• |
ide | kryesore

Kadilli rikonfirmon kandidimin për kryetar të PD: Basha të dorëhiqet

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Anëtari i Kryesisë së Partisë Demokratike, Fatbardh Kadilli, ka kërkuar sërish dorëheqjen e kryedemokratit Lulzim Basha.


Në një deklaratë për media, Kadilli ka rikonfirmuar sërish kandidaturën e tij për kryetar të PD, duke shtuar se “Basha nuk qe i zoti të na drejtonte në fitore”.


“Zgjedhjet ishin dhe mbeten të pandershme. Pushteti përdori çdo mjet për të deformuar vullnetin e shqiptarëve. Provat e kapura dhe të dokumentuara që do publikohen së afërmi, vetëm sa provojnë fenomenin. Beteja ligjore nuk duhet të shërbejë për radikalizim politik, çdo tensionim është i qëllimshëm, nuk i shërben interesit të demokratëve dhe as shqiptarëve. Barrikada para portës nga ku Basha u betua se nuk dorëzohet, është i tepërt. Kërkoj mirëkuptimin e të gjithë anëtarëve të PD të trishtuar nga humbja, jam këtu për të rikonfirmuar vendimin tim për të kandiduar për kryetar të PD, për t’i kërkuar Bashës dorëheqjen. Ka shteruar dhe nuk jep më opsion për të ardhmen, E kam mbështetur me vetëmohim për të na drejtuar në fitore. Nuk ja doli, nuk diti, nuk qe i zoti. Këtë deklaratë në këtë udhëtim që kam nisur dëshiroja ta bëja në ambientet e PD, kam kërkuar hapësira, por si njeri që ka hapësirën e vetëm në partinë e lirisë. Shpresoj që këto të jenë keqkuptime dhe të zgjidhen shpejt dhe tu flasë anëtarëve nga selia. Nuk dua të hy në partinë time vjedhurazi, por si një njeri që ka hapësirën e tij të lirisë. Është problemi i Bashës nëse shqiptarët nuk zgjedhin atë para thesit të miellit”, tha ai.

12 Comments

 1. Kadill , po deshe largimin e Bashes mbeshtet Agron Shehaj per kryetar te PD. Nuk ke dimensionet qe i duhen nje lideri opozite. Thjesht do te perdori Basha si Maqo Lakror.

  1. SI NUK KUPTONI QE KJO ESHTE LOJE E BERISHES PER TE RIKONFIRMUAR BASHEN KRYETAR.

   KANE RENE DAKORT ME BASHEN QE KY TE FILLOJE FUSHATEN BRENDA PD PER KRYETAR.

   KANDIDON, HUMB ZGJEDHJET PER KRYETAR PERBALLE BASHES DHE JA KU PRAPE DEL BASHA KRYETAR.

   FILLOI FUSHATEN TANI ME “GJUHE TE ASHPER” QE MOS TE DUKET PROCESI ZGJEDHOR BRENDA PD SI FARSE…..POR ME TE VERTETE ESHTE NJE FARESEEE E MADHE.

 2. Ja nje hale qe e nxorri koken. Le te kandidoje, por perpara duhet ti marre nje certifikate virgjerie kreshnik spahiut per kohen qe ka punuar ke zmq. Sepse nese atje vodhi fondet dhe deshtoi si mundet ti lihet ne dore nje parti ?? Ky, Jari dhe erla, per momentin se do dalin dhe te tjere, jane pampersat e berishes, lehtesisht te shantazhueshem

 3. Me sa duket nje jugor do arrije ne krye te PD, sic e kane te gjitha partite ne Shqiperi.
  Qe nga Enveri e deri te ky Edveri qe kemi ne veriu eshte diskriminuar barbarisht, saqe akoma etiketohen si “te huaj” ne vendin e tyre. Edi Rama i ka quajtur cecene, i ka quajtur qenie me predispozicion gjenetik per te qene qytetare te dores se dyte. Fale kesaj strategjie te Edi Rama beri ndarjen teritoriale sapo erdhi ne pushtet; nga 66 njesi vendore vetem 8-9 jane ne veri, pjesa tjeter rreth 90% jane ne jug. Barbari qe i kalon ato qe bente Enveri.
  Imagjiinoni bashki te tilla si; Kelcyra, Ura vajgurore, Polican, Libohove, Memaliaj, e nje sere fshatrash ne jug qe s’kane as 700 banore kane status bashkie, sepse punesojne rilindas, marrin fonde e tendera nga rilindja, etj.
  Veriu i vendit ne saj te polikes shpopulluese e denigruese te Edi Rames, eshte larguar nga vendi ose ka perfunduar ne disa zona periferike te Tiranes, qe i quan si refugjate, dhe trajtohen si te ishin siriane me zero akses ne punesimin ne administrate apo sherbime publike.
  E gjithe policia e ushtria eshte nga jugu, e gjithe administrata qendrore qe nga ministrat, zevendesat, drejtoret e deri te rojet ne ministri flasin me dialekt Tepelene/Vlore/Giirokastre.
  Ne cdo kapilar te shoqerise eshte injektuar e shtuar urrejtja dhe racizmi per veriun saqe percillet ne menyre te verber nga njeri brez ne tjetrin nga Edi Rama dhe ekipi i tij.
  Ky eshte realitet o njerez te mjere te ketij vendi!

  1. Ke shume te drejte “Goni”. Ndarja Jug Veri ka qene arme shume e forte edhe e qoftelargut Enver Hoxhes. Te persekutuarit e Jugut ne kohen e tij, dergoheshin ne Veri se atje ishte ferri, varferia dhe shtypja me e madhe. Kur nuk ja doli Enveri, as ky sdo tja dale. Verioret jane mesuesit me te medhenj te Edi Rames, ata nga meson dhe i perdor me hile kunder tyre. Por nuk do shkoje gjate kjo histori. E keni pare si merr fryme dhe dhitet Edi sa here leviz dicka ne veri? Ben si trim, por breket i mbush me mut sa here leviz veriu. E di ai se ca munden ti bejne, prandaj i godet ne hije, nga pas, me varferi, me budallenj ne krye te bashkive, por se ka te gjate. Fundi i tij po vjen dhe bashke me te edhe ndarjes Jug Veri do ti vije fundi.

   1. Per Shpresen dhe Gonin.
    Me gjeni nje prov me figur ose me shkrim.
    Ku Rama ka then dicka ulese dhe provokuese per veriun.
    Po pres….
    Nese nuk gjeni.
    Un do ju gjej dhjetra fakte dhe prova, se cfar ka then e cfar ka ber lideri i “bashkimit” veri jug.
    Po ju pres….. Qe tju kthej pergjigje.

  1. Te jap une nje jo me shkrim por me ze e figure. Te kujtohet rasti i kukesit kur tha: “qe nuk i ngrefet kuksianeve…..”. E pe pergjigjen e kukesit per ngrefje o kar….. . Perjashtimisht nga konstektsti, sepse dicka te tille ska guxuar tua thoshte ne jug dhe me kete nuk dua te coj uje ne ate qe aludohet, por e verteta duket qe ne Investime, ne infrastrukture, ne punesim e ne cdo aspekt…..

 4. Qytetarët e Tiranës janë votuesit më të lirë që ekzistojnë në Shqipëri, janë kampioni më përfaqësues i popullsisë shqiptare dhe ata në shumicë votuan PS-në.

  Nuk ka dyshim që partia në pushtet ofron më shumë klientelizëm dhe tërheq më shumë elementët kriminalë sesa opozita, por ndonëse të rëndësishëm këta nuk janë faktorë përcaktues në garën elektorale. Mjafton të kujtojmë se në vitin 2005, PD përballej me një nivel shumë të lartë krimi dhe me një nivel shitblerje të votës edhe më të lartë se sot, e megjithatë i fitoi zgjedhjet.

  Ideja se po bëhet nami me shitblerjen e votës më shumë se rritjen e këtij fenomeni reflekton ndjeshmërinë më të lartë që ne si shoqëri kemi ndaj tij sot. Dje ky fenomen ishte aq i përhapur dhe i pranuar saqë dhënia e lekëve dhe ushqimeve bëhej haptas, në mes të ditës.Sa e zgjuar ky shpresa kur flet per trima,trim eshte Ai qe ka tru ne koke dhe jo Ai qe e ka mbushur koken me tul buke nga vicidoli

 5. Ne vazhdim te komentit per Veriun jam shume dakordme Gonin nuk i heq asnje presje, te gjitha jane fakte, nuk ka nevoje te jeshe “ANAL-ist” per te pare realitetin ky eshte zhytur kjo pjese e vendit.

  Vini re ke ka promovuar nga veriu; Sadri Abazi, Safet Gjici (Gici), Rakip Suli, Frroket, Doshet, Shukriun, etj,.
  Promovimi i te tille injoranteve eshte pjese e strategjise se tij per te vene ne dukje pjesen injorante e kriminale te veriut per t’a diskredituar e zhgarravitur ate pjese te vendit.

  Imagjinoni ku do katandiset vendi me kete lider global per 15-20 vitet e ardhshme qe do te jete ne pushtet?!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu