• |
ide | kryesore

Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve në New York kundër SPAK: Ndalni presionin ndaj Lapsi.al

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

“Autoritetet shqiptare duhet të heqin dorë menjëherë nga hetimi për Lapsi.al dhe të sigurojnë që të gjithë gazetarët mund të mbrojnë burimet e tyre konfidenciale”, tha sot Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve me qendër në Nju Jork.


DEKLARATA E PLOTE


Më 16 prill, Gjykata Speciale Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar në kryeqytetin shqiptar, Tiranë, urdhëroi faqen e internetit të pavarur të lajmeve Lapsi.al të dorëzonte një bazë të dhënash të votuesve që ishte subjekt i raportimit të saj të fundit dhe mori në pyetje Andi Bushatim, botuesin e portalit. Kjo sipas sipas Dorian Matlija, një avokat që përfaqëson Lapsi.al i cili komunikoi me Komitetin për Mbrojtjen e Gazetarëve (CPJ) përmes postës elektronike.

“Më 18 prill, gjykata miratoi një kërkesë nga Prokuroria Speciale Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar për të sekuestruar të gjitha pajisjet elektronike të portalit” – tha Matlija.
Matlija i tha CPJ se portali apeloi urdhrat e gjykatës dhe nuk ka dorëzuar asnjë pajisje ose informacion deri më sot. “Një seancë apelimi është caktuar për të enjten”, – tha ai.

“Është me rëndësi jetike që gazetarët të jenë në gjendje të mbrojnë burimet e tyre konfidenciale dhe autoritetet shqiptare duhet të respektojnë këtë shtyllë të një shtypi të lirë” – tha Gulnoza Said, koordinatore e programit të CPJ për Evropën dhe Azinë Qendrore, në Nju Jork.

“Pyetjet e prokurorëve shqiptarë ndaj botuesit Andi Bushati dhe përpjekjet për të detyruar Lapsi.al të dorëzojë të gjitha pajisjet e tij elektronike e vendos shtypin nën presion të padrejtë dhe mund të ketë një efekt tronditës në raportimin e hetimeve.”

Më 11 Prill, Lapsi.al publikoi një artikull duke pretenduar se Partia Socialiste në pushtet kishte një bazë të dhënash që përmbante informacionin personal të rreth 910,000 votuesve, e cila tha se përmbante të dhëna që mund t’i ishin kaluar në mënyrë të paligjshme partisë nga anëtarët e qeverisë. Artikulli shprehej se Lapsi.al kishte siguruar një kopje të bazës së të dhënave.

Më 16 prill, oficerët e Prokurorisë Speciale Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar morën në pyetje Bushatin, i cili u tha atyre se portali i tij kishte siguruar bazën e të dhënave përmes ËhatsApp nga një burim të cilin ai nuk pranoi ta përmendte, duke përmendur konfidencialitetin gazetaresk, tha Matlija.

Matlija i tha KMG-së se asnjë akuzë nuk është ngritur kundër Bushatit ose askujt nën hetim deri më sot dhe se zyra e prokurorit nuk ka ndërmarrë ndonjë veprim tjetër që nga kërkesa e saj më 18 prill për të konfiskuar pajisjet e faqes në internet. Kërkesa është pezulluar në pritje të ankimit.

Kryeministri Edi Rama mohoi çdo shkelje ligji nga Partia Socialiste, duke thënë se baza e të dhënave nuk i përkiste partisë së tij dhe Arben Kraja, kryetar i Prokurorisë Speciale Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, mohoi të kishte ndonjë motiv politik për hetimin. Në 25 Prill, Partia Socialiste fitoi ngushtë zgjedhjet parlamentare në vend.

Komiteti për mbrojtjen e Gazetarëve dërgoi me email zyrën e kryeministrit dhe Prokurorinë Speciale Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar për komente, por nuk mori menjëherë asnjë përgjigje. ©LAPSI.al

9 Comments

  1. Nje gje nuk arrij te kuptoj.
   Si mund te ‘rrezikohet zbulimi i burimit te informimit ‘ kur SPAK te kerkon USB me te dhenat qe publikoi Lapsi. Ne ato tabela exceli nuk eshte shenuar emri i ‘spiunit’ te PS ose LSI qe ja kaloi ato Lapsit .

   Prokuroria ja ka bere shume te qarte ketyre lapsaxhinve , ose me jepni materjalin hetimor ( proven materjale) , ose ne do ju kontrollojme gjithcka deri sa ta gjejme.
   Nuk e di keta komentuesit me poshte si mendojne per dorzimin e proves materjale te ketij ‘mega skandali’, pa dhene emrin e informatorit. Prokuroria nuk po kerkon emrin e informatorit , por proven e ‘krimit’.
   Ketu do jemi , qe keta do ta dorezojne si ceco ate dokumentin excel qe kane.

 1. Bushati , se Shkullaku ka kohe qe eshte bere pale, duket se opozitarizmin me cdo vendim apo veprim te Qeverise e ka personale, e ka per egon dhe kapricon e tij. Mgjte Lapsi nuk eshte cmendur njeri ta sulmoj apo ti bej presion.
  Ndaj themi gjithmone qe koncepti “regjim” eshte ne koken e Bushatit Lubonjes Rakipit Canit & co. Nuk duhet te provokohet as te vetemartirizohet nje media.

  1. O koqe, e merr vesh ti qe shkonin ne burg per pengim te drejtesise nese nuk i dorezojne ato dokumentat qe ka kerkuar gjyqtarja vettingut? Pa kete lloj presioni nderkombetar i kishte puth halla ne dy faqe keta.

 2. Vetem shoku Mustafa Nano si super ANAL-ist mund t’a sqaroje ceshtjen e medias dhe plehrat e te gjitha llojeve qe kerkojne te mbysin lirine e medias.
  Sic duket nuk ka kohe te prononcohet se do jete duke shkruar ndonje liber, bestseller ne sherbim te rilindjes!?

 3. Drejtuesi politik i PD në SHkodër dhe deputeti i dalë nga zgjedhjet e 25 prillit, ka kërcënuar gazetarin Ergys Kavaja.

  Kavaja, i cili mbulon lajmet për në qarkun e Shkodrës, shkruan se mesditën e sotme ka marrë një telefonatë nga Bushati, i cili pa e përshëndetur ka nisur ta kërcënojë me jetën e familjarëve të tij dhe e ka ofenduar.Lapsi dhe bushati akuzohen sepse shiti linkun dhe pronar u bene lloj lloj shpellkaresh e cecenesh dhe filluan kercenimet e tyre tek njerzit

 4. GREG KRISTAQ RAMA ,VELLAI I EDI RAMES TALLET KEQ ME ZAGARET TREDHUR NGA BOLET NGA ESI RAMA DHE REGJIMI I TIJ thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA DHE KOL SALLAKU SKYPE MASTURBOJKE LIVE JU LUTEM MOS SHLRUANI TE LAPSI.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu