• |
ide | kryesore

Skandal arbitrimi në Itali: “Gjykime të trukuara për të arritur në Serie A”

-Instant, Sport

Një stuhi është gati të godasë botën e gjyqtarëve pas denoncimit të paraqitur nga Daniele Minelli dhe Niccolò Baroni, dy anëtarë të Aia-s, në Prokurorinë Publike të Romës. Në qendër të dokumentit me shtatë faqe – siç raportohet nga ‘La Repubblica’ – është denoncimi i gjykimeve të pas ndeshjeve, të rregulluara për të favorizuar promocionin e disa bilbilave në Serie A, përfshirë atë të Spezia-Chievo të kampionatit të fundit të Serie B e duke dekretuar ndërkohë shkarkimin e të tjerëve. Është edhe ekzistenca e një bisede të fshehtë mes anëtarëve të komisionit të arbitrave të turneut të kadetëve në të cilën diskutohet ndryshimi i votave: “Duhet të hiqësh një 8.60 dhe të vendosësh një 8.70…”.


Deri vitin e kaluar, Minelli dhe Baroni ishin në organikën e Serie B, por më 31 gusht 2020 ata u shkarkuan nga Komiteti Kombëtar i AIA-s “për arsye adekuate teknike”. Mbeten ndërkohë, Ivan Robilotta, i fundit në renditje, dhe Eugenio Abbattista, i cili ishte gati të shkarkohej për shkak të limiteve të qëndrimit. Nga këtu, një arbitër ekspert por që kishte arritur maksimumin e 8 sezoneve të përkatësisë në rol. Këtu nis denoncimi, me zbulimin – siç raportohet gjithmonë nga ‘La Repubblica’, se vota e dhënë për Abbattista mbi raportin ishte 8.60: ishte ai + 0.10 që dekretoi ngritjen e tij në detyrë. Fotografitë e bisedës me mesazhe që datojnë nga 21 gusht 2020 i janë bashkangjitur raportit. Morganti, shefi i stafit vlerësues: “Prova Abbattista 8.70”. Dhe një tjetër: “Është e nevojshme të vendosni 8.70 për Sacchi, Forneau dhe Abbattista …”.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu