• |
ide | kryesore

Një nga ishujt më idilikë të Italisë zhvendoset në zonën jeshile duket u quajtur “Covid Free”

-Instant, Planet

Ndërsa Evropa planifikon rihapjen e saj graduale për vizitorët nga larg, linjat e betejës po tërhiqen midis destinacioneve të etura për të marrë dollarët turistikë.


Dhe në Itali, ku turizmi përfaqëson rreth 13% të PBB-së, sipas shifrave të qeverisë, një ishull ka dal disa hapa para rivalëve të tij, duke shkuar “Covid Free”.


Capri, në Gjirin e Napolit, normalisht është i njohur për vizitorët e tij të pasur. Por këtë vit, në vend që të vendosin hotelet e tij luksoze dhe pamjet e lavdishme të detit, autoritetet po shkojnë për një shitje shumë më të thjeshtë: që çdo banor i ishullit të jetë vaksinuar.

Fundjavën e kaluar, guvernatori i rajonit më të gjerë të Campania, Vincenzo De Luca, njoftoi se programi i vaksinimit ishte gati i përfunduar, duke pretenduar se kjo do ta bëjë ishullin “pa Covid”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu