• |
ide | kryesore

Video/ Në Old Trafford tjetër ‘masakrim’ për Romën: United i bën gjashtë, Villareal fiton ngushtë me Arsenal

-Instant, F1, Sport, Video

Shembje totale e Romës në Old Trafford. Në ndeshjen e parë gjysëmfinale të Europa League skuadra e Fonseca humbet 6-2 kundër Manchester United e sheh ti largohet finalja e kompeticionit. Në Manchester Bruno Fernandes (9′) hapi serinë e golave, pastaj verdhekuqtë përmbysën rezultatin me Pellegrini (15′) e Dzeko (34′). Gola që vetëm shkaktuar reagimin e Red Devils: dygolësh i Cavani (48′ e 64′), penallti e Bruno Fernandes (71′) e gola të Pogba (75′) e Greenwood (86′). Në ndeshjen tjetër fiton Villareal, por 2-1 ndaj Arsenal mund të mos mjaftojë në Londër, në kthim.


MANCHESTER UNITED – ROMA 6-2
Me makthin e një 7-1 të pësuar në Old Trafford në 2007, ajri i Manchester sic duket nuk i bën mirë Romës, edhe pse kanë kaluar 14 vjet tashmë. Mbi Romën peshuan jo pak tre zëvendësimet e detyruara që në pjesën e parë, duke e lënë Fonseca pa mundësi ndërhyrje në të dytën. Roma pësoi golin e parë në Old Trafford që në minutën e 9, në gjysëmfinalen e vajtjes së Europa League. Një aksion fantastik i anglezëve, nisur nga Pogba e finalizuar nga Bruno Fernandes. Portugezi e kaloi topin mbi portierin, pas një asist të Cavanit. Por Roma qendroi në disavantazh vetëm 6 minuta. Italianët reaguan pas golit, por patën nevojë për një penallti në minutën e 15 për të ekuilibruar ndeshjen kundër United. Një prekje e topit me dorë nga Pogba u vlerësua nga VAR si penallti e nga pika e bardhë nuk gabon Pellegrini, që mposhti tentativën e De Geas për të shpëtuar rezultatin. Nuk mund ta besonin anglezët atë që ndodhi në Old Trafford me Romën që përmbysi gjithcka që në pjesën e parë. Italianët shënuan golin e dytë në minutën e 34 me sulmuesin e tyre kryesor. Merita është në fakt e Mkhitaryan që gjeti të lirë në zonë Pellegrinin krosimi i të cilit u shty në rrjetë nga Dzeko. Ish-sulmuesi i City festoi në stadiumin e ish-rivalëve të vjetër, por gëzimi zgjati pak, sepse në pjesën e dytë nuk pati më ndeshje. Anglezët u kthyen të barazojnë rezultatin me një gol brilant të Cavanit. Uruguajani shtangu Miranten, pas një asist të Bruno Fernandes në minutën e 48, duke i cuar shifrat në 2-2. United u kthye të jetë në avantazh në Old Trafford, me Edinson Cavani protagonist absolut. Fatal, në fakt, gabimi i Mirantes, që zëvendësoi Lopez të dëmtuar, në minutën e 64. Portieri grushtoi keq goditjen e Bissaka, duke e lënë në këmbët e urguajanit që vetëm e shtyu në portë për 3-2 në favor të anglezëve. Një pjesë e dytë për tu harruar, për Romën që u shkatërrua totalisht. Një ndërhyrje energjike më shumë se duhet i Smalling ndaj Cavanit shkakton penalltinë që i lejon Bruno Fernandes të shënojë dygolëshin e tij personal nga pika e bardhë. Paul Pogba shënoi golin e pestë me një goditje me kokë që anoi krejtësisht kualifikimin nga ana e anglezëve, përpara se Greenëood të mbyllte historinë në minutën e 86 me golin e 6-2, që lë pa shpresë italianët.

VILLAREAL – ARSENAL 2-1
Asnjë verdikt përfundimtar pas 90 minutave të para në Spanjë: Villarreal fitoi gjysmëfinalen e ndeshjes së parë duke mposhtur Arsenalin 2-1, por gjithçka është ende e hapur për kualifikimin në finalen e Europa League. Në pritje të kthimit të Emirates, megjithatë, një hakmarrje e vogël është arritur nga Unai Emery, që arriti në aktin e fundit të Baku në pankinën e Topçinjve, i mundur 4-1 nga Chelsea i Sarri dhe me trajnerin spanjoll të shkarkuar në nëntor. Spanjollët kaluan në avantazh në minutën e 5’ me Trigueros: Chukëueze hyri në zonë nga e majta dhe i shërbeu Trigueros, që mposhti Leno me një diagonale të saktë. Në të 29’ Albiol dyfishoi në zhvillimin e një goditje këndi. Gerard Moreno uli topin në zonë dhe një devijim nga afër i Raul Albiol, i lënë i lirë, fiksoi shifrat 2-0. Në pjesën e dytë, situata e miqve u përkeqësua, sepse në minutën e 57-të Ceballos bëri një faull të rëndë ndaj Parejos dhe doli me karton të kuq, duke e lënë ekipin e tij me dhjetë lojtarë. Megjithatë, Arsenali arriti të ngushtojë hendekun falë Lenos, autor i një mrekullie në goditjen e Gerard Moreno, dhe Pépé, i cili nga pika e bardhë shënoi golin që mund të jetë shumë i rëndësishëm në ndeshjen e kthimit. Kartoni i dytë i verdhë edhe për Capoue të Villareal (68 ‘dhe 80’), që ktheu barazinë numerike, ndërsa në fund Aubameyang humbi mundësinë e barazimit duke goditur Rullin. Përfundon 2-1, një rezultat që do të lejojë Villarreal të shkojë në Londër për të luajtur për një barazim. Nga ana tjetër, Arsenalit i duhet të paktën një fitore 1-0 për të arritur në finalen e Europa League. Këtë herë pa Emery, i cili në vend të kësaj do të kërkojë pjesëmarrjen e pestë në aktin përfundimtar të kompeticionit.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu