• |
ide | kryesore

Përmbytet gomonia, të paktën 130 persona zhduken në brigjet e Libisë

-Instant, Lajme, Planet

Të paktën 130 persona pretendohet se kanë mbetur të vdekur në brigjet e Libisë, pasi dyshohet se anija që po transportonte emigrant drejt Evropës, është mbytur.


Sipas mediave të huaja, anija SOS Mediterranee, raportoi se ka gjetur mbetjet e një gomoneje, e cila supozohet se ka mbajtur të paktën 130 persona.


Ekuipazhi i kësaj anije tha se s’kanë gjetur asnjë person të mbijetuar, ndërsa deri tani, janë parë vetëm 10 persona të mbytur.

Dyshohet se gomonia ka lundruar në një det të trazuar, e kjo është bërë shkak i përmbytjes së gomones dhe mbytjes së pasagjerëve.

Kontrabandistët shpesh “paketojnë” familje të dëshpëruara në gomone që ngecin përgjatë rrugës së rrezikshme të Mesdheut Qendror.

 

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu