• |
ide | kryesore

OBSH: Këtë javë jepet vlerësimi për vaksinat kineze

-Instant, Lajme, Të fundit

Vaksina kineze Sinovac që përdoret edhe në Shqipëri për imunizimin masiv anti-Covid mund të marrë këtë javë rekomandimin për përdorim kundër pandemisë në gjithë globin nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Ndihmës-drejtorja e përgjithshme e OBSH-së tha në një konferencë për shtyp se vlerësimet për vaksinat kineze Sinovac dhe Sinofarm që përdoret po ashtu në disa vende të kontinentit pritet të përmbyllen brenda pak ditësh.


Nëse OBSH e liston Sinovac-un mes vaksinave të rekomanduara prej saj, shtohen mundësitë që edhe shqiptarëve të cilëve u janë injektuar dozat e kësaj vaksine, të mund të përfitojnë nga lehtësimi i rregullave të udhëtimit drejt vendeve të Bashkimit Europian. Në njoftimin e të hënës, Komisioni Europian la të hapur mundësinë që krahas listës së vaksinave të lejuara nga Agjencia Europiane e Barnave EMA, të lejohet hyrja e për udhëtime turistike edhe e shtetasve jo-europianë që përfitojnë nga lëvizja pa viza, të cilët kanë marrë dozat e vaksinave të rekomanduara për përdorim nga OBSH.


 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *