• |
ide | kryesore

Ronaldo dy rekorde me një gol: 100 realizime në tre vjet me Juventus, askush si ai

-Instant, Sport


Me golin e shënuar kundër Sassuolo, Cristiano Ronaldo ka arritur në shifrën e 100 golave me fanellën e Juventusit në të gjitha kompeticionet (80 në Serie A, 14 në Ligën e Kampionëve, 2 në Super Kupën e Italisë dhe 4 në Kupën e Italisë). Një tjetër rekord i arritur për CR7: në historinë e klubit të Juventusit, askush para tij nuk ia kishte dalë në vetëm tre vjet. Jo vetëm kaq: asi portugez bëhet futbollisti i parë në histori i aftë të prekë shifrën e trefishtë me tre klube të ndryshme: Juventus, Real Madrid dhe Manchester United. CR7 bëhet kështu lojtari i tretë në historinë e Serie A që shënon të paktën 80 gola në tre sezonet e tij të para në kampionat, pas Stefano Nyers (87) dhe Gunnar Nordahl (85).

Edhe Paulo Dybala gjithashtu shënoi në të njëjtën ndeshje në Mapei Stadium, për të fiksuar të njëjtën shifër: 100 gola me Juventus. La Joya u bë lojtari i parë jo-evropian që arriti këtë objektiv në të gjitha kompeticionet me fanellën bardhezi (duke përjashtuar lojtarët e natyralizuar).

Pas njoftimit të lamtumirës së tij me fanellën bardhezi (kësaj radhe përfundimisht), Gigi Buffon hoqi kënaqësinë në moshën 43 vjecare të pritjes së një penalltie (nuk kishte ndodhur që nga viti 2017) Kjo sjell me vete edhe një rekord të vogël dhe kurioz: ai është portieri më i vjetër që ka pritur një penallti në Serie A.

Ka lavdi edhe për Leonardo Bonuccin i cili mbrëmë luajti ndeshjen e tij të 300 si titullar me Juven në Serie A, lojtari i katërt i Juventusit që kaloi këtë arritje historike në epokën e tre pikëve për fitore pas Gianluigi Buffon (489), Alessandro Del Piero (374) ) dhe Giorgio Chiellini (355).


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *