• |
ide | kryesore

Liqeni i Dashurisë: Lagunat në formë zemre shfaqen në shkretëtirën e Dubait

-Instant, F1, Stil

Dielli po zhytet poshtë horizontit si një linjë e qëndrueshme e makinave me katër rrota, dhe disa sedanë të vegjël të këputur, derdhen në oazin Al Qudra në periferi të Dubai.


Qielli është ngjyrosur në të kuqe, dielli një portokall përvëlues, duke vendosur liqenet e mëdha që ndërpresin shkretëtirën të ndezur me ngjyra.


Janë këto hapësira të mëdha uji në mes të dunave për të cilat vizitorët kanë ardhur. Ata po vendosin batanije pikniku dhe karrige kampi dhe po pozojnë foto në grup.

Oazi i shkretëtirës i bërë nga njeriu në Al Qudra është shtëpia e liqeneve të panumërta artificiale, të rrethuar nga duna të larta rëre dhe fauna lokale, duke e bërë atë një vend rekreacioni të lartë për banorët e Dubai. Por në vitin 2018, tërheqja turistike lokale mori një përplasje të popullaritetit kur u shfaq një liqen i ri misterioz.

Duket brenda natës, u shfaqën dy laguna të mbushura me ujë, në formën e zemrave të ndërthurura, në majë të një rregullimi të bimësisë që përshkruante fjalën “dashuri”. Dhe kështu, Liqeni i Dashurisë lindi, dhe njerëzit u dyndën në brigjet e tij për sfondet e tij të gatshëm për Instagram dhe jetën e egër.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu