• |
ide | kryesore

Video/ Sampdoria duartroket Interin kampion, zikaltrit i shënojnë pesë në fushë

-Instant, Sport, Video

Inter festoon në San Siro. Pas arritjes aritmetike të titullit, në javën e 35 të Serie A skuadra e Contes mposhti Sampdoria 5-1 dhe përmbush rezultatin e 19-të radhazi të dobishëm. Në Meazza pati gola e spektakël. Në pjesën e parë Gagliardini (4 ‘) hapi serinë e golave, pastaj Sanchez shënoi një dygolësh (26’ dhe 36 ‘) ndërthurur me realizimin e Keita (35’). Në pjesën e dytë Pinamonti (61 ‘) fiksoi pokerin dhe një penallti nga Martinez (70’) mbylli ndeshjen.


Pasi kishte arritur objektivin titull, në San Siro Conte e mban tensionin të lartë, por i lejon vetes luksin e disa zëvendësimeve. Pasi hyri në fushë nën duartrokitjet e Sampdorias, Interi filloi menjëherë të tregojë më të mirën e repertorit. Vecino rikuperoi topin në mesfushë dhe filloi një manovër perfekte të parë të finalizuar nga Gagliardini. Goditje që menjëherë bëri të qarta forcat në fushë. Interi rriti numrin e xhirove e Samp u dridh, jo pa shkak. Sanchez dyfishoi rezultatin dhe pastaj nënshkroi trisin me një prekje të saktë, në asist perfekt të Hakimit, duke iu përgjigjur golit të Keitas pas një ngatërrese të Handanovic.
Pjesa e dytë hapet me katër zëvendësime nga Ranieri: jashtë Tonelli, Thorsby, Jankto dhe Ramirez, në lojë Yoshida, Ekdal, Damsgaard dhe Verre. Ndryshimet revolucionarizojnë Sampdorian, por nuk ndryshuan inercinë e ndeshjes. Më agresive, Sampdoria që duhet të përqendrohet në rinisjet e kundërshtarit. Me një ritëm të ngadaltë dhe me skuadrat më të gjata, në gjysmë orën e fundit të gjitha skemat u hodhën në erë dhe loja e Interit ishte e shfrenuar. Pasi hyri në vendin e Sanchez, Pinamonti fiksoi pokerin në fund të një tjetër manovre. Ka edhe kohë për vulën e Martinez nga pika e bardhë e penalltisë për një prekje me dorë në zonë të Silva, që i la vendin festës zikaltër.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu