• |
ide | kryesore

Karteli “BELLO”/ Arrestohen në Itali edhe 3 shqiptarë, trafikonin kokainë nga Holanda e marijuanë nga Shqipëria

Arkiva, Lajme, Të fundit

Policia e Fierences dhe ajo e Modenas kryer urdhrat e arrestit të lëshuar nga prokuroria kundër një grupi që merrej me trafikimin e drogës të llojeve të ndryshme, këtë herë që veprojnë kryesisht midis Toskërisë dhe Emilia Romagna.


Sipas hetuesve, disa nga bashkëpunëtorët ishin pjesë e një organizate shpërndarjeje që vepronte në emër të “Kompania BELLO”, karteli shqiptar i drogës i shpërbërë shtatorin e kaluar gjatë operacionit “Los Blancos”.


Organizata vepronte në disa kontinente dhe vepronte drejtpërdrejt me kartelet e mëdha narkos në Amerikën e Jugut dhe menaxhuan një pjesë të konsiderueshme të tregtisë së kokainës në Evropë.

Muajt ​​e fundit, gjatë hetimit u kapën 15 kg marijuanë dhe u arrestuan dy shtetas shqiptarë. Sot, megjithatë, janë katër marrës të urdhrit të arrestit të lëshuar kundër tre shtetasve shqiptarë dhe një italian të përfshirë në trafikun e drogës.

Shqiptarët e moshës 32 dhe 47 vjeç, mbetën në qeli, ndryshe nga italiani që u la në arrest shtëpiak.

Hetimet zbuluan se grupi merrte kokainë nga Holanda dhe marijuanë nga Shqipëria, dhe droga më pas shitej në tregjet italiane. Mëngjesin e djeshëm, Policia e Shtetit arrestoi dy persona me kërkesë të Prokurorit Publik. Hetimet e dy marrësve të tjerë të urdhrit të paraburgimit ende vazhdojnë./panorama

1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu