• |
ide | kryesore

“Titulli është i yni, kjo fitore vlen 9 pikë”: Conte nuk ka më frikë asgjë, pas fitores me Veronën

-Instant, Sport

Suksesi i rëndësishëm për Interin e Contes, që me 1-0 në Verona, falë golit të Darmian, sheh titullin të afrohet pesë javë para fundit të kampionatit: “Topi në këtë pikë fillon të rëndojë mbi shumë lojtarë, ka presion – komentoi trajneri i Interit në fund të ndeshjes – edhe pse jemi duke bërë gjëra të shkëlqyera. Edhe sot kemi krijuar shumë, por duhet të përfitojmë. Të fitojmë këtë vit do ti vlejë shumë lojtarëve”.


“Marshimi ynë është i vazhdueshëm ndërsa ekipet e tjera po humbin pikë, këmba jonë është gjithmonë tek gazi – vazhdoi trajneri zikaltër në Dazn -. Ne kemi 95% të titullit të ngjitur në fanellë, fitorja sot kundër një ekipi të vështirë ishte shumë e rëndësishme, vlen nëntë pikë. Unë nuk jam bestyt, gjithmonë kam folur për titullin: kur firmosa gjithmonë kam pasur shansin të paktën 1% për të fituar me këtë klub. Objektivat e mi janë gjithmonë maksimale dhe e kuptoj që të gjithë nga unë presin që të fitoj dhe nëse nuk e bëj, bëhet problem”.


Trajneri është gati të ndryshojë historinë e grupit të ekipit të Inter: “Në këto dy vjet ne kemi punuar shumë edhe në kokën e lojtarëve, sepse ka kaluar një kohë e gjatë që ky klub nuk ishte konkurrues. Vitin e kaluar ne përfunduam të dytët në Europa League dhe në kampionat, këtë vit jemi një hap larg titullit. Ka punë për të bërë jo vetëm në teknikë dhe taktikë, por edhe në kokën e lojtarëve. Pak fitues janë argëtues dhe të lehtë, sepse kjo rrugë është shumë e vështirë dhe sakrificat janë të nevojshme. Kushdo e kërkon shihet me të keq, por pastaj në fund rezultati të çon të fitosh lojtarët që e kuptojnë se drejtimi është i sigurt dhe rruga është e drejtë. Kjo është ajo që ndodhi tek Inter”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu