• |
ide | kryesore

Video/ Kampion të Anglisë nga divani, titullin Citizes ia dorëzon Leicester: Foxes mundin United në Old Trafford

-Instant, F1, Sport, Video

Në ndeshjen hapëse të javës së 36 të Premier League, Manchester United humbi në shtëpi përballë Leicester dhe kjo do të thotë fitore e titullit për Manchester City: i paarritshëm hendeku i 10 pikëve me tre ndeshje të mbetura. Në Old Trafford përfundoi 1-2, me Greenwood në minutën e 15, që iu përgjigj avantazhit të Thomas në të 10: vendimtar goli në minutën e 21 të pjesës së dytë, i shënuar me kokë nga Soyuncu, që lejon Foxes të kalojnë përkohësisht Chelsea.Rrëzohet Manchester United 1-2 në shtëpi dhe City, nga divani në shtëpi, feston fitoren e tyre në Premier League tre ditë më herët: e gjitha falë Leicester, triumfues në Old Trafford. Misioni i Djajve të Kuq për të shtyrë më tej fitoren e kampionatit të kushërinjve u ndërlikua pas dhjetë minutash, me një krosim të bukur nga e djathta që u duk sikur ishte për Vardy, por sulmuesi e ndjeu ardhjen e Thomas dhe e la topin për anësorin që e dërgoi në rrjetë. Përgjigja e vendasve erdhi pas çerek ore: Diallo shërbeu në zonën e Greenwood barazoi.

Operacioni i rikuperimit të ekipit të Solskjaer në një version “të ri” është ai i përmbysjes së shanseve kundër një formacioni tipik si ai i Foxes në garën për kualifikimin në Champions League. Për ta bërë këtë, ishte vendimtare pritja e De Geas kundër Iheanacho, por në të 21′ në një goditje nga këndi, Soyuncu kërceu mbi Matic dhe shënoi golin që vendosi ndeshjen. Manchester United, rikthehet tek humbja në kampionat për herë të parë që nga ajo janarin e kaluar kundër Sheffield United – 14 rezultate pozitive radhazi midis -, ndërsa Leicester kalon momentalisht Chelsea dhe merr vendin e tretë në renditje.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu