• |
ide | kryesore

Ramizmi si debilizim i shoqërisë

-Instant, 1, Ide
jo

Kasaphana elektorale që organizoi rilindja në 25 prill po fillon të prodhojë efekte shumë më shqetësuese sesa rrëmbimi i pushtetit për një mandat katër vjeçar. Justifikimi i suksesit të tretë të Ramës dhe domosdoshmëria e mbajtjes në këmbë të një pushteti të fituar përmes parave dhe bandave, po shpie deri në debilizimin e debatit publik në vend. Boll të kqyrësh emisionet e mbrëmjes në TV dhe nuk e ke të vështirë të kuptosh se publikut po i serviret një realitet alternativ.


Le të marrim një shembull.


Prej ditësh opozita, jo vetëm LSI apo PD, por edhe parti të tjera më të vogla, po flasin për një masakër elektorale të pa parë ndonjëherë. Dikush pretendon për pjesmarrje të krimit të organizuar në fushatë, dikush tjetër për blerje masive vote, dikush për fletë të prishura qëllimisht, për të plotësuar numrin rekord të 85 mijë votave të pavlefshme.

Pyetja që shtrohet është: A duhet të përbënte minimalisht kjo temë interesin e një debati serioz televiziv? Edhe në qoftëse këto pretendime nuk qenkeshin reale, edhe nëse ato kishin për qëllim justifikimin e humbjes nga Luli apo Monika, për të ruajtur karriget e tyre, a nuk duhej analizuar pretendimi i përfaqësuesve të më shumë se gjysmës së elektoratit shqiptar? A nuk duhej debatuar kjo temë qoftë edhe për ta zhbërë mitin e grabitjes së votës?

Deri më sot që flasim asnjë nga debatet “serioze” politike nuk ka pasur emision me titullin: “A u vodhën zgjedhjet”. Ato kanë preferuar tema si, a do shkakrohet Meta, a do dorëhiqet Luli, a do ketë koalicion të madh, a është demokratike PD.

Mjafton kjo frikë e përhapur se mos gërvishtet varaku i pushtetit, apo autoçensura që i thërret së brendëshmi aktorët e studiove: “ç’të duhet ty, ti do e rregullosh këtë vend”, – për të kuptuar gjendjen ku ka degraduar debati publik.

Por, ka edhe më keq sesa kaq. Pra, më keq sesa shtrëmbërimi i rezultatit në kuti, apo ushqimi i qytetarëve me debate “fake” që i mbivendosen qëllimisht atyre reale.

Mjafton për këtë të shohësh korin laraman të mbrojtësve të Ramës, të përbërë, ca nga përfitues tenderash e parash publike, ca nga servilë të të gjitha pushteteve dhe ca nga idiotë të dobishëm, që pretendojnë se po luftojnë ende traditën e berishizmit. Eshtë interesante të qëmtohen argumentat e tyre.

Ata thonë se opozita nuk duhej të ngrinte grupe të gatshme për mbrojtjen e votës, por harojnë që këto ishin vetëm rrjedhim i sekuestrimit të kartave të identitetit në këmbim të parave, që po bëhej ditën për diell në qendrat e qyteteve.

Ata thonë se opozita duhet të besojë tek institucionet dhe harojnë që SPAK dhe Drejtori i përgjithshëm i policisë, favorizuan bandat në krimin e Elbasanit.

Ata çirren dhe skandalizohen kur përmendin vetgjyqësinë, por nuk shqetësohen aspak për banditët që ikin në drejtim të paditur apo për krimet që mbeten pa ndëshkuar.

E njëjta fabul absurde përsëritet edhe për historinë e shkarkimit të presidentit. Të gjithë që vënë kujën për rëshkitjen e tij nga korniza kushtetuese, as nuk duan ti’a dinë për abuzimet e qeverisë me paratë e tërmetit, me punësimet sezonale, me bonusin e bebeve të shpërndarë në fushatë, me përdorimin e të dhënave personale, me kërcënimin e administratës në funksion të votës. Pra logjika është: qeveria ka të drejtë ta shkelë ligjin, kundërshtarët e saj duhet të jenë të përpiktë me të.

I njëjti nonsens përsëritet edhe kur në debate përdorët argumenti i Tom Doshit apo Aqif Rakipit, si anomali që nuk kanë asnjë logjikë politike. Analistët pro Rama, që situata e re i ka degraduar në kamikazë të Tomës dhe Qifes, të thonë se rezultati i tyre është real, pasi ata kanë rreth të gjërë, shokë dhe miq.

Edhe kur dikush i vë përballë një precedenti skandaloz, si ai i përdorimit të “komitetit të ekpertëve anti kovid” për të mbyllur kufirin me Greqinë, me qëllim pengimin e votës së emigrantve, përgjigjja është rrënqethëse: pse do lejonin Vangjel Tavon të mbushte autobuzë me rektutët e tij?

E pra, në këtë pikë kemi mbërritur pas 25 prillit.

Publikut po i imponohen debate fallco. Pushteti ka rekrutuar kamikazë, të gatshëm të heqin dorë nga dinjiteti dhe logjika minimale për të marë rolin e violinës së parë në to. E gjithë kjo bën që shoqëria të kyçet në një realitet imagjinar, shumë më të largët sesa shqetësimet e saj reale.

Dhe ky me sa duket do të jetë problemi relal i mandatit të tretë. Jo vota e vjedhur. As vazhdimi i abuzimit me dhjetë oligarkë dhe shpërndarja e parasë për ta. As shkatërrimi drejtësisë që po kthehet më keq se në kohën e plepave. Me to tashmë jemi mësuar.

Ekuacioni ka ndryshuar. Sepse një pushtet ilegjitim nuk mund të mbrohet asesi nga një fabul logjike. Ai ka nevojën e absurdit për tu mbajtur në këmbë. Atij i duhen partizanë që të linçojnë viktimat para agresorëve; Që ulërasin për pasojat, pa parë shkaqet; Që skandalizohen nga ai që kërkon të mbrohet kur nuk ka ligj dhe jo nga ai që e shkel atë.

Në fakt, nuk ka se si të jetë ndryshe. Aty ku pluralizmi politik kthehet në farsë edhe ai i ideve nuk mund të mos pësojë të njëjtin fat.

Një fabul të tillë, që e kemi ende të freskët nga historia jonë, po e shohim në forma të ndryshme edhe në Rusinë e Putinit apo në Turqinë e Erdoganit. Edhe Ramizmi është në të njëjtën rrugë. Ai sapo ka filluar debilizimin e debatit publik, duke e parë si të vetmin mjet për të sunduar një shoqëri të ligështuar dhe pesimiste që i ka ulur armët e rrezistencës.

©Lapsi.al

47 Comments

 1. Mir e ke mo Bushat por sa te kemi sufllaqe hengrish te bythes se Edvin Mutit qa te themi ne .???????????????????????????Te hane mutin e Edvin Mutit keta Mediat qe ka blere ky Muti i Mutit.

  1. Degjoni Enkelejd Alibeaj, i cili po sjell dhjetra shembuj dhe fakte per vjedhjen e zgjedhjeve me 25 prill, ku verteton se nuk ka asnje prove qe keto zgjedhje jane vjedhur.

   1. Po pse nuk i ruajten komisioneret e PD qe ishin prezente! ????
    Ne qendren e votimit tim ulerinin “votoni 12” dhe asnje nuk ndihej. Normalisht duhej bere nami.nga perfaqesuesit e opozites. Nuk ju kane vjedhur se jeni lehtesisht te shitshem. Budallenj ne qe dolem dhe ju votuam.

 2. Ti akuzon te tjeret per debilizim nderkohe qe ben vete te njejten gje. Leri vjedhjet mos na hap barkun po shiko faktet ne sy. Opozita nuk fitoji se nuk krijoi dot fryme te gjere popullore. Luli nuk ngroh, seshte karizmatik, eshte shume i mefshte dhe qesharak ne ato takimet qe bente me ‘socialiste’ qe takonte ndersa dorezonin teseren e ps. Spo flas per moniken e lir koklopen qe jane komplet te diskredituar. Me keto figura te konsumuara do vinte ndryshimi? Kshu o gazetar qe qenke debilosur per vete, hajdar.

  1. Igli duhet të pyesësh mami kurvën se si i ngrohte ata që e shkërdhenin, se ku e gjeti frymën që të bëri kaq debil.

  2. Igli duhet të pyesësh mami kurvën se si i ngrohte ata që e shkërdhenin, se ku e gjeti frymën që të bëri kaq debil.
   Vjedhjet qenkan normale o idiot!

  3. PTUUUUUUUUUUUUU…………………………………..HAAAAK PTUUUUUUUUUUUUUUU………………KURV E LIG MAVI

 3. Mediat janë kapur prej vitesh Bushat, mjafton të kujtosh rastin Bechetti dhe kupton që janë në kontroll të plotë të debilizmit Ramist. Pa harruar që pronarët e tyre janë kthyer në oligarkë lejesh ndërtimi, tenderash dhe PPP.

  Mjaft të kujtosh se çfarë mbulimi i bënë ngjarjes së Elbasanit, ku bandat e Tao Taos sulmuan me armë Policinë dhe ZMV e PD. Në emsionet e mbrëmjes u quajtën atentator, ekzekutues, grupe të armatosura, vrasës të ardhur, ndërsa banditët që blinin vota me armë ditën për diell dhe të kërkuar në Interpol u quajtën figura të nderuara, mjekë dhe ajka e qytetarisë Elbasanase.

  Çdo emision i mundshëm këto ditë flet rreth humbjes së PD sikur të ishin zgjedhje normale, sikur ska ndodhur asgjë. Pa u bë 48 ore nga zgjedhjet mbinë si kërpudhat llojlloj pengjesh të Ramës dhe Veliajt në PD që kërkojnë njohjen e rezultatit nga PD dhe dorëheqjen e Bashës ende pa u përmbyllur proçesi numerimit e kontestimit e pa pritur Korrikun. Dhe këtë e bejnë në mediat e Ramës pa sqaruar a ishin zgjedhje normale dhe a do i njihnin po të ishin ato në krye.

  Sa për masakrën elektorale që do duhej të ishte tema e çdo emisioni për të paktën një vit mjafton thjesht të llogariten:

  Mbi 80Mijë Vota të pavlefshme, pjesa dërrmuese me dy parti të zgjedhura.
  Mbi 115Mijë Vota= 35Mijë Vota PSD Tom Doshi +20Mijë Vota Taulant Balla +30Mijë Vota Qifja +30Mijë Vota Bandat e Durrësit
  Mbi 100Mijë Emigrantëve nga Greqia u penguan të votonin.
  Mbi 10Mijë të punësuar në Administratë për fushatë elektorale. Ku dihet rregulli që duhet të sjellësh minimalisht 5 vota.
  Mbi 10Mijë Familje përfituan me shkelje shpërblime për termetin muajin e fushatës.

  Ende nuk dihet se çfarë kanë bërë me Legalizimet, OSHEE, UjësjellësKanalizime, etj..
  Fushata e egër nga Mediat e kontrolluara për të demoralizuar elektoratin gri që të mos marrë pjesë në zgjedhje me përgjithësime, relativizime, barazime, deformime, hapsirë mediatike, etj..

  Pra minimalisht rreth 100Mije~300Mije Vota potencialisht të kompromentuara, mjaftueshëm për të hedhur në erë çfarëdo zgjedhje në çdo vend të Botës.

  Dhe qershia mbi tortë, pati gati të njëjtin numër votuesish si në 2017, edhe pse ka patur emigrim masiv nga ai vit, kufij të mbyllur nga covid19, pa llogaritur të infektuarit me covid19 dhe ato që nuk kanë votuar nga frika e infektimit, e që nuk janë pak.

  Eshtë mëse e dukshme që votimet e 25 Prillit 2021 nuk ishin zgjedhje të lira dhe të ndershme.
  Vota ishte e partisë, e pabarabartë, e kapur dhe e identifikuar.

  Do hyjnë në historinë e zezë të Shqiperisë dhe atë Botërore sesi u vodhën dhe u manipuluan zgjedhjet, themeli i një demokracie dhe shoqërie të shëndoshë, në një vend të NATOs dhe aspirant për BE.

 4. Kjo analize nuk eshte per idiote si ky igli, qe nuk kuptojne asgje. Eshte per njerez qe u dhimset Shqiperia e shqiptaret, jo per buçet truthara te doçit hajdut, e per qente tradhtare te rrugeve.

 5. Vazhdo dorjana ando vazhdo. Vazhdo daku su poqe vajte 50 vjec prap loqe. I gjati po pergatitet per zgjedhjet e 2025 ti si klluf ala me avazin e 2017. Koqe burr

 6. Albert Einstein: “Perkufizimi marrezise eshte te besh te gjithmone te njejten gje pa pushim dhe te presesh rezultate te ndryshme“ Keshtu eshte kjo pune Luli ben te njejten gje, ankohet dhe akuzon prej nje dekade, Rama ben te njejten gje apo me sakte e gjithe politika…mediat te njejten gje, shoqeria iken nga vendi kush mundet dhe ben te njejten gje, dhe debilizmi do ulet kembe kryq dhe perdoret si alibi nga politika qe “Popullit nuk i ngrihet“ …dhe nuk i ngrihet me te vertete me duket!

  1. Ti duhet te jesh komunist qe nuk pranon mendimin ndryshe te Iglit dhe shpif e shan si cdo komunist i felliqur

 7. O Bushat, ne 8 te darkes ne PD po ndaheshin postet e qeverise, si pasoje e entuziazmit te exit polleve. Numerimi vajti ne rregull, pa asnje problem per partite e medha – votat e pavlefshme ja bene te treja kandidateve te pavarur dhe partive te vogla.

  Tani kete masakren elektorale ne PD e kuptuan mbasi mbaroi festa dhe nuk dolen rezultatet sic donin? Epo nuk funksionon keshtu loja. Te bejne njehere zgjedhje ne parti, te prodhojne ca figura te reja, te ndahen nga Zamiri dhe Saliu qe u kane mbire ne oborr, e pastaj te presin qe populli te dale ti votoje.

 8. z BUSHATI QKA PRET NGA NJE NJERI SI KOL SALLAKU SKYPE QE MASTUBON LIVE NE SKYPE NE PUBLIKE ,DHE YMER GELBAZA NGORDHI ZAGARI DUKE E GJERMUAR ARMINA MEVLANIN NE FACEBOOK,NDERSA ZAGARI I FRUSTRUAR SEXUAL BREDHI SI NJE MJERAN I SHEMTUAR thotë:

  E KAN LESHUAR ZAGARIN FRROK CUPIN DHE IK NGA STUDIO NE STUDIO DHE YMER GELBAZA KELLIREN DHE KOL SALLAKU SKYPE DHE ALBAN DUDUSHI DHEMBET TE BOLOT DO TE JU BIEN DUKE LEHUR PER TE MBROJTUR KASAPAHANEN E VJEDHJES SE VOTOVA

 9. Fahri Balliu do te ishte per Bushatin.
  Dokrra hartimesh pa asnje baze prove
  Thash e theme televizive.
  Te humburit gjithemone kapen mbas kashtes.
  Bushat ke bere nje sallate ruse ku te gjithe duan te hane.
  Beji te fala Kurtit se na mbush me krenari gomari.
  Edhe pak dhe hija do mbuloje.

 10. Sepse vjedhja e zgjedhjeve nuk perben me lajm Bushat, ska audience, eshte nje fakt qe e dine (dhe e pranojne) te gjithe. As nuk ka njeri shprese ke “drejtesia e re”. Per shqiptaret ska shprese ke te mesipermet. E vetmja shprese qe shohin shqiptaret (dhe qe thith audience) eshte te iki Luli dhe ti dali perballe nje i sakte skicofrenit Rama.

 11. OR KY YMER GELBAZA KELLIRA PSE BREDH SI ZAGAR I TERBUAR VETEM ,NUK I OFROHET ASKUSH ME AT SURRAT TE SHEMTUAR DHE MBAN ERE QELBESIRE thotë:

  ILIRJAN BLOSHMI DHE FRROK CUPI ZAGARET KRYESOR TE YMER GELBAZA KELLIRES HAHAHA HAHAHA-YMER GELBAZA KELLIREN NUK E LEXO ASKUSH GAZETEN E TIJ TEMA ,QKA BO ZAGARI SHKON E MER FOTOT E ARMINA MEVLANIT,GRIDA DUMES DHE ORIOLA MARASHIT DHE FUTUT NE DHOME E MASTUBON YMERI ,I ESHTE BERE KOKA ME I MADHE SE TRUPI ZAGARIT

 12. ZOTI BUY KUR TE SHKONI NE TOP CHENNEL,JU LUTEM DERGOJENI PASTA PER TI PASTRUAR DHEMBET ZAGARIT MET VELIUT DHE PAL GERSHERE PER TA QETHUR FRROK CUPIN thotë:

  PSE NUK MARTOHET YMER GELBAZA KELLIRA OSE ME ILIRJAN BLOSHMIN OSE ME KRESHNIK SPAHIUN

 13. QFAR BURRI ESHTE AI QE MASTUBON LIVE NE SKYPE-e DHE O THOTE VETI MODERATOR -KOL SALLAKU SKYPE! thotë:

  ZOTI BUSHATI KAM NJE PYETJE TE SINCERT,KENI PAR JU NDONJE SURRAT ME TE SHEMTUAR SE SA YMER GELBAZA KELLIRA DHE FRROK CUPI NE TERE GLOBIN

 14. Absolutisht nuk ka qenie me te shemtuar ne planet se Mero Gelbaza/Kellira.
  Kete e pohon dhe vete shoku Mustafa Nano si super ANAL-is global.

 15. YMER GELBAZA KELLIRA DO TE FTOHET KETE JAVE NE TV KLAN :GJYSMA IME-YMER GELBAZA DO TE SHKOJ ME FRROK CUPIN ,OSE ME ILIRJAN BLOSHMIN thotë:

  ABSURDITETI NUK MUNGON FARE,E FTOJNE SPARTAK NGJELEN NE EMISIONE ME TEMA FAMILJE DHE ROSE,KUR TAKU SKA PAS KURR AS GRUA AS DASHNORE-HAHAHA HAHA

 16. Faik Konica:
  “As buke,as breke s’ju lane,
  Ju punoni ata hane!
  Nuk ju lan’as pak ndere,
  Q’e kini patur perhere.

  As nder as turp,as gjak s’kini
  Unji kryet dhe rrini?!
  O shqiptar barkzbrazur
  Fustancjerr e kembzbathur,
  Zemerohu nji here
  As krenar,vec te dhjere!
  ……

  O popull histori perseritur,
  Qe shquhesh per “trimni”
  Cdo e keqe duhet pritur
  Kur interesi n’gjak t’ka hi!

  Eren e lekut e njeh mire
  Prandaj shitesh shume lire.
  Asht e sakte dhe mos tu’a ha hakun
  Ne vend te truve keni stomakun!

  1. keta poezi-dashesit sa here nuk ndodh cfare duan fillojne e citojne kete halene..Na cate K** me kete konicen qe shau ne te majte e ne te djathte e pastaj hengri pensionin e taksapaguesve shqipetare..Flas si votues i PD , kesaj rradhe ne fakt meritonte te kishim ndryshim por nuk votohej Ndoka, Mediu, Duka, Sahid Dollapi eti etj..

 17. YMER GELBAZA KELLIRA NE WIKIPEDIA TE EDI RAMES THOTE SE GREGU ESHTE VELLA I EDI DHE OLSI RAMES ,DMTH GREGU ESHTE I KRISTAQ RAMES thotë:

  ZOTI BUSHATI JU LUTEM PYETE KRESHNIK SPAHIUN ,BATON HAXHIUN DHE CARLO BOLEN BOLINO ORE KY GREGU ESHTE DJALI I I KRISTAQ RAMES APO EDI RAMES SE KY YMER GELBAZA KELLIRA KA NXJY DOKUMENTA ORIGJINAL SE GREGU ESHTE I KRISTAQIT JO EDIT?

 18. Nipi hyses qeka merzit sesi studiot nuk po merren me “masakren zgjedhore”, po me shkarkimin e Metes.

  Bushato po te them nje sekret. U morren sa deshen, po nga Grida Duma, Salinjani, Paloka & Co nuk u nxorr nje fakt konkret. NJE I VETEM. Vetem pordha ne drejtim te paditur.
  Ne nje studio tjeter miqte e tu, ia plasen te qeshmes kur komentonin per “luften” e sapofilluar te Lulit.
  Shume exponente te larte te PD nuk e pranojne alibine e “masakres zgjedhore”, po kerkojne doreheqje te Lulit.

  Tani boji nji pyetje vetes: A eshte ramizimi qe po e debilos shoqerine, apo je ti kokrra debilit qe jeton ne bote paralele?

 19. Bushat pse nuk merr ate mamin Vjosa te na drejtoje nepermjet Lagunes Blu.
  Me shkrim koti nuk ka ,as Shkullaku fshatar do te na bente me mire nje ese per kalamajte.
  Cdo me thene Ramizizmi apo Salizizmi apo Kurtizmi, kot fare,krahasime kafeneje dhe qefi.
  Si ka thene Konicaqe ; edhe mut do shese se sa te merrem me shqiptaret.
  Nje pacavure e deshtuar.

 20. ZOTI BUSHATI QKA MENDONI E ME SHUME KA SHANCE YMER GELBAZA TE FITOJ NJE LLOTORI ME MILIONA EURO SE SA TE GJEJE NDONJE DASHNORE thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA ESHTE MBUSHUR DERI TE KOKA ,SA SURRAT I SHEMTUAR ZAGAR, ZAGARI KA MBETUR NJE MJERAN I SHEMTUAR FILLOJ DUKE E MBAJTUR LLAPEN NE BYTH TE SALI BERISHES ME SHUME SE SA NE GOJE TE TIJ DHE PERFUNDOJ TE EDI RAMA

 21. EDI RAMA KA 2 VELLEZER JO NJE,KA OLSIN DHE GREGUN-SIPAS YMER GELBAZA KELLIRES thotë:

  TE GJITHE DALIN PER TE KONSOMUAR NDONJE KAFE CA ME GRA CA ME DASHNORE,KURSE YMER GELBAZA KELLIRA OSE PI KAFE ME FRROK CUPIN OSE ASTRIT PATOZIN

 22. Te gjithe keta patronazhistat qe shajne dhe relativizojne, s’kane asnje argument, vetem revoltohen me servilizem se po u shan Bushati shefin. Njerez qe kane marre peng gjysmen e shqiptareve, pa principe, qe shiten e blihen sipas interesave.

 23. Prokurori ne Elbasan deklaroi para zgjedhjeve se ne makinen e Met Greces (Dafllakut) e bllokuar ne Elbasan qe u be shkak per konfliktin, nuk kishte materiale zgjedhore.
  Po ai Prokuror deklaron pas zgjedhjeve se ne makinen e Met Greces (Dafllakut) u gjenden karta identiteti, liste me emra me shenjen “paguar”, mjete propagandistike te PS etj.
  Pra ne mashtrim nuk eshte vetem pushteti, por edhe Shteti, Drejtesia vete qe duhet te ishte se paku e pa anshme.

 24. O daku analist xhenerik pompist , partia e saliut dhe e sigurimsave qe u kthyen ne djathtoshe pas 1990 eshte ne minorance qe prej zgjedhjeve lokale te korrikut 1992 . Kete fakt e dine te gjithe shqiptaret dhe pordhet me rigon per gjoja manipulime jane te kota . Rama duhet te vazhdojne me investime dhe I ka te fituara edhe zgjedhjet e 2024.Ju mbani saliun dhe lylin.

 25. Dy janë njerëzit më të fuqishëm në Shqipëri, kryeministri dhe lideri i opozitës. Nuk është PD si ata lojtarët e bixhozit që kanë hyrë në kazino, humbin lekë herën e parë, të dytë dhe të tretë, dhe pastaj duhet të marrin vendim nëse do të vazhdohet loja.

  Nuk mund të kemi lider atë që është vesi i bixhozit. Duhet të çlirohet PD nga ky ves, nga ky kurth ku është futur PD. Është mjerim për këdo që mendon se PD nuk paska një zëvendësues të Lulzim Bashës, si Luli, PD mund të ketë 1.000 vetë.” O fadil te rafte ne koke mallkimi i gjyshes,dhe shpellkar cecen dhe emer fadil

 26. Ti Bushat ke mese te drejte por tani nuk bejne me fajde fjalet ,duhen vepra konkrete .
  Me duket se Basha nuk e ka kuptuar apo nuk do ta kuptoje se tashme çfardo te beje eshte karte e djegur qe nuk ngjall as me te voglen shprese . E vetmja gje qe mund te beje Basha edhe per te lare fytyren e tij ose edhe per tu ndjere mire me veten dhe me Shqiptaret eshte mosnjohja e zgjedhjeve , dorheqja e parevokueshme dhe ngritja e shqiptareve ne revolta pa kthim . Fjalet e tjera jane fukarallik , mosveprimi eshte antishqiptarizem , pergjumja na çon ne diktature . Zgjidhja e vetme eshte revolucioni .

 27. Amerika ja can sumen direkt atyne qi bojn revolucjone bolshevike komuniste me 1 vend te NATO.Nuk I shpton dot as rusi as kinezi t korruptuemit .Po dalin t gjitha perfundimet logjike qi ka bo avokat Ngjela per zhdukjen e korrupsjonit nga reforma amerikone n drejtsi.

 28. Kasaphane , masaker , terror zgjedhor dhe deri kur thua frazen e fundit : ” Ai sapo ka filluar debilizimin e debatit publik, duke e parë si të vetmin mjet për të sunduar një shoqëri të ligështuar dhe pesimiste që i ka ulur armët e rrezistencës” , eshte vetem prologu i nje romani shume voluminoz . Mbas kesaj fraze duhet te filloje e te shtellohet e gjithe tema e romanit dhe ti jepen pergjigje pyetjve : Pse ndodh gjithmone e njejta histori me ne Shqiptaret ? Pse kush merr pushtetin kerkon ta mbaje ate perjetesisht ? Pse brenda llojit sillemi si egersira dhe me armikun e vertete behemi lepuj dhe ulim breket sa here na e kerkojne ? Si do vije ndryshimi dhe kush do na e sjelle ate ? Pse pse ….. e shume e shume pyetje te tjera qe duan pergjigje imediate . Dhe ne fund eshte epilogu , ku te shkruhet e zeza ne te bardhe se kush eshte shkaku qe ne jemi ne nje stanjacion perpetuo prej shekujsh , kush eshte zgjidhja apo platforma perfundimtare dhe si do ta implementojme kete platforme(zgjidhje ).
  Kjo platforme duhet te vije ekskluzivisht nga Profesoret , teknicienet , njerezit e mençur dhe nga çdo Shqiptar i ndershem qe ne dejet e tij i kalon gjak Shqiptari por kurrsesi ti lihet me ne dore politikes . Politikanet vetem duhet ta implementojne dhe ta zbatojne pike per pike kete platforme . Pra zgjidhja eshte revolucioni gjithe perfshires ku fati te vendoset nga te mençurit dhe dashamiresit e ketij vendi dhe jo nga lekakulistet , harbutet , hajdutet dhe te babziturit . Motoja duhet te jete : edhe nnje here si atehere kur rilindasit e vertete shkrine pasuri e dhane jete per te krijuar Shqiperine dhe jo rilindasit mavi qe shiten dhe shkaterruan Shqiperine per te bere pasuri . O sot o kurre ! Shqiperia e Shqiptareve , kurre me e tradhetareve .

 29. Po kush t’a beje Shqiperine; Edver Rama, Taulant Palla, Erion Fiku, Cifja, Doshet, Frroket, Ndoket, Ndrecet, Gramoz Ruci, Safet Gici, Ulsi Manja, Rakip Suli, Shukriu, Saimir Tahiri, Spiropali,,,,etj. Keta rilindas do e bejne kete vend sic e bene keta 8 vjet, kopsht te lulezuar me kanabis.

  Keta e kane marre kete vend peng.

 30. Po pse ndodh kjo gjë? Sepse në atë parti sundon berishizmi dhe morali i tij, sepse figurat dhe figurinat kryesore politike të saj janë produkt i “shkollës berishiste” apo, ashtu siç thoshte një gazetar para pak muajve, “të gjithë janë vëllezër sepse të gjithë janë bijtë moralë e politikë të S. Berishës”. Mospranimi i rezultatit zgjedhor dhe shpallja e procesit zgjedhor si “i trukuar, manipuluar dhe blerë” ka vetëm një shkak dhe një qëllim: Të ruajë postin drejtues të L. Bashës në parti dhe, rrjedhimisht, kontrollin e Sali Berishës mbi të. Të tjerat janë broçkulla.

 31. Nje miku im me teser PS-je qe ishte komisioner ne 25 Prill te cilit i doli Patronazhist vete babi i tij me tha. Vota e blere nuk quhet vote e vjedhur. Nuk e di cfare mendoni ju por une kesaj i them Ramizim dhe Debilizim te shoqerise.

 32. Edhe pse i shkruar me një shqipe problematike e mungesë gramatike, në këtë rast nuk duket një reagim spontan por më shumë i ndërsyer e i sforcuar.

  “Po K.Spahiu ça ka qe lef. Diten qe u largua dhe gjeti vend per bukuri ne belgjike apo atje ku rri,ha e lef,u zotua qe nuk do nerret më me polirike dhe me mediat sociale.

  Cfare te beri te ndryshosh mendje o skuth pa vlere dhe qe te keqen me te madhe na quake opoziten e lulit sesa ramen qe po na kthen mbrapa.Mo lef shume o kreshnik spathiu, ka edhe çuna problematike aty ku je ti”.

  Pra i bëhet e ditur Spahiur që të mos flasë se do ta gjejnë dhe ndjekin njerëzit e Berishës në Europë.Ja dhe spiun i i shikut të gazidedes Propoganda po han mut të vaksinuar salihut

 33. Ahahahahahaha pse merzitesh o i PAEMER ka ndodhur kjo dhe eshte e vertete. Ne vazhdimesi te muhabetit e pyes ate mikun tim me teser PS, atehere cfare e quan ti nje vote te blere, ai me thote vote e dhene me deshire. Kjo eshte Shqiperia Rilindase si mut, si mjalt te haj une.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.