• |
ide | kryesore

Maas për tensionet Turqi-Greqi: Vetëm dialogu premton zgjidhje të zbatueshme në Mesdheun Lindor

-Instant, Lajme, Planet

Ministri i Jashtëm Heike Maas ka komentuar situatën e tensionuar në Mesdheun Lindor ku është shprehur se rruga e vetme për të mbyllur këtë është dialogu.


Maas gjatë një conference për shtyp me homologun e tij turk Mevlut Cavusoglu mirëpriti faktin që, siç tha ai, këtë vit “duhet” për të qenë më të mirë ” në drejtim të dialogut midis Bashkimit Evropian dhe Turqisë.


“Vetëm rruga e dialogut premton sukses për një zgjidhje të zbatueshme”, ka thënë Maas.

Ndërkohë në lidhje me kufizimet e vendosura nga Berlini për eksportet e sistemeve të armatimit në Turqi , Maas theksoi rëndësinë e Turqisë si një partner i NATO-s, por përsëriti që Gjermania ka në përgjithësi një politikë shumë kufizuese të eksportit të armëve dhe do të mbetet e tillë.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.