• |
ide | kryesore

Finalizohet divorci Rama-Leli në Vlorë, kryeministri e quan “të vdekur”

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Për Edi Ramën Dritan Leli është “i vdekuri i bashkisë”.

Kryeministri zhvilloi ditën e sotme një inspektim të punimeve në Lungomare 2 në qytetin e Vlorës, ku si rrallëherë nuk u shoqërua nga kryetari i Bashkisë, Dritan Leli.


Gjatë fjalës së tij ditën e sotme Rama finalizoi divorcin, kur sulmoi hapur Bashkinë duke i thënë inxhinierit ta mbarojnë shëtitoren përpara sezonit turistik pasi nuk mund të presin të vdekurit e Bashkisë.

Ta bëjmë ta mbarojmë, se të presësh të vdekurit e Bashkisë është… “, tha në fund të inspektimit Rama teksa inxhinieri po i shpjegonte ecurinë e punimeve.

Ndarja mes tyre u kuptua publikisht me daljen e emrave të kandidatëve dhe refuzimit të hapur që kryebashkiaku bëri për të mosmbështetur kryeministrin në fushatë në një vend të pasigurtë në listën e deputetëve. ©LAPSI.AL 

Postimi i plotë: Vlorë – Në Lungomare2, ku vijon puna papushim për ta pritur sezonin turistik, me një plazh të ri publik me 5. 

9 Comments

  1. Qellimin e arrite tani , ha edhe mish njeriu po te lane . Turp

   HAKËRRIM

   Që nga Korça gjer te Shkodra mbretëron një errësirë,
   nëpër fusha, nëpër kodra, vërshëllen një egërsirë!
   Pra, o burra, hani, pini, hani, pini or’ e ças,
   Për çakallin, nat’ e errët, është ras’ e deli ras’!

   Hani, pini dhe rrëmbeni, mbushni xhepe, mbushni arka,
   të pabrek’ ju gjeti dreka, milionier’ ju gjeti darka!
   Hani, pini e rrëmbeni, mbushni arka, mbushni xhepe,
   gjersa populli bujar t’ju përgjigjet: peqe, lepe!

   Ai rron për zotrinë tuaj, pun’ e tija, djers’ e ballit,
   ësht’ kafshit për gojën tuaj. Rroftë goja e çakallit!
   Shyqyr zotit, s’ka më mirë, lumturi dhe bukuri,
   dhe kur vjen e ju qan hallin, varni buz’ edhe turi!

   Hani, pini dhe rrëmbeni, është koha e çakenjvet;
   hani, pini e rrëmbeni, ësht’ bot e maskarenjve;
   Hani, pini, vidhni, mblidhni gjith’ aksione, monopole,
   ekselenca dhe shkëlqesa, tuti quanti come vuole!

   Nënshkrim i zotris suaj nëpër banka vlen milion,
   ju shkëlqen në kraharuar dekorata “Grand Cordon”!
   Dhe kërkoni me ballhapur (!) komb i varfër t’ju thërres’
   gjith me emrin tingëllonjës: Ekselenca e Shkëlqes’
   dhe të quheni përhera luftëtar’ e patriot’,
   në ka zot dhe do duroj’, posht ky zot, ky palo zot!

   Grand Kordon i zotris’sate, që në gji të kan’ vendosur,
   ësht’ pështyma e gjakosur e atdheut të veremosur;
   dhe kolltuku ku ke hipur, duke hequr nderin zvarr’,
   ësht’ trikëmbshi që përdita varet kombi në litar!
   Dhe zotrote kullurdise, diç, u bëre e pandeh,
   kundër burrit të vërtetë zë e vjell e zë e leh!

   E na tunde, na lëkunde, nëpër salla shkon e shkunde,
   mbasi dora e armikut ty me shok’ të heq për hunde.
   Rroftë miku yt i huaj, që për dita los e qesh,
   të gradoi katër shkallë, pse i the dy fjal’ në vesh!

   Koha dridhet e përdridhet, do vij’ dita që do zgjidhet
   dhe nga trasta pem’ e kalbur doemos jasht’ do hidhet!
   Koha dridhet e përdridhet, prej gradimit katër shkallë
   nuk do mbetet gjë në dorë veç se vul’ e zezë në ballë!

   Mirpo ju që s’keni pasur as nevoj’ as gjë të keqe,
   më përpara nga të gjithë, ju i thatë armikut: “Peqe!”
   Që të zinit një kolltuk, aq u ulët u përkulët,
   sa në pragun e armikut vajtët si kopil u ngulët!
   As ju hahet, as ju pihet, vetëm titulli ju kihet…
   Teksa fshat’ i varfër digjet… kryekurva nis e krihet!

   Sidomos ju dredharakë, ju me zemra aq të nxira,
   ju dinakë, ju shushunja, ju gjahtar’ në errësira!
   Ç’na pa syri, ç’na pa syri!… Hunda juaj ku nuk hyri:
   te i miri, te i ligu, te spiuni më i ndyri!

   Dallavera nëpër zyra, dallavera në pazar,
   dallavera me të huaj, dallavera me shqiptar’
   Vetëm, vetëm dallavera, dhe në dëm të këtij vendi
   që ju rriti, që ju ngriti, që ju ngopi, që ju dendi!

   Nëse kombi vete mbarë, nesër ju veproni ndryshe,
   dylli bëhet si të duash, kukuvajk’ dhe dallëndyshe…
   kukuvajka gjith, me lajka, nesër silleni bujar,
   nënë dorë e nënë maska, shkoni jepni një kapar!

   Dhe kujtoni tash e tutje me të tilla dallavera
   kukuvajka do përtypi zog e zoga si përhera…
   Ja, ja grushti do të bjeri përmbi krye të zuzarve,
   koha është e maskarenjve, po Atdheu i shqipëtarve!

   Edhe ju të robëruar, rob në dor’ të metelikut,
   fshini sofrat e kujtdoj’, puthni këmbën e armikut!
   Që ta kesh armikun mik e pandehni mençuri,
   mjafton bërja pasanik, pasanik dhe “bej” i ri,
   dhe u bëtë pasanik, me pallate, me vetura,
   kurse burrat më fisnikë, japin shpirtin në tortura!

   Vendi qenka sofr’ e qorrit, vlen për goj’ e për lëfytë,
   bëni sikur veni vetull’, shoku-shokut kreni sytë…
   Dhe për një kërkoni pesë, po më mir’ njëzet e pesë.
   Le të rrojë batakçiu dhe i miri le të vdesë!

   Po një dit’ që nis e vrëret do mbaroj’ me bubullimë,
   ky i sotmi zër’ i errët, bëhet vetëtimë
   dhe i bije rrufeja pasuris’ dhe, kësi lloj,
   nuk ju mbetet gjë në dorë, vetëm një kafshit’ për goj’!

   A e dini që fitimi brenda katër vjet mizor’
   nuk ësht’ yti, nuk ësht’ imi, është i kombit arbror,
   ësht’ i syrit në lot mëkuar, ësht’ i vendit djegur, pjekur,
   Ju do thoni si të doni… po e drejta dërmon hekur!

   SHPETIMI YNE ESHTE REVOLUCIONI

 1. Kjo poe zi e Ali Asllanit, shkruar afer 90 vjet me pare te duket sikur eshte shkruar sot.
  Cfare ka ndryshuar qe ateher ? Asgje ? Jo . Me keq ? Jo. ESHTE SHUME ME KEQ.

 2. Kur kane qene te martuar keta te dy qe s’eshte bere publike dhe sot kryen divorcin? Le qe ligji i miratuar nga qeveria Berisha e lejon martesen brenda te njejtit sex.

 3. limoni i shtrydhur i radhes. nuk ja vlen ti jesh ushtar mashtruesish intrigantesh genjeshtaresh hajduterish krimi se perfundon dhe vet i till do apo jo.

 4. Kjo gjindje nuk e lexon kete vjershe qe e xhvesh lakuriq.
  Gjindja e qelbistanit do kengen “cuni i vogel do llokum”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.