• |
ide | kryesore

Farsa zgjedhore/ Provat filmike se Vetëvendosja kishte dhjetëfishin e votave që iu njohën zyrtarisht

-Instant, Kryesore

Çdo herë që fut dorën në batërdinë elektorale të 25 prillit, asnjëherë nuk mbetesh i zhgënjyer. Këtë herë ka qenë drejtuesi i Lëvizjes Vetëvendosje në Shqipëri, Boiken Abazi, që ka tentuar  ta bëjë. Ai ka pasur durimin të krahasojë rezultatin e KQZ dhe atë faktik që del nga kqyrja e videove zyrtare të numërimit të votave. Diferenca ëshë rrënqethëse. VV ka marrë të paktën dhjetfishin e votave që i kanë quajtur zyrtarisht. Testi është bërë në zonën e Bërzhitës e cila kishte 8 qendra votimi.


“Sot, një ekip i aktivistëve të Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Tiranë përzgjodhi në mënyrë rastësore për monitorim të pamjeve filmike Njësinë Administrative Bërzhitë në Bashkinë e Tiranës, me tetë ( 8 ) Qendra Votimi. Numërimi i kutive të votimit të këtyre 8 qendrave është bërë në shkollën “1 Maji”, KZAZ nr. 30 në Tiranë” ka shpjeguar Abazi. Ai thotë se ndërsa për kandidaturën e tij janë shkruar tre vota, potencialisht ato kanë qene 31, sepse disa nuk janë llogaritur fare, disa janë prishur duke shenjuar mbi to dhe në disa të tjera është votuar në të njëjtën fletë edhe PS ose PD.


Abazi dhe ekipi i tij kanë nxjerrë nga video konkretisht se si është shpërbërë vota e tyre: “2 vota të tjera kanë qenë të vlefshme, të sakta dhe nuk janë marrë parasysh e nuk janë pasqyruar në procesverbal”. Por ata vënë në dyshim edhe votën që ka dalë e gjoja e pavlefshme. Këto zgjedhje shënuan njëmrekord me 5% të votave të pavlefshme ose plot 83 mijë të tilla. Vetëm në Tiranë ku bën pjesë edhe Bërzhita dolën 18 mijë e 400 vota të pavlefshme.

Në zonën e parë në video 21 vota të Vetëvendosjes kanë dy shenja X: një për kandidatin e pavarur dhe një për PS. 4 vota të tjera kanë dy shenja X: një për kandidatin e pavarur dhe një për PD.1 votë ka tre shenja X: një për kandidatin e pavarur, një për PS dhe një për PD. “Kjo do të thotë se nga 3 vota, potecialisht në Bërzhitë numri i votave tona mund të ketë qenë 31…Krimi elektoral duhet ndëshkuar! Njësia administrative Bërzhitë, e përzgjedhur prej nesh në mënyrë rastëore, dëshmon se ka patur një deformim të votës dhe shkelje të rënda ligjore” këmbëngul Abazi i cili i ka faktuar edhe me foto pretendimet e tij.
©Lapsi.al

29 Comments

 1. E pritshme, qellimisht u zgjodh fleta ne ate format ne menyre qe te ishte me e lehte tu manipulonte.

  Manipulimet me votat jane te disallojshme, duhet te rikontrollojne dhe rishohin cdo gje.

  Duke qene se komisioneret jane shantazhuar, kercenuar dhe blere, Opozita duhet te shohi edhe kamerat ambjentale brenda dhe jashte KZAZ e QV.

  1. o kari 00:25 … ka mbaruar gjithcka se kupton?! do rrish dhe plot 4 vjet ketu te hash mutin e shkullakut dhe bushatit

   1. Ju bodrumaxhinjte te bunkeri Rames nuk e keni ndare karin dhe mutin nga goja gjithe keto vite.
    Nuk keni faj, se ju flet subkoshjenca, jeni bere kaps me sufllaqe dhe presioni i mutit ju ka shkuar ne tru dhe vetem kari i Rames mund te ju cliroje nga kapslleku mendor, prandaj e keni kerkuar dhe kerkoni me ngulm.

   2. 09:20
    Mos e fyej aqe rende komentuesin “v” !
    Une do te thosha se “v” do rri plot 4 vjet te haje byrek dhe t’i mari ere mutit babuinit Shkullak dhe hardhuces Bushat.

  2. Statistikisht egzistojne 5 mundesi. Le ti marrim me shance te barabarte te pese mundesite.
   1) votuesit e kane bere gabimin vete ne fleten e votimit. ( 20%)
   2) vota ka qene per VV por me vone i eshte vene dhe nje kryq per PS (20%)
   3) vota ka qene per VV por me vone i eshte vene dhe nje kryq per PD (20%)
   4) vota ka qene per PS por me vone i eshte vene dhe nje kryq per VV (20%)
   5) vota ka qene per PD por me vone i eshte vene dhe nje kryq per VV ( 20%)

   Pra shanci qe VV te kete humbur vota ne menyre te pa drejte eshte 40%.

   – Ne total jane konstatuar 31 vota nga te cilat 21 vota kane qene per PS si parti por kane dhe nje kryq tek kandidati i VV, Kjo duket me shume si berje te pavlefshme te votes per PS. Ne shumicen e rasteve votuesit votojne ne fillim per partine dhe pastaj per personin, ose nuk e vene fare kryqin per personin.
   Ketu ka vend per manipulim , pasi keto flete mund te marrin dhe nje kryq tjeter per nje person te nje partie tjeter dhe fleta behet e pavlefshme.

   Vota te pavlefshme kemi : 31 – 3 ( te rregulta) – 2 ( te pa pasqyruara per VV) = 26 vota
   Numri me i madh i votave qe VV mund te shpresoje nga keto 26 votat eshte 40% x 26 vota = 10 vota.

   Pretendimi i VV eshte tjeter ( sepse pretendon te 31 votat ) dhe perllogaritja statistikore eshte tjeter , maximumi mund te merrte 15 vota ( 10 nga te pavlefshmet + 3 votat e rregullta + 2 votat e pa pasqyruara)

   1. Po ci ke kto llogari kalamajsh.
    Dhe kush do ja hiqte voten PS e tja jepte LVV duke e bere te pavlefshme?

    Nga totali i votave te pavlefshme ne disfavor LVV ka patur manipulim me 2 zgjedhje pra 21PS dhe 4 PD. Probabiliteti eshte me i larte qe komisioneri socialist ti kete bere te pavlefshme duke zgjedhur PS, me arsyetimin se ishin prane njera tjetres dhe mund te justifikohej me lehte “gabimi njerzor” duke qene se PS ka patur numrin 12 dhe LVV numrin 13.
    Sigurisht ka markuar dhe parti te tjera duke u perpjekur ta pergjithsoje dhe perhapi fenomenin.

    1. Me kete mendjen tende nuk shkohet as ne hale. Po sikur te them un qe te gjitha i ka bere numeruesi i PD ? Si do ma kundershtosh ti kete gje ?

     1. Nuk konkuroheni me llogjike halesh, jeni te paarritshem.

      As e vej ne diskutim qe mund te keni kompromentuar edhe numeruesit e Opozites. Per kete arsye kerkova qe te shohin kamerat ambjentale per te pare veprimet e gjithsecilit dhe te ndeshkohen me burg pa perjashtim kushdo qe ka deformuar voten.

      Sa per llogjike te thjeshte, pales me te interesuar per te defaktorizuar LVV dhe per te patur monopolin e te majtes eshte PS

     1. Kur jeni injorant ne kete fush mos flisni.
      Nese…. Nese… Gjithmon ne nese… Kjo mund te ndodh vetem mbas nr te kutis.
      Pra flete e vv jan prishur kur 3 te tjeret i kan ndare fletet e tyre. Dhe fletet e vv i kan prishur.
      Po kjo nuk ndryshon ne asnje rast rezultatin, se vv ka nr te paperfillshem votash. Si do te jet kjo eshte shume e leht te zbulohet, pasi cdo gje eshte e filmuar.

    2. o “V”
     Pak statistike të ka bërë një analizë të saktë!bile nuk ka futur një fariant të gjashtë!
     atë të të bërit të PAVLEFSHME, me qëllim të votës!!
     sepse sipas asaj që pretendon abazi!?
     mund ta pretendojnë dhe të tjerët!!
     pavarsisht se janë paraqitur “foto” këtu nuk duket aspak qartë,por për të dalluar nëse është bërë e pavlefshme vota,pra pas votimit të personit,fare thjeshtë mund të shikohet “kaligrafia” e shënimit që është bërë!!
     ngjyra e stilolapsit,dhe duke qënë se hapja e kutive dhe monitorimi me kamera,nuk të lë mundësinë të nxjerrësh stilolapsin e të zhgaravitësh çtë duash!!
     si e thotë dhe abazi,të gjitha paskan qënë për dy partitë e fuqishme!ai që do ta bëjë votën e pavlefshme,pas votimit,pra manipulim nga numëruesit,nuk duhet patjetër të shënojë o PD,o PS,por mjafton të shënojë shpejt e shpejt njërën nga partitë e shumta!!
     kjo mbështet atë që thotë “Pak statistike”!

   2. Problemi eshte qe vetevendosja nuk kishte parti por vetem kandidat te pavarur keshtu qe nuk mund te vije me shume se 1 kryq. Pastaj probabilitetet funksionojne ne menyre te barabarte mes mundesive te ndryshme si thua ti vetem nese nuk peshon realitetin qe komisionere kishin vetem PD dhe PS dhe jo vetevendosja. Me “shume statistike” analiza jote eshte 100% e gabuar.

     1. Po shikoje fleten e votimit para se te shkruash se del bllof ashtu si dole. Vetevendosja nuk ishte subjekt zgjedhor por mbeshtet kandidate te pavarur qe jane ne flete vetem me emer dhe mbiemer. Shnet dhe perdori syte dhe trurin here tjeter para se te komentosh.

   3. Ke harruar dy variante.
    1- Votuesi ka votuar PS dhe ka kerkuar te votoje kandidatin me nr 13.
    2- Votuesi ka votuar PD, dhe ka kerkuar te votoje kandidatin me nr 13.
    Me vendimin e ri qe po pergatit KQZ, per rinumerim te votave te pavlefshme keto vota i kalojne PS dhe PD.
    Ose do te mbesin te pavlefshme.
    Mirupafshim ne 2029….

 2. Me pak fjale miku im po flet vetem per dy vota te qelbura. Dy vota ti paska ngrene. Nuk mundet ai burri keshtu. Duhet me sh VV ne Shqiperi

  1. Nuk ka vota te qelbura pervec atyre te rilindjes dhe LSI-se ne disa raste qe jane marre me blerje, dhune, presione, etj.
   Te tjerat jane vota njerezish te lire qe meritojne respekt. Ne fakt per votat e ketyre zgjedhjeve te masakruara me shume se ndryshimi sasior vlen ai cilesor. Pavaresisht sa cinike jemi me politiken ne pergjithesi eshte momenti te tregohemi te drejte, te cojme meriten aty ku takon dhe te pranojme qe PD-ja eshte minimalisht fituesja morale e ketyre zgjedhjeve.

 3. Pretendimet e VV ama nxjerrin bllof pretendimet e PD nga ana tjeter.

  Kjo pasi shumica e votave te pavlefshme qenkan per partite e vogla, ato qe nuk jane ne tryezen e numerimit, dhe per ti falsifikuar kane qene te dyja palet dakord.

 4. VV ka mare vota ne Shqiperi qe mund te quhen me plot gojen inkurajuse. Ne nje fushate elektoriale aspak demokratike, e dominuar nga dy kampet e medha politike agresive e te pamoralshme, keto djem treguan se jane te afte e te pelqyer nga qytetaret. Ju me ngjallni shprese!

 5. Edi dhe socialistet ne 25 prill kaluan mbi 800000 vota perkrahje popullore.Te gjitha partite e tjera jane me pak edhe sikur te mblidhen te gjitha se bashku .Me sa duket nga ky rezultat gjuha e urrejtjes,genjeshtrave mashtrimeve,karlliqeve ne teresi nuk votohet me ne Shqiperi .Suksese kryeministrit Rama.

 6. Nese do te kishin dashur te benin te pavlefshme votat per kandidatin e pavarur, do te kishin zgjedhur ne menyre rastesore nje parti, e jo te kerkonin PS apo PD. Llogjika e thjeshte te thote qe duke dashur te votojne per Grida Dumen apo Arben Pellumbin, kane gabuar duke zgjedhur nr 8 vertikalisht.
  Tjetersimi i vullnetit te votuesve nuk behet me neper kutite e votimit.
  Eshte groteske te investohesh per ti dhene VV nje peshe qe nuk e ka ne Shqiperi.

 7. A ka deputet të PD-së që kanë paguar për kandidimin? Ka zëra që flasin. Ku ka zë nuk është pa gjë. Aty nuk shkon më asnjë demokrat pasi z. Basha i ka zëvendësuar njerëzit e PD-së me klientët e gruas dhe kunatit. Unë nuk marr telefonata nga drejtoresha e biznesit të kunatit dhe unë prandaj jam larguar nga Lulzim Basha… Lulzim Basha i ka shitur zgjedhjet e 25 Qershorit. Politika është mision, nuk mjafton një dëshirë apo një urdhër e një familjari për të bërë një njeri deputet. Kjo nuk është lista e PD-së por e familjes Basha-Isufi. Një listë që nuk ka asnjë kriter politik nuk mund të funksionojë”

 8. Ja sa te vijne nigerianet dhe tu qijne me rradhe. Gjindje letyre.
  Produkte bunkerash, hajdute te lindur. Do beni shtet me kurva dhe evgjiter!?

 9. Ku e dinë këta të shkretët se presidenti ynë ka lexuar vetëm një libër dhe nuk ka punuar asnjë ditë dhe i ka rënë “bingo” në politikë, ashtu siç i ra Saliut, Mediut, Lulit, Monikës, Ndokës, Flamurit, Gjek- makut e Mak- makut e rosakëve të tjerë të politikës, falë “demokracisë” që u zbuloi “aftësitë” e tyre kusarëve dhe mediokre!

  Kjo është drama e një populli të vuajtur e të nëpërkëmbur në shekuj, që ëndërroi pas viteve 90 “Shqipërinë si Europa” … por për hir të lakmisë e babëzisë së këtyre kusarëve, që nga leckamanë u bënë brenda një kohe relativisht të shkurtër “bosa të Ballkanit”, e ndoshta më gjerë… që nuk dinë kuptimin e fjalëve “nder”, “fisnikëri” e “humanizëm” e që nuk ndjejnë dhimbje njerëzore dhe dashuri për atmëmëdheun …

  Atë ëndërr që këta kusarë ua kthyen shqiptarëve, për 30 vjet rresht në një makth përjetimi të një “tragjedie shekspiriane” shqiptare, të inspiruar nga i “pandëshkuari i madh”, “përbindëshi” që u ngriu buzëqeshjen , u piu gjakun e tani po u thith edhe palcën e kurrizit shqiptarëve me thirrjet e tij nekrofilike,ka zera se shpellkaret e nigerise kur të vijne ketu do kerkojne kryeshpellkarin salih dhe ushtrine e tij të shpellkareve per tju qire mamate vajzat dhe grate o byrektore cecene si ty o miu kiu i haleve të lalzit

 10. E kanë më të lehtë të tradhëtojnë gruan që kanë 30 vjet të martuar sesa partinë që kanë 30 vjet duke e votuar.
  Tradhëtinë e partisë e pranojnë dhe thonë: “Gaboj Luli. Ishte natë dhe errësirë kur u puth me Ramën”.
  Nuk bëj shaka aspak me ç’ka them.
  Ju ofroj statistika: Numri i divorceve të çifteve në Shqipëri është më i madh se numri i “ndryshimit” votës ndaj PD-PS.
  Këtyre para se ju vdes gjyshi në shtëpi nuk ju lentestament për pronat, sepse zakonisht i lën niprit me konflikt nëpër gjyktata.
  Gjyshrit në Shqipëri shpesh ju len nipave: “amanet votën dhe partinë”.
  Shqiptarët ende nuk e kuptojnë që vota për partinë, është një kontrat 4 vjeçare.
  Pas 4 vjetësh të lind e drejta për një “grua të re”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu