• |
ide | kryesore

Juventus përjashtohet nga Serie A, nëse qendrojnë në Super League” Presidenti i Federatës italiane kërcënon hapur

-Instant, F1, Sport

Nuk është vetëm Champions League dhe rreziku i qëndrimit jashtë Evropës për dy sezone. Juventus gjithashtu mund të përjashtohet nga kampionati i Serie A. Kjo u sqarua nga presidenti i FIGC, Gabriele Gravina, këtë mëngjes në Napoli, duke shpjeguar se nëse bardhezinjtë do të jenë akoma në Superligë në kohën e regjistrimit në kampionatin e ri “do të përjashtohen”.


Numri një i federatës ka thënë gjithashtu: “Shpresoj të jem në gjendje të ndërmjetësoj, ky krah i hekurt mes tre klubeve dhe UEFA-s nuk është e mirë për futbollin italian dhe Juventus.” Dhe përsëri: “Sanksionet? Jo, Federata e Futbollit tashmë ka thënë se do të zbatojë rregullat që parashikojnë mospjesëmarrjen në kampionat nëse nuk pranohen parimet e vendosura nga Uefa – vazhdoi Gravina në Radio Anch’io Sport, në Rai Radiouno – Të mendosh se zgjidhja për këtë moment të vështirë në futboll është vetëm rritja e të ardhurave është një gabim i madh. Ne duhet t’i vëmë nën kontroll kostot, duke lejuar pajtueshmërinë me ligjin 91. Kam marrë lirinë të them që sezoni 2021-22 të mos kalojë pragun e kostove të viteve 2020-21 dhe më pas të hipotezojmë një ulje të kostove nga 10 në 20% në vit për 2022-23 “.


“Formati i ri i Kupës së Italisë? Mbi këtë vendim peshon një gabim strategjik i metodës së punës që dallon botën e futbollit, mungesën e dialogut. Pjesëmarrësit duhet të flasin me njëri-tjetrin më shumë dhe të përfshihen më shumë në ato që janë proceset për planifikimin inovativ. Ne duhet të flasim më shumë dhe FIGC do të punojë për këtë. Unë përjashtoj që mund të ketë një lidhje me Super League. Tifozët në stadium? Shpresoj që ne të mund të mendojmë për kampionatin e ardhshëm si një kthim në normalitet. Sporti ka nevojë për këtë dhe vendi gjithshtu”.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.