekje për instalimin përfundimtar të një rregjimi e ka cekur edhe gazeta hollandeze, “De Volkskrant”. “Ajo që e bën çështjen tepër të ndjeshme është se diktatura komuniste, e cila drejtoi Shqipërinë deri në 1992, përdori një sistem të ngjashëm patronazhi me një total prej 14,000 spiunësh që vëzhgonin popullsinë. Zgjedhjet e së dielës janë të dhjetat që nga heqja e asaj diktature dhe, për shkak të këtij numri simbolik, duhet të jenë për të ardhmen, në vend të së kaluarës” thotë gazetari, Jarl van der Ploeg.

“Të dhënat e rreth gjashtëqind punonjësve të ambasadave të huaja në Tiranë, përfshirë personelin e ambasadës Hollandeze, janë gjithashtu në bazën e të dhënave, shkruan faqja e lajmeve Lapsi.al. Lapsi ishte gjithashtu mediumi i parë që publikoi screenshots të bazës së të dhënave javën e kaluar. Ministria Hollandeze e Punëve të Jashtme pranon që lista përmban informacione personale të punonjësve të ambasadës dhe e quan ekzistencën e bazës së të dhënave “shqetësuese”. “Punonjësit e ambasadës kanë raportuar ose do të raportojnë këtë,” tha një zëdhënës” shkruan ai në artikull.

Heshtja e BE dhe SHBA/ 600 punonjës të ambasadave nën survejimin e patronazhistëve të PS

Gazeta hollandeze vëren me çudi edhe faktit që në vend që të nisnin hetimet ndaj autoriteteve shtetërore organet e drejtësisë iu vërsulën gazetarëve që publikuan skandalin. “Ajo që nuk ndihmon është se që kur lajmi doli javën e kaluar, kryeredaktori dhe botuesi i faqes të lajmeve Lapsi.al u pyetën nga agjentët e shërbimit anti-korrupsion dhe u detyruan që të zbulojnë burimet e tyre. Por askush është marrë ende në pyetje në lidhje me skandalin nga Partia Socialiste”.

Emrat/ 1800 policë të raportuar nga patronazhistët e Rilindjes, votat e sigurta mes shefave

Gazeta holandeze shpjegon edhe mënyrën se si funksionon sistemi i patronazhistëve, survejimi që ata bëjnë dhe shënimet që lënë për qytetarët e përgjuar. Ponashtu si homologët e tyre zviceranë edhe gazetarët holandezë i kushtojnë paragrafë të tërë justifikimeve që ka dhënë kryeministri Rama dhe sulmeve të tij ndaj gazetarëve te Lapsi.al.

©Lapsi.al

 

26 Comments

 1. Patronazhimi , perveçse nje turp dhe damke e madhe per ne si popuul nga beri edhe gaztor ne syte e botes .
  I gjati ine perveçse eshte krijuesi i kesaj çmendurie , vazhdon akoma te insistoje ne kete çmenduri . Te gabosh
  apo te beshe faj eshte normele , te insistosh ne gabimin dhe fajin tend deri ne absurditet (edhe pasi ta kane
  vene ne pah apo ta kane vertetuar) eshte çenduri apo marrezi e mirfillt . I gjati ine, thjesht eshte nje i marre .

  Une ketyre “patronazhisteve” ju them nje gje : diten e votimit votoni ke te doni perveç atyre qe me hir apo me pahir ju truperuan dhe ju detyruan te degjeneroni deri ne humbje te nderit dhe te cipes . Deklarojeni voten hapur sektit mavi ne menyre qe te pastroni shpirtin por edhe fytyren e nderin tuaj .

  Vellezer Shqiptar , votoni me zemer , votoni me tru por mos u beni vegla te politikes se mbrapsht . Votoni ku tua doje e bardha zemer , por kurre mos e shisni voten dhe kurre mos votoni per ata qe ju poshtruan apo u perpoqen tju poshterojne ne menyrat me meskine dhe perverse . Kush shet voten ka shitur nderin dhe kush shet nderin nuk meriton asgje me shume sesa peshtymen dhe perçmimin . Tung

  1. Sa per turp jemi bere, nga njera ane PS me patronazhiste nga ana tjeter PD me struktura paramilitare qe ndalojne robt ne rruge e perplasen me arme, e ne fund per te mos harruar LSI qe kapet cdo dite duke blere vota. Ne jo vetem qe sjemi per tu anetaresuar per ne BE po rrezik na kthejne dhe vizat me keto parti politike qe kemi

   1. Nje korrigjim se e paske harruar pa e shkruar:
    *”PS me Patronazhiste te Administrates Shteterore dhe Grupe Kriminale te Armatosura”.

    Po te kishte ndaluar PD njerez ne rruge do kishte shperthyer rrjeti me video te JOQ.

    Po te beje policia dhe prokuroria punen e vet nuk ka nevoje per njerez qe mbrojne voten nga shitblerja prej grupeve kriminale si ajo e Elbasanit, si dhe ajo video qe pretendon nuk do guxohej te ndodhte, por prokuroria do nderhynte po te qe e vertete.

 2. hahahaha e paska gjet basha nje atje sa per ta hedhur ne tregun e thashathemeve.

  NEJSE PD TE BEJ CTE DOJ POR PA NDRYSHU LIDER NUK FITON.
  TE ISHTE JOZEFINA TOPALLI OSE MAJLINDA BREGU E KISHIN NXJERR RAMEN ZGUPTHI JASHT.

 3. ”’ Baza e të dhënave thuhet se është rritur veçanërisht kur shqiptarët ishin të detyruar të plotësonin formularët online gjatë mbylljes në shtëpi pëë shkak të koronës për të shkuar, për shembull, në supermarket ”’

  Aman dhe ky gazetar qe merret me ‘ thuhet se… ‘ qenka ?
  ‘ thuhet se.. ‘ , ‘ pershperitet se … ‘ , ‘ mendohet se… ‘
  Keto jane frazat tipike te gazetareve te dores se trete qe merren me shume me scoop e lajmit se sa me vertetesine e tij.

 4. Qenka lodhur ai gazetari Tropojano – Hollandez Vincent Triest duke derguar e-maile te njohurve te tij ne Hollande per hesap te Shkurdhaktu dhe Bushatit.
  SHTYPI NDERKOMBETAR = dy gazeta .

  1. Edhe hollandezin njeri te Saliut e bot? Paskeni qene patetike te mjere

   GAGAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHA

   1. E qeshura jote tregon sa i trashe je . Lexoje dhe nje here komentin tim se mbase e kupton .
    Lexoje se mbase e kupton per cilin gazetar SHIPTARO – HOLLANDEZ e kam fjalen . Dhe po te besh ca kerkime te vogla ne Google .. ky gazetari qe ka shkruar kete artikull eshte mik i ngushte me kete gazetarin e madh nderkombetar TROPOJANO-HOLLANDEZ .
    Qetesohu,, merr fryme nga mekja e madhe qe pate.
    Po te merrje pak minuta per tu menduar para se te mekeshe do kuptoje se GOMARI ne kete histori je ti.
    Hajd tung.

    1. Llogjika e 80-Lekshave mund te nxjerri miqesine dhe origjinen si argument.
     Partia te ka caktuar ty patronazhist per ti patur ne mbikqyrje keta qe e din me siguri?

     Arsyetimi patronazhist: Ai qe ka shkruar kete artikull eshte mik i ngushte me gjysem tropojano-hollandezin Vincent. Meqense dhe Saliu eshte nga tropoja i bie qe jane ne sherbim te tij dhe kunder rilindjes duke shpifur te paverteta ne shtypin nderkombetar per hesap te Bushatit dhe Shkullakut.

     Gomarin si simbol e ka zene lideri suprem, eshte vetdeklaruar i tille dhe mjaft krenar ne menyre te sinqerte, rrjedhimisht te gjithe ndjekesit e tij quhen gomere dhe nuk keni pse kompleksoheni.

     Patetik i mjere ngelesh perseri.

 5. hiatoria tragjike shqiptare eshte gjelle corbe e prishur europiane…
  qe nga ndarja e kombit,
  plus injorimit te diktatures me te eger ne bote,
  plus injorimit te mos-cenverizimit dhe mos-dekomunistizimit,
  plus mbeshtetjes sorrosiane pa kushte rilindjes
  etj etj etj etj

 6. Me keto skandale si mund te iu mbushesh mendjen europianeve se shqiptaret meritojne te jene pjese e EU-se.
  Ky lideri yne global (vetem per skandale mund te quhet global) u jep mend europianeve, ky merr leksione vetem nga Erdogan dhe Putin.
  Paradoksi qe i ve shqiptaret ne udhekryq gjithmone.

 7. Shqiptaret e sotem duhet ta dine qe studimet historike kane vertetuar qe Nazistet e Hitlerit qendruan dhunshem ne pushtet dhe fale mbeshtetjes qe organit te kesaj partie “gestaspo” ja dhane populli gjerman me shumice, e njeta gje dhe per fashistet italian e komunistet e Shqiperise qe qendruan ne pushtet fale mbeshtetjes qe nje pjese e konsiderueshme e populli i dhe Armes se Sigurimit te shtetit. Ju pelqen diktatura? Vendosni!

 8. Mëngjesin e kësaj të premteje i gjithë opinioni publik u shokua nga deklaratat tronditëse të kandidatit për deputet të PD-së, ku ky i fundit perbetohej se ngjarja e ELbasanit do te perseritej nga PD.

  Qindra qytetarë kanë shpërthyer kundër këtyre deklaratave skandaloze të bëra nga Xhelal Mziu. “Bishti i qenit mbetet bisht qeni. Ju doni të riktheni ’97-ën”, janë disa nga deklaratat e qytetarëve./ b.h

  1. HA MUT HA , JU JENI DEGJENERATA TE LINDURA DHE ESHTE E KOTE TE MERRESH ME HU . PER NJE RROGE 300 MIJE LEKSHE SHISNI ME NON E ME BABE . MJERAN

 9. Media shqiptare me pergjithesi tha shyqyr qe ndodhi vrasja ne Elbasan dhe ky MEGASKANDAL u la ne harrese per ca dite!
  Por Partise iu zhyt paksa koka me mut, pergjithmone!

 10. SHQIPERI TE KAM DHJERE
  KOMUNISTET PO TE PALLOJN EDHE KETE HERE,
  46 VJET A NUK TE MJAFTUAN
  KUR N’BUZ T’GREMINES ATO TE CUAN.

  MOS RRI MA’ ME KRYE UL
  EDVIN SHKERDHUA ASHT GATI ME T’A NGUL,
  MENDJEN SHPEJT KTHJELLOJE
  EDVIN MUTIN N’GJIRIZ COJE!

 11. Në këtë pike, Xhelal Mziu nuk bëri asgjë të keqe më shumë. Atë që thuhet me zë të ulët në zyrat e PD dhe LSI, ai e tha me zë të lartë, në më shumë se një miting, ditën e djeshme.

  Ai pranoi se kanë ngritur struktura terroriste dhe janë gati të vrasin çdo kënd që dyshojnë, mjafton një telefonatë.

  Për shkak të reagimit të fortë që ka ngjallur sot në opinon ky qëndrim dhe shqetësimit ndërkombëtar, se Ilir Meta ka nisur të prishë procesin zgjedhor, mbështetur në prapavijë nga Sali Berisha, Xhelalit i shkruajtën një letër dhe ja vunë para kamerave ta lexonte, duke kërkuar ndjesë për ato që tha.

  Po përse kërkon ndjesë Xhelali?

  Për atë që tha se do t’ua bëjmë si në Elbasan?

  Deri më sot PD nuk ka pranuar se ka bërë ndonjë krim në Elbasan.O byrektore sa Mut te vaksinuar të salihut keni ngrene kete muaj sa po ju del muti nga veshet tani,por Prasin e salihut per tritanin mos e hiqni nga bytha,se me 25 prill do ju a nxjerrim nga goja o rraca me qelbur qe polli Kerma salih karaxhic berisha

 12. Lane kokrren e mutit shqupistat.
  Para nje jave botuan letren e motres se Sonila Cecos, si letra e nje “politikaneje gjermane”
  Tani nxjerrin kto karlliqet e Lules nga hollanda.

  Ne dt 26 do thojne anallim loje.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu