• |
ide | kryesore

Zgjedhjet/ Sot votojnë mijëra të burgosur (Shifrat)

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

2971 të burgosur dhe të paraburgosur kanë të drejtë të votojnë ditën e sotme.


20 qendra votimi janë hapur këtë mëngjes edhe në burgjet e vendit.


Të burgosurit kanë të drejtë të zgjedhin kandidatët e qarkut në të cilin janë duke vuajtur dënimin, pa marrë parasysh se nga vijnë. Në çdo burg është ngritur një qendër votimi, e cila do të administrohet nga komisionerë të jashtëm, ndërsa të gjitha votat do të numërohen jashtë.

Në bazë të të dhënave, rreth 2400 të burgosur do të ndalohen të ushtrojnë të drejtën e votës. Kjo pasi disa prej tyre janë të dënuar për vepra të rënda penale, dhe ligji i dekriminalizimit iu heq të drejtën të zgjedhin. Të tjerë nuk kanë karta identiteti, ndërsa disa nuk kanë shprehur dëshirë që të japin verdiktin e tyre.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu