• |
ide | kryesore

Tensionet në Gaza, Izraeli paralajmërime për luftë civile

-Instant, Lajme, Planet

Vijojn e pa ndërprerje sulmet ajrore mes ushtrisë izraelite dhe autoritetit palestinez Hamas.


Mediat e huaja bëjnë me dije se në disa qytete izraelite ka dalë jashtë kontrollit situata. Ndërkohë zyrtarët e lartë shtetërorë në lidhje me këtë ngjarje shkojnë shumë larg dhe flasin për luftë civile, ndërsa trazirat, katastrofat dhe përplasjet vdekjeprurëse midis komuniteteve hebraike dhe arabe po zhvillohen.“Ne duhet t’i zgjidhim problemet tona pa provokuar një luftë civile që do të rrezikonte ekzistencën tonë, më shumë sesa të gjitha rreziqet me të cilat përballemi nga jashtë”, ka thënë presidenti Reuven Rivlin.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *