• |
ide | kryesore

Kopshti Botanik i mbetet Universitetit, Gjykata Administrative rrëzon VKM që e kalonte tek Bashkia

-Instant, Lajme, Të fundit

Gjykata Administrative ka rrëzuar VKM-më që i kalonte Kopshtin Botanik në pronësi të Bashkisë të Tiranës. Me këtë vendim të dhënë nga Gjykata Administrative, Kopshti Botanik mbetet nën administrimin e Universitetit të Shkencave të Natyrës.

Universiteti ka këmbëngulur vazhdimisht se Vendimin e Këshillit të Ministrave, ku Kopshti Botanik i kalonte në pronësi Bashkisë së Tiranës. Për ish-kreun e universitetit të Tiranë, Mynyr Koni kërkesa e Bashkisë përbënte një shkelje të hapur të autonomisë dhe Ligjit të Arsimit të Lartë. Përplasjet për pronësinë e kopshtit botanik kanë përfshirë më herët edhe opozitën, sipas të cilës, kryebashkiaku Veliaj dhe kryeministri Rama kanë planifikuar ndërtime aty.


3 Comments

  1. Janë deri tani 3 sinjale dmthëse dhe optimiste për një ndryshim.Sado opozita të bëjë të pamundurën është shtylla kryesore e demokracisë DREJTËSIA që rrëzon çdo abuzim nga parlamenti monist e qeverinë e hajdutëve dhe abuzuesve.Gjykata kushtetuse dhe gjithë sistemi i drejtësisë do ti rëzojë gjitha ligjet e normativat abuzuese të tyre.

  2. E vetmja shenje qe do me bej te besoj tek drejtesia, eshte Teatri. Te shohim do futen ne burg grykesat e Sorrosit. Nqs nuk ka burg per ta, nuk ka drejtesi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu